Gépészet

Talajkímélő vetés

Agrofórum Online

A Yieldtrac gumihevederes járószerkezete csökkenti a vetőegységek „ugrálását”, ennek következtében nincs szükség költséges csoroszlya rendszer és tőtávolság szabályozó berendezés alkalmazására, ugyanakkor az egyenletesebb vetésmélység eredményeként növekszik a termésmennyiség.

Ilyen a gumihevederes járószerkezet, amely növeli a járás biztonságot, lényegesen csökkenti a talajtömörítést és végül is lehetővé teszi a gyorsabb vetést. A tervezőgárda sűrűn konzultált a farmerekkel annak érdekében, hogy olyan megoldást hozzanak létre, amilyen a konkurenciának nincs: korábban lehessen kimenni a területre, csökkenjen a sorkárosítás, és a kiegyensúlyozott keretszerkezettel a vetőegységek „ugrálása” 50%-kal kisebb legyen, mint a konkurenseknél. A Yieldtrac járószerkezet a Case 1200, illetve 2000 típusú vetőgépeken alkalmazható.

Egy Marshalltowni (Iowa, USA) farmer az idén kevesebb időt fordított a vetésre, mint korábban. Tapasztalatairól beszámolva, megjegyezte, hogy a vetőgép gumihevedereken futó középső része, illetve a tandem kerekes szárnyrészei sokkal egyenletesebben járnak, mint a korábbi változat. A vetés sebessége 2-3 km/h–val nagyobb volt, ennek ellenére egyenletesebb tőtávolságot tudtak elérni, mint korábban.

A sebességnövelési lehetőség egyik oka a stabilizáló kerekek (4 vagy 8 db) menetirányú hatása, amelynek eredményeként a főtartó függőleges mozgása akár 50%-kal csökken, ezért a vetés sebessége növelhető, miközben a tőtávolság- és a vetési mélység tartás is javul. A Yieldtrac gumihevederes járószerkezete csökkenti a vetőegységek „ugrálását”, ennek következtében nincs szükség költséges csoroszlya rendszer és tőtávolság szabályozó berendezés alkalmazására, ugyanakkor az egyenletesebb vetésmélység eredményeként növekszik a termésmennyiség.

A műtrágya és magtartály a gumihevederes járószerkezeten.

Egy Észak Dakotai kukorica, szója és cukorrépa termelő farmer, aki eddig két Yieldtrac rendszerű vetőgéppel dolgozott, most egy harmadikat vásárolt. A 10.000 hektáros gazdaságban az új vetőgépekkel az eddigieknél gyorsabban sikerült a vetést befejezni. A vetőmag precíziós lejuttatása és egyenletes mélységben történő lehelyezése cukorrépa esetén különösen kritikus. Ezek a vetőgépek pontosan tudták a 10 cm tőtávot és a 3,5 cm mélységet biztosítani.

A vetőgép gumihevederes járószerkezete.

A talajtömörítés egy másik terület, ahol az új Case IH vetőgépek képességei érvényesíthetők. A hagyományos vetőgépek mag és műtrágya tartálya 0,4-0,6 MPa nyomással terhelik a talajt. A Yieldtrac gumihevederes járószerkezetű vetőgépeknél –típustól függően- a nyomás érték 0,1 MPa–ra csökken.

A gumihevederes járószerkezet alacsony talaj terhelése.

Az új vetőgépek a következő variációkban készülnek:

  • vető egységek száma: 16, 24, 32, 36 db,
  • sortávolság: 38,1; 50,8; 55,9; 76,2 cm,
  • folyékony műtrágya tartály térfogat: 3200 liter,
  • magtartály térfogat: 300 kg.

Végül nézzük, milyen agronómiai előnyöket hoznak az új fejlesztések:

  • Mindenekelőtt kiterjeszthető a vetési időszak, mivel egy héttel előbb ki lehet menni a területre illetve, eső után korábban lehet újra kezdeni a vetést. Az Iowa State University Extension Test Trials eredményei szerint ez 0,9-1,4 t/ha többlettermést eredményez.
  • A hagyományos vetőgép középső szekciójának kerekei talajtömörítést végeznek, amely egyes tanulmányok szerint 0,7-1,3 t/ha terméscsökkentést okoz. A Yieldtrac járószerkezetes vetőgépeknél ez a jelenség nem lép fel, vagyis ennyivel több termés takarítható be.
  • Az új vetőgépek szárnyrészeinek „ugrálása” 50%-kal kisebb, aminek eredményeként a vetés mélység egyenletessége javul. Ennek eredményeként a kelés három nappal korábban kezdődik és az állomány egyenletessége is jobb lesz, továbbá a növény környezetének talaj- és nedvesség állapota is kedvezőbb. Mindezek összességben 0,2-0,7 t/ha termés többletet jelentenek.

Forrás: https://www.norwoodsales.com/yieldtrac; https://www.farmprogress.com

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Évszaktól, időjárástól függetlenül a KITE Jet-tel Ön nyer!

2025. április 7. 16:10

A mai változó piaci körülmények között az inputköltségek kezelése kritikus fontosságú. A nitrogén az egyik legdrágább inputanyag.

Kezd magára találni a hazai mezőgazdasági pótkocsipiac

2025. április 7. 08:10

Összesen 172 új mezőgazdasági pótkocsit helyeztek forgalomba 2025 első negyedévében Magyarországon.

Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy kamranyomás, villámgyors bálaürítés

2025. március 26. 16:10

A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdasághoz igazodva ideális bálázót tudjon kínálni.

Gabonahűtés vagy -szárítás? Most pályázati forrásból fejleszthet!

2025. március 13. 16:10

A „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésére” kiírt pályázatokba bekerült a gabonahűtés technológiája is.

A keskeny sortávolság kialakításának előnyei a szójabab termesztésében

2023. október 18. 09:10

A szójababot többnyire 76 cm-es sorokba vetik, de a kutatások szerint a keskenyebb sortávok segíthetnek a gyomnövények visszaszorításában és a terméshozam javításában.

Bajnok és kihívója. Ön melyik árpára voksolna?

2020. augusztus 19. 11:46

Nincs rossz döntés, a SAATEN-UNION mindkét őszi fajtájára biztosan számíthat.

Hogyan készüljünk fel a 2024-es vetési szezonra?

2024. január 18. 15:10

A 2024-es vetési szezon kezdetéhez közeledve a gazdák egyre nagyobb figyelmet fordítanak az előkészületekre. A hibridek vagy a megfelelő növényvédő szerek és tápanyag-utánpótlás gondos megválasztása nagyban hozzájárulhat a magyar gazdák idei sikeréhez.

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2020. július 10. 13:17

A szántóföldi növénytermesztésre a folyton változó és egyre változatosabb termelési körülmények, továbbá a hektikus piaci árak jellemzők. Ebben a bizonytalan környezetben hibridek használatával tehetjük hatékonyabbá kalászostermesztésünket, hiszen a hibrideket a fajtáknál lényegesen nagyobb termésbiztonság jellemzi.