24℃ 12℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Gépészet

Ultrasekély művelés és direktvetés – Multiva az AGROmashEXPO-n

Agrofórum Online

A finn Multiva számos munkagépet kínál a forgatásnélküli műveléshez, és ennek egy szegmensét láthattuk is a 2023-as AGROmashEXPO kiállításon. A magyarországi forgalmazó két sekély, sőt akár ultrasekély művelésre is alkalmas kombinátorral, valamint két no-till gabonavetőgéppel készült a legnagyobb hazai agrárvásárra. Utóbbi esetében az elektromos meghajtású változat prémium oklevelet is kapott, nem véletlenül...

Slágertermék megújítva

Az AGROmashEXPO-n Mező Sándorral, a Multiva Magyarország Kft. közép- és kelet-magyarországi értékesítési menedzserével beszélgettem a csökkentett talajbolygatást szavatoló eszközeikről, köztük az egyik kiemelkedő slágertermékről, a megújult kombinátorokról.

A Multiva a magágykészítés specialistája, és négy különböző rugóskapás kombinátort tudunk ajánlani a partereinknek. Az Optima EVO esetében újdonság, hogy a középső vázrész szóló kerekeket kapott. Az EVO 600-700 modelleket 380 mm, az EVO 800-1000 modelleket pedig 480 mm szélessel szereljük. A változtatásnak volt agronómiai és műszaki oka is

– kezdte a beszélgetésünket a szakember. Mint megtudtam, a kerekek az említett, középső vázrész szélén kaptak helyet, ez pedig tovább növelte a gép stabilitását közúti vonulás közben. De a megoldás a szántóföldi munka során is előnyös, hiszen a gyártó szerint a nagyobb átmérőjű kerekek a tandem elrendezéshez képest kisebb gördülési ellenállást, így nagyobb hatékonyságot biztosítanak.

Mező Sándor a kombinátorok újításait mutatja be a cikk szerzőjének, Gribek Dánielnek (Fotó: Gribek Tímea)

Mindezek mellett az új Optima EVO kombinátor hátsó részén már egyszerre használható a hidraulikus hátsó simító, illetve a rögtörő henger. A korábbi verziónál vagy az egyiket vagy a másikat lehetett felszerelni a magágykészítő kombinátorunkra, mostantól viszont együtt is kérhető. Ami pedig egy további újítás, hogy menet közben, hidraulikusan állítható ez a hátsó simítósor, méghozzá az első sor simítótól teljesen függetlenül

– fogalmazott a szakember a Multiva standján.

Az Optima EVO egyébként a 7 kapatengellyel és a három méteres kerethosszúsággal kiváló talajegyengetésre képes, a gép még az erősen kötött, jelentős mennyiségű szármaradvánnyal borított táblákon is hatékony.

Megújult kombinátorok a Multiva standján (Fotó Gribek Tímea)

A munkamélység 0 és 12 centiméter között szabadon változtatható, méghozzá 0,5 centiméter pontossággal, tehát a nedvességmegőrzés szempontjából kiváló megoldás ennek a kombinátornak a használata

– tette hozzá Mező Sándor, utalva arra, hogy a gép ultrasekély művelésre is alkalmas, így akár regeneratív gazdaságok számára is jó választás lehet.

Direktvetőgép – bármilyen talajra

A Multiva standján két direktvetőgép is helyet kapott, amelyek egyik legnagyobb előnye, hogy bármilyen talajon pontos és precíz munkát végeznek – legyen az konvencionális művelésű, tökéletesen előkészített, akár szántás után kialakított magágy vagy no-till technológiára átállított terület. A Forte tehát kitűnő választás lehet azoknak a gazdálkodóknak, akik még csak most gondolkodtak el a talajművelést elhagyó módszer alkalmazásán, és a területük egy részén kipróbálnák a no-till technológiát. Egyetlen vetőgéppel ugyanis hagyományos módon, de direktvetéssel is tudnak dolgozni.

A Multiva egyébként az AGROmashEXPO kiállításon prémium oklevelet is kapott az elektromos adagolóval rendelkező eForte 300 vetőgépre.

A gyártó a kis és a közepes gazdaságoknak fejlesztette az eszközt, ami nem kényszeríti rá a partnereket arra, hogy teljes területen alkalmazzák a legmodernebb talajgazdálkodási módszereket. Ha akarjuk, akkor konvencionálisban használjuk, ha akarjuk, akkor akár min-till vagy no-till táblákon. Tehát szabad átjárást biztosít a különböző talajművelési rendszerek között

– hangsúlyozta Mező Sándor, hozzátéve, hogy a csoroszlyanyomást 50 és 250 kilogramm között lehet változtatni.

A szakember szerint az egyik legjelentősebb újítás, hogy a gépet igény esetén a Multiva Retrofit készletével adják, hiszen így azok is elindulhatnak a precíz magadagolás és input-lehelyezés útján, akiknek nincsen ISOBUS-os traktoruk. Tehát a saját monitor használatával is kiaknázható az eForte minden előnye.

A Multiva Retrofit készletével azok is elindulhatnak a precíz magadagolás és input-lehelyezés útján, akiknek nincsen ISOBUS-os traktoruk. (Fotó: Gribek Tímea)

A gép tisztán elektromos hajtással működik, az eszközön hat elektromotor dolgozik, illetve fontos megjegyezni, hogy három részre osztott magtartállyal érhető el, amiből három különböző frakciójú input anyagot lehet egyszerre kijuttatni. Akár különböző vetőmagokat különböző mélységekre.

