Gépészet

„Minden tekintetben megfelel az igényeinknek” – Pneusej vetőgép Hajdú-Bihar megyében

Agrofórum Online

Gajda László édesapjával, húgával és sógorával a Hajdú-Bihar megyei Újiráz térségében gazdálkodik mintegy 800 hektáron, amiből jellemzően 300 hektáron vetnek őszi búzát és őszi káposztarepcét. Ehhez a munkához vásároltak tavaly a Start Agro Kft.-től egy hazánkban még nem túl ismert eszközt, egy 6 méteres Pneusej vetőgépet. A fiatal gazdálkodóval a szlovák gyártmányú Fantom 600 típusról beszélgettem július első napjaiban.

Kérlek, elsőként mutasd be a családi gazdaságotokat.
800 hektáron termelünk, ami igazából négy családi gazdaságból tevődik össze. Édesapámmal, húgommal és sógorommal együtt kezeljük ezt a területet, amiből 100 hektár legelő, hiszen Csökmőn van egy állattartó telepünk, ahol nagyjából 150 húsmarhát tartunk. Ezek jellemzően angus fajták, de van köztük charolais és limousine is. A terület további részén búzát, kukoricát, napraforgót, repcét, és egy kis részen lucernát termesztünk.

Milyenek a területi adottságok?
A talajaink jellemzően kötött, savanyú réti talajok, átlagosan 17 aranykoronások – 6-tól 23 aranykoronáig fordulnak elő. A területeink nagy része mély fekvésű, így ezek hajlamosak a belvízre. Ebből is következik, hogy a gyomok tekintetében az aszat mellett a legnagyobb kihívást a nád jelenti. Szerencsére a kezelt területeink évről-évre egyre jobb állapotban vannak. A földjeink Újiráz 20 km-es körzetében terülnek el, amelyek mérete 1,5 hektár 45 hektár között változik. Közigazgatásilag egyébként nagyon vegyes a kép, hiszen Újiráznak kicsi, mindössze 1200 hektár a területe, így van komádi, csökmői, vésztői, darvasi és szeghalmi táblánk is. A környező települések ugyanis benyúlnak egészen a falu széléig. Ennek köszönhetően az új földtörvény nekünk nem jött túl jól, hiszen sok esetben nem számítunk helyben lakónak, miközben a földek itt vannak a közvetlen közelünkben.

Ezeken a belvizes területeken az ideihez hasonló, aszályos időszakokat jobban át lehet hidalni?
Igen, kis túlzással azt mondhatom, hogy nekünk jót tesznek a szárazabb évek. Itt akkor van probléma, ha esős időszak van. Éppen ezért öntözőberendezésünk sincsen. Lenne ugyan egy-egy terület, ahol tudnánk öntözni, de amikor korábban próbálkoztunk ezzel, olyan bonyolult volt az engedélyezési eljárás, hogy inkább felhagytunk vele.

Az öntözés kapcsán akkor el is jutottunk a gépesítettség témaköréig…
Teljes mértékben gépesítve vagyunk a vetéstől, a talajmunkákon át, az aratásig, illetve egy saját szárítónk is van. Három New Holland traktorral, és két szintén New Holland kombájnnal dolgozunk, ami mellett egy gumihevederes Challenger erőgépünk is van. A talajmunkákat ezzel szoktuk végezni. Kizárólag forgatás nélküli technológiával dolgozunk, amihez szintén minden eszközünk megvan. Két Massey Ferguson vetőgéppel is rendelkezünk, amiből az újabb, 12 soros változatot a Pneusej vetőgéphez hasonlóan szintén a Start Agro Kft.-től vásároltuk. Emellett a Massey Ferguson teleszkópos rakodógépünk is tőlük van. Az állattartáshoz kapcsolódva a szálastakarmány-betakarításhoz szükséges eszközök is rendelkezésünkre állnak, tehát tényleg mindent meg tudunk oldani saját eszközökkel.

Mióta alkalmazzátok a forgatás nélküli talajművelést?
Nagyjából 15 éve ezzel a technológiával dolgozunk. Van ugyan egy ekénk, de azt csak vízleeresztésre használjuk, vagy akkor, ha van egy kis szántás bérmunkánk, ugyanis 2-300 hektáron dolgozunk a helyi gazdálkodók földjein is. De a saját területeinken 15 éve nem forgatunk. A technológia része, hogy tavasszal Phylazonit talajoltót, ősszel pedig tarlóbontót használunk, ami mellett szervestrágyát is kijuttatunk a földekre.

Milyenek a terméseredmények?
Egy átlagos évben napraforgóból és repcéből hektáronként 3-4 tonnát, búzából 6-8 tonnát, kukoricából pedig 8 tonnát tudunk betakarítani. De tavaly ez utóbbi például 13 tonna/hektár volt.

