18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Gépészet

Új világcsúccsal ünnepelte 25. születésnapját a CLAAS hibrid technológia

Agrofórum Online

A CLAAS 25 éve mutatta be a LEXION 480 kombájnt. A cég ezzel nemcsak a kora legnagyobb teljesítményű kombájnjával állt elő, hanem mindezt egy teljesen új cséplőrendszerrel sikerült megtennie. Ez a rendszer teljesítményét tekintve azóta is utolérhetetlen.

Az első lépések

A CLAAS 25 éve mutatta be a LEXION 480 kombájnt

A szabadalmaztatott APS HYBRID SYSTEM, mely az APS cséplőszerkezet és a ROTO PLUS másodlagos leválasztórendszer kombinációja, az 1995-ös Agritechnica kiállításon jelent meg először. A nagy teljesítményű kombájnok szegmensében az áteresztőképesség, szemminőség, illetve sokféle termény betakarítására való képesség tekintetében azóta is, világszerte mértékadó műszaki megoldás. A szalmarázóládás MEGA kombájn APS cséplőszerkezetével összehasonlítva a cséplődob átmérőjét 450 mm-ről 600 mm-re, a szélességét pedig 1580 mm-ről 1700 mm-re növelték. A másodlagos leválasztásról két axiális rotor gondoskodott. Az első LEXION 480-as sorozattal akár 35 t/h áteresztést lehetett elérni, míg az 1996-tól, hosszabb rotorokkal szerelt sorozatnál már több mint 40 t/h-ra nőtt ez a képesség. A szalmát a teljes vágási szélességen szétterítő aktív, lengő oszlató szintén kiemelkedő fejlesztés volt, hasonlóan a CEBIS terminállal szerelt korszerű VISTA CAB kezelőfülkéhez.

CLAAS APS HYBRID SYSTEM

A LEXION 480 típus 1998-ban ismét úttörő szerepet játszott az új technológiák terén, amikor is a CLAAS elsőként kezdte sorozatban gyártani a TERRA-TRAC gumihevederrel szerelt kombájnját. A fejlesztés célja egyértelműen a talaj védelme volt, főleg azért, mert a kombájnadapterek egyre szélesebbé és nehezebbé váltak. Mindezt tették úgy, hogy a 3,5 méteres vonulási szélességet sikerült megtartani. A járószerkezet-fejlesztés területén újabb áttörés történt 2011-ben, amikor a hevederes járószerkezettel akár 40 km/h vonulási sebesség vált elérhetővé.

A CLAAS cég 2002-ben ünnepelhette a 10.000. LEXION – ráadásul egy 480-as TERRA TRAC – gyártását. Alig 3 évvel később a LEXION 600 széria átlépte a 60 t/h áteresztőképességet búzában. A teljesítmény ezen új szintjét Guinness-rekordként rögzítették 2008-ban, mivel még soha senkinek sem sikerült egyetlen kombájnnal 8 órán belül 532 t búzát betakarítania. Egy LEXION 770 TERRA TRAC 2011-ben megdöntötte ezt a rekordot is azáltal, hogy hihetetlen mennyiségű, 675 t búzát aratott le 8 órán belül az Egyesült Királyságban.

Új szintek a kombájnépítésben

A CLAAS 2019-ben négy új LEXION modellel bemutatta sikeres nagykombájn-szériájának második generációját, amely nagyobb teljesítményt, jobb áteresztőképességet, modernebb technológiát és még nagyobb kényelmet kínál. Ekkor került opciós ajánlatként a piac legnagyobb 18.000 literes magtartályával és akár 180 l/sec ürítési teljesítménnyel rendelkező kombájnja is piacra. Az APS SYNFLOW HYBRID cséplő- és leválasztórendszerrel működő, a legfejlettebb MAN és Mercedes-Benz motorokkal ellátott két, az „Év Gépe 2020” díjat elnyerő sorozat új csúcsokat állított fel az üzemanyag-hatékonyság tekintetében. Fontos része van ebben az egyedülálló CEMOS AUTOMATIC gépoptimalizáló rendszernek, mely öntanuló rendszerként folyamatosan optimalizálja a cséplést, a tisztítást, a másodlagos leválasztás és a motor terhelését.

A LEXION legújabb generációjának működési elve

A csúcskategóriás, 790 LE maximális teljesítményű LEXION 8900 olyan erős, hogy teljes kapacitását egyes piacokon ki sem lehet használni. Észak-Amerikában, ahol az átlaghozam viszonylag alacsony és kevés a szalma, nem is értékesítik ezt a típust. Harsewinkel jelenlegi csúcsmodellje, a LEXION 8900 TERRA TRAC az Egyesült Királyságban 2020 nyarán normál körülmények között esetenként jóval több, mint 100 t/h búza áteresztőképességet volt képes elérni, átlagosan pedig meghaladta az óránként 94 tonnát, kevesebb, mint 1% veszteséggel. Itt megmutatkozott a hibrid technológia nyilvánvaló erőssége: az áteresztőképesség még késő este és éjszaka is alig csökkent, amikor mind a szalmában, mind a szemekben megnövekedett a nedvességtartalom. A gazdák és a bérvállalkozók pontosan ezt, valamint a LEXION APS SYNFLOW HYBRID sokféle termény betakarítására való képességét értékelik.

