„Igencsak megtérül a beruházási költség akkor, amikor egy 80-90 százalékos fagykárról beszélünk tavasszal" – hangsúlyozta szakmai beszélgetésünk során Olajos Sándor, a KITE Zrt. termékmenedzsere. De vajon miről is lehetett szó, ami ennyire megéri az árát? A Tow&Blow szélgépekről, amelyek hatékony megoldást jelenthetnek a fagykárok mérséklésére. Ráadásul novemberben egy olyan támogatási lehetőség is megnyílik a gazdálkodók számára, amire még nem volt példa. De ne szaladjunk ennyire előre…
Szeptember végén ID David kertészeti gépek és Manez y Lozano permetezőgépek lepték el a Gyarmati Farm sótonyi meggy- és cseresznyeültetvényét, amely már őszi színekbe kezdett öltözni. A KITE rendezvényén azonban a kiemelt figyelem a metszőgépek, a soraljművelők vagy például a kabinon kívülről is irányítható John Deere traktor mögött munkát végző trágyakijuttató mellett az új-zélandi Tow&Blow szélgépre irányult.
Két típus, könnyű kezelhetőség
„Ezek az eszközök mobil megoldás kínálnak a fagyvédelemre, hiszen akár traktorral, akár egy pickuppal könnyedén vontathatók, szállíthatók. Nem szükséges a felállításukhoz, működtetésükhöz építési engedély, betonalap” – kezdte a termékcsalád bemutatását az Agrofórumnak Olajos Sándor. A Tow&Blow szélgépek kisebb, 250-es modellje 3-4 hektáron képes ellátni az ültetvény fagyvédelmét, míg a nagyobb, 650-es modell akár 7 hektáron is megvédi a fákat a kisugárzási fagyoktól.
A szélgép a magasabban lévő meleg levegőt juttatja vissza a talaj közelébe, és ezzel a keringtetéssel képes jelentősen csökkenteni a fagykárt és annak veszélyét. Az eszköz ráadásul takarékos, hiszen a kisebb kivitel óránként 5 liter üzemanyagot fogyaszt, míg a nagyobb változat 20 litert.
„Szélgépeink további előnye, hogy azokat beállíthatjuk teljes rotáló vagy oszcilláló mozgásra is, attól függően, hogy milyen az ültetvényünk elhelyezkedése, alakja. Ennek a lehetőségnek köszönhetően a legjobb pozíciót tudjuk felvenni a géppel, és így a lehető leghatékonyabban tudjuk működtetni” – tette hozzá a KITE Zrt. szakembere.
Az eszköz üzemeltetése nagyon egyszerű, a legtöbb paramétert ugyanis egy digitális kijelző segítségével lehet beállítani. De a szélgép számos automatikus megoldásával is segíti a termelők munkáját: egy adott hőmérsékleti értékre például magától elindulhat.
Több mint egy eszköz
„A KITE Zrt.-nél mi nemcsak gépeladásról beszélünk, amikor a partner és köztünk az alku megköttetik, hanem sokkal komplexebb csomagot kínálunk. Ennek része a szervizszolgáltatás, az alkatrészellátás, de a finanszírozás is” – mondta el a sótonyi rendezvényen Sira Márk, a vállalat kertészeti üzletág-igazgatója. Hozzátette: azon túl, hogy a KITE hitelirodája jelenleg 2,5 százalékos kamattal kifejezetten versenyképes konstrukciót kínál, megjelent egy újabb kertészeti géppályázat felhívása is, ami kifejezetten a tavaszi fagykárok mérséklésére szolgáló berendezéseket fogja támogatni – méghozzá nagyon kedvező, 80%-os intenzitással.
A KITE Zrt. egyébként cseregép-szolgáltatással is készül a kora tavaszi idényre, így ha bármelyik szélgép hosszabb idejű javítást igényelne, az öt, Nádudvaron tartalékot képző eszközből azonnal az ültetvénybe szállítanak egyet. A profi technológia mellett tehát egy kiszámítható, ebből a szempontból is megbízható megoldást nyújtanak a gyümölcstermelőknek.
Szélgépek és egyéb fagyvédelmi berendezések óriási támogatással
A közelmúltban valóban megjelent a „Tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások támogatása” elnevezésű pályázati kiírás, aminek célja, hogy támogassa a tavaszi fagykár elleni védekezést, illetve csökkentse a tavaszi fagykárból adódó termelési kockázatokat a gyümölcstermelésben. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint csak 2021-ben mintegy 30 ezer hektár mezőgazdasági területről jelentettek tavaszi fagykárt, ami óriási termeléskiesést és bevételcsökkenést jelent a gazdálkodók számára. A tárca úgy véli, hogy ez ellen minden eszközzel fel kell lépni.
A nemrég közzétett felhívás révén támogatni kívánják a rögzített vagy mobil légkeverő berendezések, az autonóm hőtermelő berendezések vagy a vontatott hőtermelő gépek beszerzését és telepítését. A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 5 milliárd Ft. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege maximum 100 millió forint, míg a támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 80 százaléka lehet. A támogatási kérelmek benyújtására 2021. november 17-től lesz lehetőség.
A felhívás részletei a www.palyazat.gov.hu oldalon ismerhetők meg – hívta fel a figyelmet az Agrárminisztérium.