Térjünk vissza a gépparkra, és azon belül is a Start Agro Kft.-től vásárolt gépekre. Hogyan kerültetek kapcsolatba a céggel?
Nagyjából 2-3 éve Csiha Sándor keresett meg bennünket. Kijött a telepre, bemutatta a Start Agro Kft.-t, elbeszélgettünk, majd nem sokkal később megvásároltuk tőlük a 12 soros Massey Ferguson vetőgépet. Ez akkor már egy kifutó szériának számított, így kedvező ajánlatot kaptunk. Nem sokkal később egy 9 késes Gaspardo lazítót is vettünk, tavaly pedig megérkezett a Pneusej Fantom 600 vetőgépünk. Ezt követően idén egy McHale bálázót, a Massey Ferguson rakodógépet és a traktorainkba Trimble  RTK-s robotkormányt rendeltünk tőlük. A hosszú lista nem véletlen, hiszen azért is választottuk a Start Agro Kft.-t, mert nagyon korrektek. Eddig semmi problémánk nem volt, maximálisan meg vagyunk elégedve velük.

A felsorolásban említetted a Pneusej Fantom 600 gabonavetőgépet, ami a beszélgetésünk fő apropója. Miért ezt a gépet választottátok? Tapasztalatom szerint az a jellemző, hogy a termelők a márkahűség mellett saját vagy gazdatársaik tapasztalatát veszik alapul egy gépvásárlás során. Ebben az esetben viszont egy hazánkban még újnak számító márkáról beszélünk, így nincsenek magyarországi tapasztalok.
Ez így van, őszintén szólva korábban nem is hallottunk a Pneusej gyártóról. Csiha Sándor ajánlotta nekünk, és meggyőzött bennünket. Már egy ideje le akartuk cserélni a régi vetőgépünket, és kértük, hogy ajánljon egy kedvező áru új eszközt, ami beillik a gazdaságunkba.

Tehát a Start Agro Kft.-be fektetett bizalom volt az alapja mindennek?
Igen. Megnéztük a prospektust, utánajártunk a műszaki paramétereknek, majd tesztelés céljából hoztak nekünk egy 4 méteres vetőgépet, hogy testközelből is láthassuk. 8-10 hektárt vetettünk el, ami azonnal meggyőzött bennünket, ugyanakkor nekünk 6 méteres változatra volt szükségünk. Végül Romániából hoztak be egy megfelelő méretűt, ami bemutató gép volt. Tavaly ősszel érkezett, de akkor már kifutottunk az időből, így mindössze 15 hektárt sikerült elvetnünk a segítségével.

Ezek szerint az igazán komoly gyakorlati tapasztalatokra még várni kell.
Igen, de ebből a néhány hektárból is érezhető, hogy jó munkát fog végezni. Messziről látszik, hogy egy masszív, erős gép. Minden apró részlet a helyén van, nagyon könnyen elvégezhetők a beállítások. Egy kombinált gépet kerestünk, és a Pneusej Fantom ilyen, hiszen rendelkezik egy talajelőkészítő tárcsasorral is. Ez azonban teljesen kiemelhető, így ha éppen nincsen rá szükség, nem is kell használni. Ez a gép tényleg minden tekintetben megfelel az igényeinknek, és ár-érték arányban is kiváló.

Alapkivitelben rendeltétek, vagy opciókat is kértetek a géphez? Említetted korábban az automata kormányzás bevezetését. A precíziós gazdálkodásba is beillesztitek a Pneusejt?
A precíziós gazdálkodás tekintetében az első lépésünk valóban az automata kormányzás bevezetése volt, és a távlati terveinkben további fejlesztések is szerepelnek. Jelenleg azonban csak erre volt lehetőségünk. A Pneusej esetében is lehet fejleszteni a vetőgépet, és ezt tervezzük is, de csak néhány év múlva. Ettől függetlenül nem alapkivitelben vásároltuk meg, hiszen kértünk hozzá nyomlazítót, a gép végére pedig pálcás boronát is. A magtartály egyébként 3400 literes, ami nagy előrelépés számunkra, hiszen az előző, 4 méteres gabonavetőgépünk ebben a tekintetben is kisebb volt. Ami még meggyőző a Pneusej kapcsán, hogy Accord adagolókkal van felszerelve, ami egy megbízható, jól bevált technológia. Mint korábban is említettem, a beállítások egyszerűen elvégezhetők, az aprómag-vetéshez is csak egy fogaskereket kell elmozgatni. A leforgatás és az ürítés is könnyen elvégezhető. Mind a mélységállítás, mind pedig a talajnyomás, egészen 120 kg-ig, hidraulikusan állítható.

