A vontatott takarmánykeverő-kiosztó kocsiról az önjáró etetőkocsira történő átállás már önmagában 3–5 százalékos tejhozamnövekedést eredményez kutatások szerint. Ennek igazságát egy kelet-magyarországi nagy állattenyésztő cég is megtapasztalta már az AXIÁL Kft. által forgalmazott RMH gépek kapcsán.
Hat évtizede foglalkozik kizárólag takarmánykeverő-kiosztó kocsik gyártásával és fejlesztésével a Lachish Industries, amely 1981-ben megalkotta a világ legelső önjáró etetőkocsiját is. Magas minőségű, praktikus, strapabíró és kívánságra akár egyedire szabható termékeit RMH márkanéven gyártja az izraeli vállalat, a gépek magyarországi forgalmazója az AXIÁL Kft.
Nagyjából egy évtizede vásárolt két RMH Mixell 26 típusú (vagyis 26 köbméteres), két függőleges keverőcsigával felszerelt, kétoldalra kiosztó, saválló tartálybelsővel és csigalevelekkel ellátott, vontatott takarmánykeverő-kiosztó kocsit a hajdúnánás-tedeji központtal működő Tedej Zrt.
Az idén fennállásának 75. évfordulóját ünneplő, klasszikus állattenyésztési profillal rendelkező cégcsoport állományát 1500 tejelő tehén és annak szaporulata teszi ki, de tartanak némi húsmarhát is, illetve éves szinten 45 ezer sertést bocsátanak ki.
A növénytermesztés feladata értelemszerűen az, hogy nagyon jó minőségű tömeg-, szálas- és abraktakarmánnyal szolgálja ki az állattenyésztést. 2200 hektáron áru- és silókukoricát vetnek, de vannak őszi kalászosaik is (300 ha árpa, 700 ha búza), valamint 300 hektárnyi őszi vetésű takarmánynövény és 600 hektárnyi lucerna. 300-300 hektárról takarítanak be szóját és napraforgót, de szoktak BMR cirkot, olaszperjét vagy tritikálét is vetni.
Az AXIÁL Kft.-vel tulajdonképpen annak megalapítása óta kapcsolatban állnak. Nemcsak traktorokat, munkagépeket vásárolnak tőlük (valamint az azokhoz kapcsolódó szerviz- és alkatrészellátást veszik igénybe), de még a kenőanyagokat, bálahálókat, bálazsinegeket is tőlük szerzik be.
Jobb silófal-menedzsment
„A vontatott RMH takarmánykeverő-kiosztó kocsik jó szolgálatot tettek nekünk az elmúlt évtizedben. Sokkal precízebben tudtunk etetni, a silófal-menedzsment is rengeteget javult általa.
Viszont nagyon fontos, hogy az etetést a fejési idővel szinkronban hajtsuk végre, márpedig egy vontatott kivitelű gép mellé folyamatosan szükség van egy traktorra, valamint rakodógépre, szálastakarmányhoz esetleg egy harmadik gépre, és ennek megfelelően nagyobb a munkaerőigény, hosszabb a munkaidő. Ezért döntöttünk pár éve egy RMH önjáró etetőkocsi beszerzése mellett” – vázolta fel az előzményeket Rákóczi András, a Tedej Zrt. vezérigazgató-helyettese.
2020-ban hosszabb tendereztetést követően, az önjáró kocsik piacának felmérése, versenyeztetése után végül maradtak az AXIÁL Kft. által forgalmazott márkánál. Egy 22 köbméteres, dupla keverőcsigás RMH Premium 22 önjáró etetőkocsit vásároltak, amely a telepi menedzsment, a finanszírozási igény, valamint – ami Rákóczi András szerint a legfontosabb – az alkatrész- és szervizellátás minősége alapján is a legkedvezőbbnek bizonyult.
