Monty Teeter (CEO, Dragon-Line, Southwest Kansas, USA) több mint 40 éves gyakorlattal rendelkezik a körforgó és 20 éves gyakorlattal a felszín alatti (Sub-Surface Drip Irrigation, SDI) öntöző berendezések építésében. Több mint 3500 körforgó és több száz felszínalatti öntözőberendezéssel szerzett tapasztalatok alapján széleskörben elfogadott szakértőnek számít.
Tudását a gyakorlatban is ki akarta próbálni, ezért vásárolt egy 150 hektáros farmot, amelyen két körforgó berendezés üzemelt és megkezdte a “Dragon-Line®”rendszer kifejlesztését. Az új rendszer, amelyet mobil csöpögtető öntöző berendezésnek (Mobile Drip Irrigation, MDI) nevezett, tulajdonképen a hagyományos körforgó és a csepegtető öntözési technológia kombinációja. A szabadalmaztatott (Dragon-Line US PAT # 9,420,752) Dragon-Line rendszer egyesíti a csepegtető eljárás hatékonyságát a körforgó berendezés flexibilitásával és gazdaságosságával. A berendezés csepegtető csövei jó minőségű polietilénből készülnek, amelyekbe beépítésre kerülnek a nyomás-szabályzású, öntisztító csepegtető elemek, amelyek 7 psi nyomással dolgoznak. A talajon felfekvő csepegtető elemekkel felszerelt csöveket (Dragon-Line Emitter Tubing) rugalmas csatlakozó csövek (Dragon Flex Hose) vontatják, amelyek a körforgó berendezés szárnyvezetékébe a szórófejek helyére vannak bekötve. Ez a megoldás biztosítja, hogy az öntözendő terület egyenletes vízelosztást kap, miközben csökken a párolgás, a talajtaposás és a szél okozta vesztesség.
A Dragon-Line társaság által kidolgozott rendszer a körforgó öntözési berendezéseket kombinálja a csepegtető öntözéssel (mobile drip irrigation, MDI). A jól ismert körforgó öntöző berendezések használatával csökkenteni lehetett a felhasznált vízmennyiséget. Most viszont az új technológiával a nagynyomású rendszer helyett alacsony nyomással, és a szórófejek helyett csepegtető elemekkel dolgozva, a vizet keskeny sávban kijuttatva, maximális hatékonyságot lehet elérni. Jonathan Aguilar (Kansas State University, USA) szerint a mobil csepegtetéssel a víz közvetlenül a talajra jut, ezáltal minimalizálható a légi vesztesség, a növényi takarás általi veszteség és a talajfelszíni vesztesség. Az egyetemen végzett kísérletek során 35%-kal kisebb párolgási vesztességet mértek a növényi takarás beálltáig terjedő időben. További előny a felszíni elfolyások megelőzése. A nagyméretű körforgó és lineár öntöző berendezések kerekei a nedves talajon haladva, a talaj és a növényzet függvényében változó mértékben ugyan, de komoly talajtaposást végeznek. Az MDI rendszernél a vízkijuttatás a járószerkezet mögött történik, ezért a kerekek száraz felületen haladnak.
Lényeges szempont a csepegtető vezeték felfekvő hossza, amely a kísérletek során 0,3-30 méter között változott 1,5 m osztással. A csepegtető fejek nyomáskompenzációs öntisztító rendszerűek.
Jacques Willemse egy dél-afrikai farmer beszámolója szerint az MDI rendszer használatához kisebb teljesítményű szivattyú is elegendő, az alkalmazás számos előnyt jelentett: nagyobb termés, jobb minőség, kisebb növény betegség (a víz a gyökerekhez kerül, nem alakul ki a megbetegedés számára előnyös magas páratartalom).
Az MDI rendszer előnyei a következők szerint foglalhatók össze:
- 25-50 % víz megtakarítás a hagyományos öntözéshez viszonyítva,
- lényegesen kisebb párolgási vesztesség, víz megfolyás, talajtömörödés, szél elfújási vesztesség,
- a hirtelen hőmérsékletváltozás okozta kisebb növényi sokkhatás, kevesebb növény megbetegedés,
- kisebb vízforrás (0,38-1,89 m3/min) esetén is megfelelő pontosság,
- téli öntözéskor nincs jegesedés sem a vezetékben, sem a szórófejekben,
- jobb talajnedvesség- profil kialakulása, amely termés növelő hatású.
Az új rendszer jelentőségét mutatja, hogy a csepegtető öntözés piacvezetője (Netafim USA) gratulált Isaya Kisekka-nak (Kansas State University) abból az alkalomból, hogy az innovatív, mobil csepegtető öntözési technológiájával elnyerte a Foundation for Food and Agriculture Research (FFAR) New Innovator Award díjat. Az elismeréssel együtt járó 300.000 dollár komoly segítséget nyújt a precíziós mobil csepegtető öntöző (precision mobile drip irrigation , PMDI) rendszer elterjesztésében. Ez a rendszer felhasználja a Netafim cég DripNet PC™ csepegtető elemeit az egyenletes vízkijuttatást biztosító PMDI technológia alkalmazásában, amellyel a növény számára a hatékony, víz- és tápanyaghozzájutás lehetővé válik.
Forrás: https://www.farmprogress.com/irrigation-systems/digging-mobile-drip-irrigation?utm_source=Bibblio&utm_campaign=Related; https://www.dragonline.net/about; https://www.tlirr.com/products/pmdi/; www.netafimusa.com.