Vadas Ferenc és felesége, Vadasné Velker Magdolna a '90-es években 4 hektár bérelt földön kezdte a gazdálkodást a Bács-Kiskun megyei Öregcsertőn. Azóta a Vadas Agro Kft. 750 hektáros, egyre komolyabb precíziós technológiát alkalmazó üzemmé nőtte ki magát, ahova 2021 szeptemberének elején megérkezett a 12. és 13. John Deere gép: egy gumihevederes járószerkezetű S780i kombájn, valamint egy szintén talajkímélő, kifejezetten nagy teljesítményű, több mint 500 lóerős 9520RX traktor.
Mégis a méret a lényeg?
A nem mindennapi gépátadásra az Agrofórumot képviselve én is meghívást kaptam, így egy kellemes őszi délelőttön el is látogattam a Sárközbe. A rendezett, tiszta, példaértékű telephelyre bekanyarodva egyből szemet szúrt, hogy igazi óriásokkal lesz dolgom. A vágóasztal mérete, a traktor monumentalitása, a lóerők száma azonnal megszülte az első kérdést: tényleg kellenek ekkora gépek egy ekkora mezőgazdasági üzembe?
„Gazdaságunk méretéhez képest ezek a gépek elsőre tényleg túl nagynak tűnhetnek, sőt a befektetett tőke mértékét tekintve sem feltétlenül indokolt a beruházásunk. Ahhoz azonban, hogy optimális időben elvégezzük a talajművelési munkákat, a vetés, a betakarítást, nagy teljesítményű eszközökre van szükségünk” – válaszolta kérdésemre Vadasné Velker Magdolna.
A Vadas Ferencnek és feleségének tehát kifejezetten fontos szempont volt a munkaszervezés kérdése, ami nem véletlen. A jellemzően 14-17 aranykoronás vályogtalajokon a feladatok elvégzéséhez nagyon rövid idő áll rendelkezésre. De az is a komoly teljesítményű gépek mellett szólt, hogy hadrendbe állításuknak köszönhetően kevesebb dolgozóval is biztosított a hatékony működés, amit az érzékelhető munkaerőhiány különösen indokolttá tesz. Ráadásul a kevesebb dolgozó alapvetően kisebb költséget is jelent hosszútávon.
Középpontban a talaj védelme
A Vadas Agro területein régóta talajközpontú gazdálkodás folyik. A szalmát nem adják el, inkább meghagyják mulcsnak, ehhez pedig olyan kombájn kellett, ami a szármaradványt megfelelően szecskázza és teríti. A forgatásnélküli talajművelés alapvetés, ami mellett a gépek taposását is próbálják minél inkább lecsökkenteni. Ezért fontos a nagy munkaszélesség, a gumihevederes járószerkezet, és a már említett, körülményekhez igazodó munkaszervezés.
„A legnagyobb magyar, Széchenyi István is azt mondta annak idején, hogy ökrökkel, lovakkal a sáros talajt vétek tapostatni. Nekünk a XXI. században figyelembe kell vennünk ezeket az intelmeket. Ha a földjeink túl szárazak, akkor rögösítünk, porosítunk, ha pedig túl nedvesek, akkor gyurmázunk. Ezeket szeretnénk elkerülni azzal, hogy mindig optimális körülmények között dolgozunk. Ehhez viszont az idő rövidsége miatt elengedhetetlenek a nagy teljesítményű gépek” – hangsúlyozta Vadasné Velker Magdolna.
Precíziós gazdálkodásra szabva
A gépek kiválasztásánál a teljesítmény mellett szintén fontos szempont volt, hogy azok illeszkedjenek a Vadas Agronál már évek óta működő és folyamatosan fejlesztett precíziós gazdálkodási rendszerhez.
Az első John Deere erőgép több mint másfél évtizede érkezett az öregcsertői gazdaságba. Azóta nagyon sok minden változott az üzem életében. 2011-ben egy John Deere önjáró permetezőgép alapozta meg a precíziós növénytermesztést, hiszen az eszközt automata kormányzással, nyomvonal-követéssel vásárolták meg. „Számunkra ezek teljesen új fogalmak voltak a hagyományos megoldások után. Komoly kihívást is jelentettek, és természetesen nem volt minden zökkenőmentes az átállás idején. Ugyanakkor vonzott bennünket az a pontosság, az a kiszámíthatóság és az a hatékonyság, valamint a nyomonkövethetőség, amit ezeknek a rendszereknek a segítségével elérhettünk” – fogalmazott a tulajdonos. Hozzátette: idővel a gépkezelők is felismerték, hogy a munkájukat könnyebbé, kényelmesebbé teszi a precíziós gazdálkodás.
Mára nem is kérdés, hogy mi az irány a Vadas Agronál. Napjainkban szinte nincs is olyan munkaművelet, ahol ne használnák ki a digitalizáció nyújtotta lehetőségeket – legyen szó vetésről, kultivátorozásról vagy bármely más műveletről.
Együtt a precíziós nyomvonalakon
A Vadas Agro Kft. már az indulása óta kapcsolatban áll a KITE Zrt.-vel, az együttműködés pedig az elmúlt másfél évtizedben még inkább elmélyült. Ezt mutatja a 13-as szám is, hiszen az öregcsertői vállalat mindezidáig ennyi John Deere gépet vásárolt a nádudvari vállalattól. Ha valami, akkor ez tényleg azt bizonyítja, hogy a partnerség mindkét fél számára gyümölcsöző és előnyös.
Erre utalt Markó Csaba, a KITE Zrt. régióigazgatója is: „Magdi és Ferenc az időben elvégzett munkaműveletekre, valamint a nyomonkövethetőségre fektették a hangsúlyt, így az átadott gépek RTK kapcsolattal rendelkeznek. A Vadas Agroval együtt indultak el a precíziós gazdálkodás útján a párhuzamos nyomkövetéssel, a vetések tőszám-differenciálásával, illetve a helyspecifikus tápanyag-kijuttatással. Én úgy gondolom, hogy ez egy nagyon jó irány a számukra, és mind a költségcsökkentés, mind a hatékonyság területén rengeteget léptek előre velünk”.
A Vadas Agro területein cikkünk megjelenésekor már végeztek a napraforgó betakarításával, ami a John Deere S780i kombájn első bevetése volt az öregcsertői földeken. A folytatásban pedig jönnek az őszi talajmunkák, valamint a kukorica betakarítása, ami mostantól minden eddiginél nagyobb teljesítmény mellett történhet.