Gyümölcs
Gyümölcs

A szeder gyakori gombás és bakteriális fertőzései

A szeder gyakori gombás és bakteriális fertőzései

Agrofórum Online

A szeder termesztése sokféle kihívást tartogat a gazdák számára, mivel a különféle betegségek nemcsak a termés minőségét, de a mennyiségét is csökkenthetik. A hatékony védekezés érdekében elengedhetetlen a folyamatos megfigyelés, ellenőrzés és az időben történő kezelés.

A szeder leggyakoribb gombás és bakteriális fertőzései a következők:

Antraknózis (fenésedés)

  • Tünetek: Apró, lila vagy vörös, kerek elváltozások a vesszőkön, amelyek megnagyobbodnak, és a közepükön szürke, repedezett, megsüllyedt felület alakul ki. Az elváltozások pereme megemelkedik és lilássá válik; az elváltozások nagy, elszíneződött területeket alkotnak. A vesszők végül megfásodhatnak és elpusztulhatnak.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: A gomba a beteg vesszőkben telel át. A betegség kialakulásának kedvez a hosszan tartó nedves időjárás és a túlzásba vitt, felülről történő öntözés.
  • Kezelés: A betegség terjedésének megfékezésére a kertben a következő mezőgazdasági módszerek alkalmazhatók: a nitrogéntrágya túlzott mértékű alkalmazásának elkerülése, a növényeket körülvevő területek gyommentesítése, a felülről történő öntözés elkerülése és a csak napközbeni öntözés, valamint a növények délutáni száradásának biztosítása. A nagyobb területeken termesztett növények esetében a termelők gombaölő szereket alkalmazhatnak.

Szeder-mozaik

  • Tünetek: A virágok torz szirmokkal és megnagyobbodott csészelevelekkel rendelkeznek, ami egy kettős virág benyomását kelti. A ki nem nyílt virágok megnagyobbodtak és a szokásosnál vörösebbek. A hajtásokon rendellenes burjánzások lehetnek; a fertőzött ágakon nem képződik gyümölcs.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: A vadon termő szeder a betegség hordozója lehet. A nem fertőzött vesszők virágai a fertőzött vesszőkön lévő virágoktól fertőződhetnek meg, és a következő évben jelentkeznek a tünetek.
  • Kezelés: A betegség elleni védekezés leghatékonyabb módszere az ellenálló szederfajták használata. Ha a növények már fertőzöttek, de a betegség még nem súlyos, akkor a rendellenes virágzatot el kell távolítani és meg kell semmisíteni. Az elöregedett vesszőket a betakarítás után szintén azonnal el kell távolítani és meg kell semmisíteni. A gombaölő szerek alkalmazása korlátozhatja a kártételt. A betegséget úgy is le lehet küzdeni, hogy a termést csak két egymást követő évben takarítják be, a köztes években a növények föld feletti részét teljesen megsemmisítik. A telepítést ketté lehet osztani, hogy minden évben legyen egy termés, míg a másik felét visszavágják. Mivel szövetnedvvel is képes terjedni, így a levéltetvek elleni védekezésre is gondot kell fordítani.

Szürkepenész vagy szürkerothadás

  • Tünetek: A vesszők kifehérednek, és fekete színű, lapos termőtesteket képeznek, amelyeken szürke micélium és spórák fejlődnek. A virágok megfertőződhetnek, és a gomba megfertőzheti őket. A gyümölcsökön a fertőzött fürtökön vizenyős rothadás alakulhat ki, amelyet szürkésbarna gombastruktúrák váltanak fel; ha a bogyók a tőkéken maradnak, összezsugorodnak.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: A szürkepenész kialakulásának a hűvös és nedves körülmények kedveznek, a gyümölcs fizikai sérülése növeli a fertőzés valószínűségét.
  • Kezelés: A tőkék körüli légáramlás elősegítése rácsos szerkezetek használatával. A növények túlzott trágyázásának elkerülése. A betegség ellen védelmet nyújtó gombaölő szerek használhatók, amelyeket 7-14 napos időközönként kell alkalmazni a korai virágzástól egészen a betakarításig.

Szeder-sárgarozsda (Kuehneola uredinis)

  • Tünetek: A fertőzött növény vesszőin és levelein apró, citromsárga színű gócok jelennek meg. A betegség előrehaladtával a fertőzött vessző repedezett és kiszáradt, míg a levelek foltosak lesznek és kiszáradnak.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: Nem szisztémás betegség.
  • Kezelés: A fertőzött vesszőket és leveleket le kell vágni és el kell égetni. Fontos, hogy az állomány ne legyen túl sűrű, ügyelni kell, hogy ne kerüljön tartósan párás környezetbe. A töveken lévő vesszők számát is korlátozni kell – ez a termések kinevelése végett is fontos. Ugyanígy fontos a gyomok kordában tartása is, hiszen ezek elszaporodása is elősegíti a párás környezet kialakulását. Emellett kontakt hatású gombaölő szereket is bevethetünk.