Például egy szarvasmarha-tartó partnerünknél volt elvárás, hogy a géppel egyetlen menetben vethessen borsót és árpát, ráadásul ezeket különböző mélységben. Így az elülső tartály első feléből 6 centiméterre vetettük a borsót, míg az árpát a második felébe tankolva 4 centiméter mélyre. De ha például zöldítésről beszélünk, akkor három különböző frakciójú magot is kijuttathatunk, természetesen direktben a tarlóba is.

Az elektromos magadagolás egyébként is rendkívül precíz munkát tesz lehetővé. Az elektromotorok azonnal reagálnak a sebesség változására, és ahhoz igazítják a kijuttatott mennyiségeket. A megoldás ráadásul a nagy mennyiségű, akár 1000 kg/ha imputanyag kijuttatását is lehetővé teszi, például organikus tápanyagok esetén.

A mechanikus Forte no-till vetőgépnél már mindkét oldalon fokozatmentes hajtóművet kapott az adagoló, aminek működése egy elektromos dugattyúval menet közben is változtatható. (Fotó: Gribek Tímea)

A Multiva eForte vetőgépek természetesen a precíziós rendszerekbe is beilleszthetők, hiszen alapfunkció a vetőmag, a műtrágya, az aprómag vagy éppen a starter műtrágya kijuttatása GPS vezérelten, előre feltöltött térkép alapján. Emellett a vetőgépek szakaszvezérlés funkcióval automatikus táblavég-kezelésre, és félgép-lezárásra is képesek.

Direktvetés mechanikusan

A Multiva Magyarország standján össze is hasonlíthattuk a Forte no-till vetőgépek két típusát, hiszen a díjazott elektromos magadagolású eszköz mellett a hagyományosnak tekinthető, mechanikus változatot is körbe jártuk Mező Sándorral.

Ugyanarról a Forte no-till vetőgépről van szó, mint az előző esetben, mindössze annyi a különbség, hogy itt lánc és lánckerekek segítségével a kerékről kapja a hajtást a vetőtengely. Ami újdonság, hogy most már mindkét oldalon fokozatmentes hajtóművet kapott az adagoló, ami egy elektromos dugattyúval menet közben is változtatható. Tehát a mechanikus kivitel is elérhető ISOBUS-os felszereltséggel, így sebességarányos és differenciált anyag-kijuttatásra szintén képes az osztott tartályokból

– fogalmazott az értékesítési menedzser.

A  Multiva FX csoroszlya precíz műtrágya- és maglehelyezést garantál, valamint tartós és felhasználóbarát. A nagy átmérőjű dupla tárcsás csoroszlya nagy kopásállóságú és gondozásmentes, a teljes csoroszlyaegység nélkülözi a zsírzási pontokat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Letolós vagy láncos? Szervestrágyázás Fliegl módra

2025. április 25. 16:10

A szerves anyag visszapótlásának fontossága az utóbbi években jelentősen megnőtt, melyhez számtalan gyártó kínál eszközöket.

A Hardi AEON permetezőgép Dombiratoson is bizonyít + videó

2025. április 24. 16:10

A Hardi AEON típusú permetezőgéppel kapcsolatos másodéves tapasztalatokról készült gazdainterjú Dombiratoson. A gép beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

Megbízható gépek, egyedi ajánlatok: kertészeti pályázathoz (is)

2025. április 15. 16:10

Használja ki a pályázat adta lehetőségeket, és válasszon prémium gépeket, amelyek hosszú távon is kifizetődő befektetést jelentenek!

Drónos monitoringrepülések szabályainak változása

2025. április 10. 13:10

A legfontosabb változás a nyílt kategóriában a drónnak a távpilótától való legnagyobb eltávolodást megengedő VLOS (visual line of sight) fogalmát érinti.

Hagie, a precíziós növényvédelem zászlóshajója

2023. február 27. 11:42

Az újabbnál újabb EU mezőgazdasági termeléssel kapcsolatos programok, szabályozások, vegyszerkivonások miatt a magyar gazdák kénytelenek a lehető leghatékonyabb módon végezni a munkafolyamataikat. Nincs ez máshogy a növényvédelmi, növényápolási munkákban sem.

Vetőgépekkel bővíti termékpalettáját az Amazone

2022. november 17. 09:26

Az Amazone a Centaya 3000 Special pneumatikus ráépíthető vetőgéppel és a Precea 6000-2AFCC szemenkénti vetőgéppel bővíti termékpalettáját.

Bővíti svédországi gyárát a Väderstad

2023. március 21. 11:36

A Väderstad, mint a világ egyik vezető talajművelő- és vetőgép gyártója, újabb 12.600 négyzetméterrel bővíti a Väderstadban található gyárát. A bővítés további területeket biztosít majd a szerelési és a festési munkálatokhoz, a cél pedig az, hogy 2028-ra évi 10.000 munkagép gördüljön le a központi gyártósorról.

A Bobcat gyártójának árfolyama idén már 73 százalékos pluszban van

2021. június 3. 07:04

A vizsgált huszonöt, agráriumhoz kötődő cég közül a saját devizában nézett tőzsdei árfolyammozgás alapján májusban a CNH Industrial NV árfolyama emelkedett a legjobban.