A több mint 60 éves múltra visszatekintő magyar gépgyártó, a Sokoró Kft. folyamatosan fejleszti termékeit. Ennek lehettem tanúja az idei AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon is, ahol a vállalat népszerű tárcsás boronájának legújabb változatát, valamint a jelentős módosításokon átesett rendsordóját járhattam körbe Gőcze Bálint műszaki igazgató társaságában. A standon mindezek mellett a Mulcsmester mulcskultivátor is helyet kapott - még ha csak egy poszter formájában is.
Egyszerű felépítés, könnyű karbantartás, időtálló konstrukció
Amikor a második nap délutánján megérkeztem a Sokoró Kft. standjához, több gazdálkodó is a SET-GM tárcsás boronáról faggatta a gyártó szakembereit. Az érdeklődés jelentős volt az egész kiállítás alatt, ami nem véletlen, hiszen egy már bizonyított konstrukció némiképp átszabott változatáról van szó. „Ez a géptípus nagyon kelendő nálunk. Masszív, erős, és több évnyi fejlesztés van mögötte. Folyamatosan gyűjtjük a vevői visszajelzéseket, és próbáljuk kielégíteni a termelők igényeit” – mondta el élő Facebook bejelentkezésünkben Gőcze Bálint.
Az AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon egy 4,2 tonnás, 4,5 méter munkaszélességű gépet állítottak ki, aminek középváza, futóműve és vonórúdja teljesen megegyezik a 4, 5 és 6 méteres kivitellel. A különbség a felhajtható szárnyakban van, hiszen a gép méretét a tárcsalapok száma határozza meg.
A gép állítása egy egyszerű állítórúddal történik, a szárnyak hidraulikusan csukhatók és nyithatók. „Mindegyik munkahenger menetesen állítható, minden egyes forgáspont külön zsírozható, amelyik pedig nem zsírzott, azt speciális, nagy keménységű beütőpersellyel láttuk el, ami megnövelt élettartammal rendelkezik. Ráadásul ezek nagyon könnyen és olcsón cserélhetők” – kezdte a gép részletes bemutatását a műszaki igazgató.
A tárcsás borona minden egyes lábát gumis rugózással látták el. Ez különösen fontos akkor, ha a gép kavicsos területre ér, esetleg nagyobb fadarabok, rönkök maradtak vagy kerültek a földbe. A megoldásnak köszönhetően a láb 3-4 centimétert is elmozog hátrafelé, így a munkagép nem dobja meg, nem rázza szét a traktort. Az 560 milliméter átmérőjű és 6 milliméter vastagságú tárcsalapokat több ezer hektárra készítik, amiket gondozásmentes csapágyakkal rögzítenek. A Sokoró Kft.-nél a legfontosabb elv, hogy mindenből a lehető legjobb minőséget használják – legyen az saját gyártású elem vagy beszállítói alkatrész.
A gyártó a vevői igényeket kielégítve a szélső terelőket szélső vágótárcsákra cserélte, amelyek szintén nagy keménységű lemezből készülnek.
„A gép hátsó részén található henger pozíciója lemezes megoldással állítható, tehát nem tömődik el, és nincsen szükség még egy hidraulikakörre. Mivel viszonylag sok állítási lehetőség van, így a gép az egyszerűbb tarlóhántástól a nagyobb szármaradványok eldolgozásáig számos feladat elvégzésére alkalmas 5 centimétertől akár 20 centiméter munkamélységig” – tudtam meg Gőcze Bálinttól. A 600 milliméter átmérőjű hengerek minden második darabján karmokat helyeztek el. „A tesztek során és a termelőknél is azt láttuk, hogy nagyon homokos területeken megcsúszhat a henger, amit így ki tudtunk küszöbölni”. A hengerek mindezek mellett egy benyúló sárkaparót is kaptak, ami nedvesebb talajviszonyok között elvégzi a szükséges tisztítást.
Hidrauliksan állítható, masszívabb rendsodró
Az elmúlt évtizedek során a Sokoró Kft. több mint 10 000 rendsodrót gyártott, ám a fejlesztések ebben a szegmensben sem maradtak el. Ennek köszönhetően számos új megoldást tekinthettek meg a gazdálkodók a HUNGEXPO A pavilonjában. A korábbinál sokkal precízebb, zártszelvényes, kilenc csillagkerekes rendsodrót szintén a gazdálkodók tapasztalataira alapozták.
„Előre és hátra felkerült egy-egy plusz csillagkerék, hogy a traktor kereke mögötti szármaradványokat, zöldet is meg tudjuk mozgatni. Sokan kérték tőlünk, hogy az egész sort lehessen hidraulikusan mozgatni, így egy kétkörös hidraulikával már fel tudjuk emelni a rendsodró kerekeket, és bármilyen magasságot beállíthatunk a hézagolási rendszerrel” – tudtam meg a szakembertől.
Szintén fontos módosítás, hogy a rugók, valamint a rugótartó pálcák is erősebbek, de masszívabbak az illesztési pontok is, így a csillagkerék nem mozog annyira, ugyanakkor megmaradt a finom, könnyű rugózás, ami a talaj egyenetlenségének lekövetése miatt nagyon fontos. Átdolgozták a teljes futóművet, a korábbi köracélos helyett egy masszívabb lemezes megoldást választottak a fejlesztés során. A rendsodró munkaségessége végül 4-4,1 méter lett, a súlya pedig nagyjából 560 kilogramm.
Mulcsmester a szármaradvány bedolgozására
Egy nagyméretű poszteren mutatták be a Sokoró Kft. standján a Mulcsmester mulcskultivátort, ami a szármaradványok bedolgozásának igazi mestere. A gép elején egy mindkét oldalon élezett vágóhenger található, ami minden függőlegesen álló szármaradványt összedarabol. Mögötte egy hullámos tárcsasor található, ami felaprózza a keresztben feksző szálakat is. Ehhez sárkaparókat is rögzítettek. Középen helyezkedik el két külön rugózott kapasor, amit a sekélyebb műveléshez lúdtalp kapával érdemes felszerelni, de más opcióval akár 20-25 centiméter munkaszélesség is elérhető.
A középre helyezett futómű előtt pálcás simítók vannak, amelyek szállítási helyzetben benyomhatók a váz felé. A gép hátulján egy dupla soros, U profilú henger található, aminek pozíciója külön is állítható.