Szeder-rozsda (Phragmidium rubi)

  • Tünetek: Az új hajtások gyengék és szálkásak, és nincsenek tüskéik. A levelek satnyák, torzak és sápadt színűek; a levél alsó részén viaszos gócok alakulnak ki, amelyek narancssárgára és porszerűvé válnak. A fertőzött levelek végül lehullanak a növényről.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: A vadon termő málna- és szederbokrok a betegség hordozói lehetnek; a gomba a gazdanövényben telel át.
  • Kezelés: A fertőzött növényeket maradéktalanul el kell távolítani; a termő vesszőket a betakarítás után meg kell metszeni és el kell égetni. A lombozat körüli légáramlást metszéssel kell javítani. A rozsda terjedése a gombaölő szerek alkalmazásával minimalizálható, amikor a narancssárga spórák termelődnek. Megfelelő kezelés esetén a betegség általában nem súlyos.

Lisztharmat

  • Tünetek: Világoszöld színű klorózisos foltok a lombozaton, amelyek később szürke poros foltokká alakulnak. A levelek megcsavarodhatnak vagy eltorzulhatnak. Ha a fertőzés súlyos, a hajtások fonnyadtak lehetnek, a levelek felfelé kúposodnak.
  • Ok: Gombás fertőzés
  • Tudnivalók: A gomba a rügyeken vagy a vesszők felületén telel át; a betegség kialakulásának kedvez a meleg, száraz időjárás.
  • Kezelés: Amennyiben köztudott, hogy a lisztharmat problémát jelent egy adott területen, akkor kerüljük a fogékony fajták telepítését.

Baktériumos gyökérgolyva

  • Tünetek: A föld feletti vesszőkön és ágakon vagy a gyökereken lévő gócok. A gócok felülete érdes és szivacsos szerkezetű; a gócok érés közben elsötétedhetnek és repedések keletkezhetnek; a gócok nem, vagy csak kis mértékben befolyásolják a növekedést, de a növények életerejének csökkenését és pusztulását okozhatják.
  • Ok: Baktérium
  • Tudnivalók: A baktériumok leggyakrabban a metszés vagy a szél okozta sérüléseken keresztül jutnak be a növénybe. A baktérium hatására a növényben differenciálatlan növényi sejtek szaporodnak el, amelyek gócokat képeznek.
  • Kezelés: Legalább három évig kerülni kell az olyan területekre történő telepítést, amelyekről ismert, hogy már fertőzöttek. Ha fertőzött növényt találunk, azonnal el kell pusztítani.

(Forrás: https://plantvillage.psu.edu/topics/blackberry/infos)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az elmúlt 10 év egyik leggyengébb almatermése várható, akár egy kaliberrel kisebb gyümölcsmérettel

2024. augusztus 25. 16:10

A 2024. évi hazai almatermés jócskán alulmúlja a tavalyi 472 ezer tonnát. Az idén mindössze 330 ezer tonnára számíthatunk.

A légköri aszály hatásai a gyümölcstermesztésben

2024. július 30. 14:10

Eddig a 2024-es év során Magyarországon átlagosan 250-280 mm csapadék hullott, ez az érték természetesen tájegységektől függően változik.

Őszinte, kemény hangú jelentés a zöldség-gyümölcs ágazatról

2024. július 22. 15:10

Az európai versenytársak és a vevők versenyre kényszerítenek: a jó minőséget a lehető legalacsonyabb áron kell piacra vinni.

A málna visszaszorult a kiskertekbe, pedig a feldolgozóipar vevő lenne rá

2024. július 11. 15:40

Málnát már csak elszórtan termelnek hazánkban, összefüggő nagyobb ültetvények csak elvétve akadnak az országban.

A napraforgó-betegségek állománykezeléséről

2018. december 27. 06:33

A legfontosabb napraforgó betegségek (szárfoltosság és tányérbetegségeket okozó gombák) elleni kémiai védelem lehetőségeivel – különösen azok időpontjának megválasztását és a védekezés hatását illetően – kapcsolatos aktuális információkkal ismerkedhetnek meg Olvasóink.

Milyen betegségek támadhatják meg a szamócabogyókat?

2023. május 5. 04:38

Milyen betegségek támadhatják meg a szamóca gyümölcsét? Tudnának ebben a témában segítséget nyújtani

Meg lehet-e előzni a pincében raktározott gyümölcsök romlását?

2022. november 15. 04:36

Kertemből származó almám, körtém és birseim vannak rekeszekben betárolva a pincében. Meg lehet-e előzni a pincében raktározott gyümölcsök romlását? Ha igen, hogyan?

Botrítisz a szamócán! Hogyan védekezhetünk ellene?

2022. április 27. 04:36

Fólia alatt nevelek szamócát, egyes töveknél az alsó levelek tövében penészbevonat fejlődött, szürkés színű. Meg lehet állapítani, hogy mi okozza? Mivel védekezhetek ellene?