24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Gépészet

„Nemcsak a Väderstad gépek kiválóak, hanem a háttérország is kiemelkedő”

Agrofórum Online

Március elején egy újabb gazdalátogatásra indultam Väderstad felhasználókat bemutató cikksorozatunkhoz. Ezúttal Kalocsa mellett, Kisfoktő határában készítettem interjút, beszélgetőpartnerem pedig Greksa Zsolt gazdasági agrármérnök, növényvédelmi szakmérnök volt, aki még soha nem végzett olyan korán a szántáselmunkálással, mint idén, 2022-ben. Az első piros-sárga eszközüket, egy Rapid vetőgépet, még 100 hektáros gazdaságként vásárolták, mostanra viszont mind a géppark, mind a terület, mind pedig a tapasztalat jócskán gyarapodott.

Mekkora területen gazdálkodtok?

Két családi gazdaságunk van, amit a testvéremmel irányítunk. Összesen majdnem 600 hektáron termelünk Uszód és Szakmár térségében, ami mellett bérmunkát is vállalunk.

Amikor az imént a fotókat készítettem a riporthoz, jelezted, hogy azért saras a traktor mögött az NZ-Aggressive magágykészítő, mert ma is dolgoztatok vele, és nemrég végeztetek a munkával. Mi volt a feladat így március első napjaiban?

Tóth Ádám gépkezelő és Greksa Zsolt gazdasági agrármérnök, növényvédelmi szakmérnök a munkából éppen visszatérő NZ-Aggressive magágykészítő előtt.

Az NZ-Aggressive-vel az őszi szántásokból egymenetben készítünk tökéletes magágyat, és ez volt az elmúlt napok feladata is. Február végén, március elején. Idén már a területeink 80-90 százalékán megtörtént a szántáselmunkálás. Ilyen korán az elmúlt 25 év alatt egyszer sem tudtunk rámenni a földjeinkre. De az utóbbi időszakban annyira kevés volt a csapadék, és a szél is olyan mértékben szárította a területeinket, hogy azokat el kellett művelnünk. Jelen körülmények között fontos, hogy ehhez olyan gépet használjunk, ami után már nem szükséges más talajművelési munkát végezni. Ha márciusig vagy akár áprilisig, a vetésig tart ez a csapadékszegény időszak, akkor nem szeretnénk tovább taposni és szárítani a talajainkat.

Ha már szóba hoztad, akkor adott a kérdés, hogy milyenek talajokon gazdálkodtok?

Kalocsa térségében vannak a földjeink, egy jelentős részük Duna melléki öntéstalaj, illetve a várostól észak-keletre barna rétitalajaink is akadnak szikesebb részekkel. Tehát jelentősen eltérő talajtípusokkal van dolgunk. Emiatt aztán fontosnak tartom a gépek „optimalizáltságát”. Nyilván nincsenek olyan eszközök, amelyek mindig, minden körülmények között tökéletes munkát végeznek, de régóta törekszünk arra, hogy olyan gépeket válasszunk, amelyek a mi földjeinken a lehető legjobb minőségben dolgoznak a különböző körülmények között is. A gépvásárlásoknál kiemelt szempont, hogy az eszköz alkalmazkodjon a heterogenitásunkhoz, és precíz munkát végezzen mindkét térségben. Ezért is érkezett hozzánk 2012-ben egy Väderstad Rapid vetőgép.

Egy adott márka első gépének megvásárlásakor mindig érdekes kérdés, hogy mi alapján döntött a vásárló. Nálad mi volt az ok, amiért a Väderstad éppen 10 éve megjelenhetett a gazdaságotokban?

Sok jót hallottunk a Rapidról, hiszen akkoriban az a vetőgép már a piacon egy felfutott, nagy darabszámban értékesített termék volt. Végül nekünk is bevált. Hozzáteszem, hogy akkoriban Kalmár Tibor, a Vaderstad Kft. ügyvezetője volt a Bács-Kiskun megyei területi képviselő. Ő jött el hozzánk, egy akkor még 100 hektáros gazdasághoz, hogy a Rapidot a figyelmünkbe ajánlja. Végül az elvetett növények kelése győzött meg. Ugyan a korábban használt vetőgépünk is megfelelt a könnyebb művelésű talajainkhoz, de a Rapiddal egy menetben lehet elvégezni a magágykészítést, a vetést és a lezárást, ami hatalmas előnyt jelent. Ráadásul a munkaműveletek számának csökkentése mellett a kelés is biztosabb.

Ezzel tehát megkezdődött a mai napig tartó együttműködésetek a Väderstaddal.