Beszéltünk arról is, hogy jellemzően kötött talajon dolgoztok. Mekkora a vonóerő-igény?
Mi egy 210 LE-s traktorral húzzuk a vetőgépet. Fontos megjegyeznem, hogy a magágyat már előre, jó minőségben elkészítjük, így könnyebb a munka, mint direkt vetés esetében. Összességében azt gondolom, ha nálunk bírja, akkor máshol is elég lesz a 200-210 LE. Tavaly egyébként kipróbáltuk a direkt vetést is egy napraforgótáblán, és ott is jó munkát végzett. Ha nagyon szorít az idő, és valamiért nem tudunk magágyat készíteni, akkor ez is megoldás lehet. Kicsi rá az esély, de elméletben a kötött talajainkon sem lehet probléma ezzel. A Pneusej Fantom 600 nagy előnye még, hogy az előkészítő tárcsasor nem forgat. Nálunk ugyanis gyakran azzal van probléma, hogy ha nedves, akkor nagyon ragad, tapad a föld. Ha a vetőgép forgatna, akkor felülre kerülne a nyers talaj, és úgy már nem lehetne rendes munkát végezni.

Milyen sebességgel szoktatok vetni?
Az elvetett néhány hektár azt mutatja, hogy 12 km/h-val nyugodtan lehet haladni. De ha jó a magágy, és azt látjuk, hogy gyülekeznek a felhők, akkor akár 18 km/h-vel is meghúzzuk majd, azzal sem lehet probléma.

Hamarosan tehát bevetésre indul a PNEUSEJ vetőgépetek…
Így van, néhány hét múlva a repcével kezdünk. Saját területen általában 200 hektár búzát és 100 hektár repcét vetünk, ami mellett nagyjából 100 hektár bérmunkánk is lesz. Így aztán élesben is tesztelhetjük majd az új gépünket.

(Gribek Dániel – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását

2024. november 15. 13:10

2024 októberétől minden 6 méter munkaszélesség feletti Väderstad Spirit vetőgép, valamint a 4 méteres Spirit 400C tartálya 5000 literesre bővül.

Innováció és fejlesztések üzemközelből, fókuszban a hűtve tárolás

2024. november 12. 09:10

November 28-án Kecskeméten rendezik meg a HETECH Group éves Szakmai Napját. A fókuszban idén a hűtve tárolás áll.

700 fölött az idei mezőgazdasági pótkocsieladások

2024. november 5. 16:10

A pótkocsieladások számát nézve ugyanakkor a múlt havi 50 darabos mennyiség a legalacsonyabb volt ebben az évben.

A Massey Ferguson bemutatja az MF 5M szériát – 6 árbajnok típus 95 és 145 lóerő teljesítmény között  

2024. október 28. 15:10

Az MF 5700 M sorozat sikerére építve az új, megbízható és hatékony MF 5M sorozat számos teljesítményt növelő, gyárilag beépített funkciót tartalmaz.

A New Holland feljött a második helyre a traktorpiacon

2019. augusztus 9. 11:03

A júliusi versenyt is a John Deere nyerte, 74 darabot adtak el, ami 25 százalékos piaci részesedésnek felel meg.

Massey Ferguson 6700 GLOBAL – erőgépek 120-130 lóerővel - nagy teljesítményű univerzális traktorok kiváló ár/érték aránnyal!

2020. május 18. 11:11

A Massey Ferguson 6700 GLOBAL szériája az univerzális szegmens tetején helyezkedik el 120 és 130 LE teljesítményű erőforrásaival. Az erőgépek rendkívül egyszerű felépítésűek és rengeteg hagyományos építési elvet követnek (pl: hosszú tengelytáv, nagy önsúly). A Massey Ferguson márkanév pedig megköveteli a prémium jellegeket is: nyugat-európai gyártás, hatalmas fülke, magas alapfelszereltség.

Massey Ferguson 7S széria – piros hetes, ami mindent visz

2023. augusztus 28. 22:40

A vörös gyártó 7-es számmal kezdődő szériái mindig is hathengeres motorral és olyan tulajdonságokkal voltak ellátva, amelyek révén kiváló univerzális erőgépekké váltak a 150-200 lóerős kategóriában. A piros hetes mindent visz itt is igaz: talajmunkára, szállításra, speciális célfeladatok tökéletes elvégzésére lett kifejlesztve az MF 7S, mindezt egyszerre, hatékonyan és a kezelő kényelmét maximálisan szem előtt tartva.

Majd 1.500 lóerőnyi Massey Ferguson erőgéppel gyarapodott a gazdaság

2023. május 23. 12:29

A Nyakas Farm Kft. és a hozzátartozó cégcsoport hét darab Massey Ferguson erőgép beruházását valósította meg 2023 év elején.