Elkerülni a felesleges költségeket
„A mix minőségében nincs jelentős eltérés a vontatott változatokhoz képest. Az önjáró etetőkocsi viszont magának marja le az anyagot, homogénebb TMR-t tud elérni, és folyamatosan nyomon tudjuk követni – távoli eléréssel is – a kiosztott takarmány mennyiségét és minőségét. A tej értékesítési ára nem bír el felesleges költségeket, így a takarmányt is »ki kell dekázni«, hiszen ezáltal tudunk gazdaságosan termelni” – emelte ki a vezérigazgató-helyettes.
Az RMH önjáró etetőkocsit rendszeresen bemérik, így tisztában vannak vele, hogy tökéletesen megbízható ezen a téren is. Váltott műszakban, több kezelő irányítja a gépet, és mivel ez volt a cég első önjáró etetőkocsija, az első napokban megélték ennek a kihívásait is, utána viszont mindenki gyorsan beletanult a működtetésébe.
Az elmúlt években több etetőkocsit is hoztak más partnerek tesztelésre, de hol a motorerővel akadtak gondok, hol a felépítmény magasságával, ezáltal egyik sem tudta helyettesíteni a megbízható és jó konstrukciónak számító RMH Premium 22 modellt.
Saját maga tölti, keveri, osztja ki a takarmányt, egyszerűbb a logisztika. Hajdúnánás-Tedejen toronyból engedik rá a tápot, granulátumot, de akár a talajról is fel tudja szedni, és természetesen ez is két oldalra oszt, sőt pluszajtók is kérhetők rá.
A 15-22 köbméteres változatokban elérhető, hátsó (Deutz) motoros kivitelű gép maráskor 2 méter munkaszélességű, kettős spirális késelrendezésű, hidraulikus hajtású silómarója közel 4,5 méter magasra nyúlik fel.
Takarékos működés
Működtetésekor a megfelelő teljesítmény érdekében a keverőcsigák 20 százalékot lassulnak, majd a marás befejeztével újra felgyorsulnak. A fordulatszám 0–50 1/min között változtatható, és tartálymérettől függően 2-3 hidraulikus működtetésű állókést is alkalmaznak.
Az alapfelszereltségű négykerék-kormányzás kiváló manőverező képességet biztosít a szériának. A szintén alapáron járó kerekenkénti hidraulikus rugózás (az opcionális összkerékhajtással kiegészítve) jelentősen javítja a terepjáró képességet. A gépszélesség mindössze 2,25 méter, így a régebbi istállók keskeny etetőútjain is gond nélkül dolgozik a Premium széria.
„További beszerzést is tervezünk az önjáró etetőkocsiból, mivel összesen három telepen folytatunk termelést. A gép 8-10 üzemórát dolgozik egy nap, és szükségünk lenne tartalékra is belőle, amelynek megvásárlásában a frissen megnyílt ÁTK-pályázat is segíthet.
Egy dunántúli telepen láttam, hogy három önjáró etetőkocsival rendelkeznek, vagyis még a tartaléknak is van tartaléka. Ez talán túlbiztosításnak tűnhet, ám mégsem az, hiszen az etetés semmilyen körülmények között nem maradhat el” – mutatott rá Rákóczi András.
Tapasztalataik szerint az RMH önjáró etetőkocsival a munkamenet rövidült és precízebb lett, hamarabb „odaérnek”, szinkronban a fejéssel. Mire a jószágok visszatérnek a jászolra, már ott a friss takarmány, ez pedig mindennél fontosabb.
„Az AXIÁL Kft.-vel a szerviz terén is komolyan összekapcsolódtunk. Mindig megnézzük, mennyi egy-egy gép használati értéke 6-8 ezer üzemóránál, ha esetleg cserélni szeretnék. Figyelembe vesszük a szervizigényt, annak a forintális összegét, hiszen a gép szezonban, működés közben fog elromlani.
Olyankor pedig nem mindegy, ki milyen gyorsan tud reagálni, mert egyre rövidül az az optimális idő, amikor el lehet végezni a munkafolyamatokat. Egy szarvasmarhatelepnél még fontosabb, hogy gyakorlatilag legkésőbb 12 órán belül reagálni kell minden váratlan eseményre, mi pedig ebben megbízható partnerre találtunk az AXIÁL Kft.-ben” – összegezte a vezérigazgató-helyettes.