Így van, de ez nemcsak a gép munkájának, precizitásának köszönhető, hanem a cég háttérszolgáltatásainak is. A szerviz- és alkatrész-ellátás, illetve az a hozzáállás, amit irányunkban és a felmerülő problémáink esetében mutattak, meggyőzött minket arról, hogy érdemes az együttműködés folytatása mellett dönteni. Ezért nem sokkal később vásároltunk egy Carrier tárcsát, valamint egy hatsoros, vontatott Tempo F vetőgépet. Ez utóbbinak egyik előnye egyértelműen az, hogy kevés munkaművelet után, akár rögös, kemény talajon is precíz munkát végez. A talajművelési hibákat is könnyedén kijavítja, ami után a kukorica gyönyörűen kikel. Nekünk azonban nem feltétlenül előny az, hogy olyan géppel dolgozzunk, ami akár direktvetésre is alkalmas. Más okok miatt 2021-ben egy függesztett Tempo V vetőgépre váltottunk, ami állítható sortávú, így már szóját és repcét is vetünk Tempo-val. Hallottam már azt a véleményt, miszerint egy kicsit túlműveljük a területeinket, de mi azt szeretjük, ha a növényeink kitűnő magágyat kapnak, és ezt nem szívesen spóroljuk el még akkor sem, ha a vetőgép megengedné. Ehhez a szemlélethez pedig talán jobban passzol a függesztett változat. Ugyanebből a megfontolásból váltottuk le a 4 méteres Rapidot egy 6 méteres Spiritre, ami kisebb csoroszlyanyomása miatt talán kevésbé alkalmas direktvetésre. Az öntéstalajainkon ugyanis teljesen jó munkát végez a Spirit, miközben a szikesebb részek sem okoznak gondot a számára.

A Väderstad gépek érkezésével átálltatok forgatás nélküli technológiára?

Vásároltunk egy 4 méter munkaszélességű TopDown-t is, amivel kipróbáltuk a szántás elhagyását. Vagy rossz évjáratban, vagy egy rossz földünkön kezdtük el, de nem jöttek a kedvező a tapasztalatok. Lehet, hogy megspóroltunk egy szántást, de növényvédelemi szempontból például az ecsetpázsit minden korábbinál nagyobb problémát okozott. Az esetleges hibák a forgatásnélküli talajművelés esetében jobban kijönnek. Egy szántás azokon viszont tud javítani, főleg úgy, hogy mi már a tavaly megvásárolt NZ-Aggressive-vel végezzük a szántáselmunkálást. Az eke után tehát egyetlen menetben már meg is van a magágyunk, ami után jöhet a Tempo.

Akkor tehát időrendbe állítva a gépek érkezését, a Rapiddal indult az együttműködés, ami után érkezett az 5 méteres Carrier tárcsa és a hatsoros vontatott Tempo.

A TopDown kultivátor beszerzését követően, a Carrier tárcsát lecseréltük egy 6,5 méter munkaszélességűre. A vontatott szemenkénti vetőgépet egy nyolcsoros, függesztett Tempo V váltotta, illetve a Rapidot egy Spirit.A legújabb Väderstad eszközünk pedig az NZ-Aggressive.

Érződik, hogy a gépcseréknél a munkaszélesség növelése is cél volt.

Igen, ez is fontos szempont, hiszen a nagyobb gépekkel gyorsabban elvégezhetjük a munkákat, ráadásul éppen akkor, amikor a perctalajainknak az ideális.

Térjünk vissza egy kicsit a vetőgépekre, hiszen említetted, hogy a szóját és a repcét is szemenként, a Tempo-val vetitek.

Először az első Tempo F vetőgéppel vetettünk ilyen rendszerben szóját, méghozzá 76 centiméterre, ami után az állományt kultivátoroztunk. A Pannónia Kincse fajta végül több mint 4 tonna/hektár termésátlagot hozott, ami növekedést jelentett a korábbi évekhez képest. Most már az új V-s Tempo-val 50 centiméterre vetjük a fehérjenövényt, és ugyan a hozam nem emelkedett, de a kelésünk stabilabb lett a szemenkénti vetés miatt.

A repcét korábban a Rapiddal vetettük, és ezt a technológiát változtattuk szemenkénti vetésre. Hallottuk, hogy mások már sikeresen alkalmazzák a módszert, így mi is kipróbáltuk a Tempo-val. A kelés pedig tényleg szép lett.

Ez a technológiai módosítás a tőszámban is változást hozott?

