Gyümölcs

Egres, köszméte, piszke ültetése az őszi hónapokban

Agrofórum Online

A köszméte (Ribes uva-crispa) bogyós gyümölcsünkkel már foglalkoztunk az előzőekben, ebben a cikkben a termesztéstechnológia mellett a termésben rejlő élettani lehetőségeket is megvizsgáljuk.

Miért annyira veszélyes a felgyorsult világban a folyamatos egyoldalú táplálkozás, és hogyan tudunk apró bogyós gyümölcsökkel hozzájárulni a hosszútávú egészségünkhöz? Ehhez hasonló kérdéseket vizsgálunk a következőkben.

Az egres termesztése hazánkban főleg a rendszerváltozás előtti időszakban és az azt követő évtizedben élte a fénykorát. Jelentős exporttermékünk volt ez az értékes ribiszkeféle. Németország és Oroszország is stabil felvásárlópiac volt a hazai termelők számára, a munkaerőpiaci helyzet és a klímaváltozás pedig nem fenyegette a növény termesztését.

Eltűnő növény

Az elmúlt évtizedekben azonban a drasztikus piaci változások és gyakori légköri aszályok miatt szinte teljesen eltűnt a hazai gyümölcstermesztésből ez az értékes növény. Azonban, ha jobban megvizsgáljuk a benne rejlő lehetőségeket mégsem szabad teljesen elfeledkeznünk erről a vitaminforrásról.

Kiskerti körülmények között, ahol biztosított a folyamatos csapadékellátás és a félárnyék adta lehetőségek, igenis eredményesen termeszthető.

A globális kereskedelem felgyorsulása miatt már napi szinten hozzájuthatunk a különböző mediterrán vagy trópusi gyümölcsökhöz. Ezen növények tartósítása azonban vegyszerek és speciális hűtőházak/konténerek használatával érhető el. Tehát a gyümölcsök különböző minőségi paraméterei az idő elteltével romlanak. Ezért érdemes néhány gyümölcsöt a kertünkbe is ültetni, amely frissen kerülhet az asztalra, esetleg befőzve a téli hónapokban is vitaminforrásként szolgálhat.

A köszmétének a déli termőtáján helyezkedik el hazánk, a tőlünk északabbra fekvő országok klimatikus viszonyai sokkal jobban megfelelnek ennek a bogyós gyümölcsnek a termesztéséhez.

Az egres 50-100 cm magas szárat nevel, sokszor külön alanyt használnak a növény szaporításához. Leggyakrabban az aranyribiszke (Ribes aureus) szolgál alanyként. Az köszméte egyik legérzékenyebb kórokozója az köszméte amerikai lisztharmat – Sphaerotheca mors-uvae és a köszméte európai lisztharmat – Microspaera grossulariae. A megfelelő metszésen kívül a megfelelő időben elvégzett kémiai növényvédelemmel megóvhatjuk a növényeinket a különböző kórokozóktól.

A köszméte igazi értéke a lédús álbogyó termésében rejlik, a fürtökben megjelenő termés az ősz folyamán érik be. Kezdetben savanykás íze sokakat elrettenthet, de az idő múlásával édes ízzé alakulnak a különböző savak.

Számos egészségügyi előny

A gyümölcs pektintartalma kiemelkedően magas, hasonló a birs almaterméséhez. A pektint általában az élelmiszeripar hasznosítja zselésítő anyagok kiegészítőjeként, illetve dzsemek, zselék alkotó elemeként. Számos előnye mellett koleszterin- és étvágycsökkentő hatásúak, illetve csökkentik a székrekedés kialakulását.

A pektin gátolja a zsiradék felszívódását a szervezetben, így szerepe van az érelmeszesedés veszélyének csökkentésében. A pektin felveszi a vízben oldódó és a szervezetben keletkező, vagy bekerülő mérgező, esetleg rákkeltő anyagokat és kiüríti a széklettel, vagyis mintegy méregtelenítő hatása van.

A pektin jó vízkötő és gélképző tulajdonsággal rendelkezik. Az alma, birsalma, ribizli, sárgarépa pektinben, a zabpehely, zabkorpa béta-glükánban gazdag. A koleszterinben gazdag epesavak egy részét a vékonybélben megkötik, így megszakad a koleszterin enterohepatikus körforgása.

A vízben nem oldódó élelmi rostok étvágycsökkentő hatásuk által fejtik ki kedvező hatásukat. Ismertté vált, hogy a nyers reszelt alma pektintartalma nyugtatja a beteg nyálkahártyát, bevonja a gyulladt bélfalat, továbbá megköti a káros anyagokat (toxinokat).

A köszméte ezért egy rendkívül értékes bogyós gyümölcsünk, amely segíthet az olyan gyakori megbetegedések kialakulásának megelőzésében, mint pl. a vastagbéldaganat, gyomorfekély. Előnyként említhetjük meg emellett, hogy kis tenyészterületet igényel, sokszor nagyobb habitusú gyümölcsfák alá szokták ültetni, pl. körte, meggy.

A kiskertek fontos része lehet a jövőben ez az egyedi növény, 2-3 cserje telepítésével már biztosíthatjuk a család számára elégséges termésmennyiséget.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogy éri meg diót termelni?

2024. október 23. 13:10

A dió termesztésének sikerességéről kérdeztük az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát: évről évre színesebb a tapasztalatok köre.

Így teleltethető a pomelo

2024. október 23. 10:10

Közép-európai éghajlaton a cserepes Citrus maxima nyáron a szabadban tartható, mégpedig ott, ahol elegendő fényt és meleget kap.

Ezért igazi kincs az őszi málna

2024. október 22. 13:10

Az őszi málnák a napos, meleg helyeket kedvelik. A talaj legyen humuszban gazdag, pH-értéke 5,5 és 6 között.

Az áfonyatermesztés csehországi tapasztalatai

2024. október 18. 08:10

Az áfonyák a laza szerkezetű, tápanyagban gazdag talajokat kedvelik, amelynek optimális pH-értéke 4,5 és 5,5 között van.

Milyen bokor van a kertemben? Ribiszke vagy köszméte vagy valami más?

2023. július 2. 04:39

Nemrég vásárolt házunk kertjében a képen látható bokor áll. Mi lehet ez? Ribiszke vagy köszméte?

Selyemfényű puszpángmoly: aktívak, idén még két nemzedékre lehet számítani

2019. március 20. 04:36

Néhány korai virágzású gyümölcsféle, így a mandula és a korai kajszi fajták már virulnak, de néhány kertészeti károsító is előjött telelőhelyéről.

Mitől száradnak a ribiszke fás részei?

2019. július 2. 04:37

R. Dezsőné kérdése: Ribiszkebokraimon elszáradó fás részeket találtam. A fás részek belsejében pedig barnuló járatok találhatóak. Mi okozza ezt, és mit tehetek ellene?

A hazai köszmétetermesztés helyzete és kilátásai

2019. május 25. 08:12

A bogyós gyümölcsök között talán a legkisebb szegmens Magyarországon a köszméte. Már alig találunk ültetvényeket az országban, szinte csak a Hajdúságra korlátozódik a termesztése, gyakorlatilag szervezett felvásárlás sem működik sehol. Hajdúhadház térségében még jónéhány termelő érez kedvet, elhivatottságot és kitartást ezen gyümölcs termesztéséhez.