„Ennyi pozitív jellemző mellett teljesen egyértelmű, hogy a CLAAS a jövőben is a felső teljesítményosztályokban az APS SYNFLOW HYBRID rendszerre támaszkodik” – magyarázta Jan-Hendrik Mohr, aki a gabona betakarítási üzletágáért felel a CLAAS igazgatóságában. „Ez azt jelenti, hogy a LEXION csúcskategóriás osztálya minden más kombájnnál jobban felszerelt, annak érdekében, hogy megfeleljen a globális piac sokféle igényének. A világ minden tájáról elégedett, és hűséges ügyfelek visszaigazolása a legjobb bizonyíték erre. A költségekkel, a betakarítási idővel, valamint a kényelemmel kapcsolatos elvárások azonban továbbra is növekednek: ezek a tényezők ösztönzik mérnökeinket a CLAAS kombájnok továbbfejlesztésére.”

CLAAS LEXION 8900 TERRA TRAC kombájn szerkezeti felépítése

Az elmúlt években a CLAAS a hibrid technológiát a közepes teljesítményű szegmensben is bevezette. Az APS cséplőegységet egyetlen rotorral kombinálva 2009 óta a TUCANO HYBRID-ben is megtalálhatjuk. Sőt 2019-ben egy másik vetésizöld hibrid – a CLAAS hibridcsalád legfiatalabb tagja, a DOMINATOR 370 – is legördült Kínában a gyártósorról.

Mindeközben az Egyesült Államokban 2020. november elején egy CLAAS LEXION 8600 TERRA TRAC kombájnnal megszületett a szemes kukorica betakarítás legújabb világrekordja. A LEXION specialista, Wes Wortmann által vezetett kombájn 2041 tonnát aratott le 8 óra alatt, ami átlagosan 250 t/h-t jelent. Ennek eredményeként a LEXION 8600 kombájn 84%-kal felülmúlta a korábbi rekordot tartó LEXION 760 TT-t!

CLAAS LEXION 8600 TERRA TRAC kukorica betakarításban

Forrás: CLAAS és AXIÁL sajtóközlemény

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy kamranyomás, villámgyors bálaürítés

2025. március 26. 16:10

A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdasághoz igazodva ideális bálázót tudjon kínálni.

Gabonahűtés vagy -szárítás? Most pályázati forrásból fejleszthet!

2025. március 13. 16:10

A „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésére” kiírt pályázatokba bekerült a gabonahűtés technológiája is.

John Deere motorfelújítási akció fix áron!

2025. március 10. 11:10

A dízelmotorok fejlesztését az utóbbi 20 évben elsősorban a környezetvédelmi előírások egyre szigorodó rendszere határozta meg.

Valamelyest javul a helyzet a hazai pótkocsipiacon

2025. március 5. 16:10

Utoljára tavaly szeptemberben adtak el több mezőgazdasági pótkocsit, mint most februárban, akkor 68 talált gazdára.

Felavatták a CLAAS cég új tesztközpontját

2019. április 25. 04:34

Az új tesztállomás segítségével lerövidíthető és a termelési ciklusoktól függetleníthető a kombájnok, járvaszecskázók és traktorok fejlesztési ideje. A szimuláció lehetővé teszi a mérnökök számára a gép működési és megbízhatósági ellenőrzését még a fejlesztés korai stádiumában.

A CLAAS bemutatja az új ROLLANT 520 fixkamrás körbálázóját

2019. augusztus 1. 10:38

A ROLLANT 520 a bálákat 1,25 méter átmérővel és 1,20 méteres szélességgel készíti.

Fantasztikus gépeket fejleszt a Claas, az elektromos hajtás felé fordul

2023. december 14. 08:10

Az elektromos hajtásban látja a mezőgazdaság jövőjét a német Claas is, amely nemrég egy „fél-elektromos” kombájnt, illetve egy tisztán elektromotorokkal működtetett teleszkópos rakodót mutatott be.

CLAAS XERION hevederes járószerkezettel és Stage V motorokkal

2020. március 24. 14:33

A XERION 4200 motorteljesítménye csaknem 30 lóerővel nőtt 462 lóerőre (340 kW). Ez azt jelenti, hogy a traktor szignifikánsan nagyobb teljesítménytartalékkal rendelkezik a kiegészítő egységek, mint például a teljesítményhidraulika meghajtására, ami hígtrágya kijuttatásakor fontos.