Idén csökkentettük 320 ezerre, de alapvetően nem vagyok ennek a híve, így a jövőben is megmaradunk a szokásos 400 ezernél. Nem mondom, hogy nem szépek a repcéink, mert tényleg jól néznek ki, és nagyon jól keltek. De szerintem nem szabad a tőszámot sokkal alacsonyabbra vinni. Értem, hogy 300 ezernél vagy 270 ezernél nagyon jó eredmények születhetnek, de csak akkor, ha az állomány egységes marad a táblán belül. Ha már ebből elvesztek 10 százalékot, ráadásul azt nem egyenletesen, akkor annak máris negatív hatása lesz a hozamra. De visszatérve a téma gépesítési oldalához, azt már látjuk, hogy a szemenkénti vetés tényleg segít a repcének, hogy kihozza magából a legmagasabb potenciált.

A repce magágykészítését melyik géppel végeztétek tavaly?

Ebből a szempontból kísérleteztünk egy kicsit augusztusban. Kimentünk a tárcsával, a kultivátorral, az NZ-Aggressive-vel is a területre, megdolgoztattuk mindegyik gépünket, és végül úgy láttuk, hogy a Carrier lett a megfelelő az augusztusi magágyelőkészítésre. Hozzáteszem, hogy a TopDown-nal végzett alapművelés után, mert a nyári szántás gyakorlatával már a kultivátor érkezése után felhagytunk.

A beszélgetésünk elején már említetted a háttérszolgáltatást, és azt, hogy ez megkönnyítette a döntéseteket a Väderstad gépek irányába. De mik a konkrét tapasztalatok az alkatrész- és szervizszolgáltatás kapcsán?

Nem tudok rosszat mondani. Bármilyen problémánk van, telefonon is azonnal elérjük őket, és ha javítani kell, nagyon hamar itt vannak. A Vaderstad Kft.-nél nincsen emberhiány, nincsen alkatrészhiány. Mindenből tartanak készletet, ami egyre nagyobb ritkaságnak számít a piacon. Azt tapasztalom, hogy gyarapszik azon cégek száma, akik nem szeretnének alkatrészbe fektetni, és akiknél csak a közvetlen, külföldi rendelés jöhet szóba. Ebben a környezetben még jobban felértékelődik mindaz, amit a Väderstad esetében tapasztalunk. A hozzáállásuk, az ellátottságuk, a szakértelmük és az alázatuk kiemelkedő. Ezek a svéd gépek eléggé drágák, de a kifizetett összegért cserébe minőséget, megbízhatóságot és magas fokú kiszolgálást kapunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Letolós vagy láncos? Szervestrágyázás Fliegl módra

2025. április 25. 16:10

A szerves anyag visszapótlásának fontossága az utóbbi években jelentősen megnőtt, melyhez számtalan gyártó kínál eszközöket.

A Hardi AEON permetezőgép Dombiratoson is bizonyít + videó

2025. április 24. 16:10

A Hardi AEON típusú permetezőgéppel kapcsolatos másodéves tapasztalatokról készült gazdainterjú Dombiratoson. A gép beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

Megbízható gépek, egyedi ajánlatok: kertészeti pályázathoz (is)

2025. április 15. 16:10

Használja ki a pályázat adta lehetőségeket, és válasszon prémium gépeket, amelyek hosszú távon is kifizetődő befektetést jelentenek!

Drónos monitoringrepülések szabályainak változása

2025. április 10. 13:10

A legfontosabb változás a nyílt kategóriában a drónnak a távpilótától való legnagyobb eltávolodást megengedő VLOS (visual line of sight) fogalmát érinti.

Hogyan műveljem meg zöldségeskertem talaját?

2021. október 27. 06:17

Ahhoz, hogy a következő évben is jó termésünk legyen, még az adott évben a betakarítást követően ősszel, a talajt megfelelően elő kell készíteni.

Gyökérzöldségfélék fejlődési rendellenességei (I.)

2019. október 3. 13:05

A növénytermesztésben gyakran tapasztalható sekély talajművelés - aminek egyes években következménye a súlyos belvízhelyzet is - a zöldségfélék közül leginkább a gyökérzöldségeket sújtja.

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

2024. október 23. 05:40

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.

Négyes jubileum és gépújdonságok az ANDEST-2005 Kft.-nél az AGROmashEXPO-n!

2025. január 18. 10:10

A 2025-ös AGROmashEXPO kiállításra jól ismert termékeket és számos újdonságot is felvonultat a cég, amelyek az „A” pavilon 207A standján lesznek megtekinthetők.