15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Gyümölcs

Ha nyüves a cseresznye, akkor az bizony cseresznyelégy

Agrofórum Online

Biztosan ön is találkozott már azzal a bosszantó jelenséggel, amikor édes gyümölcsbe harapva nyüvet vél felfedezni. Erről pedig nem más tehet, mint a cseresznyelégy, amely a gyümölcsösökben és kertekben élő kis rovar, és gyakran károsíthatja a cseresznyefa termését.

Lárváit a cseresznye héjába rakja, és azokból a lárvák kiköltődve táplálkoznak a gyümölcsben, ami csökkenti annak minőségét és értékét. A cseresznyelégy elleni védekezésre többféle módszer létezik, például speciális csapdák használata vagy kémiai permetezés, de fontos a helyes időzítés és a rendszeres megfigyelés is.

Bizonyos jelek és tünetek figyelése segíthet abban, hogy észrevegyük, ha cseresznyelégy okozta károsodás van a fánkban.

A cseresznyelégy lárváit a termés héjába rakja, ezért a gyümölcsön apró lyukak vagy repedések láthatók. Ha felszelik a cseresznyét, láthatóak lehetnek a lárvák vagy azok nyomai a gyümölcs belsejében.

Ezek a lárvák fehéresek, körülbelül 5 mm hosszúak és mozognak. A cseresznyelégy lárvái a cseresznyében táplálkoznak, ami a gyümölcs belső rothadásához vezet. E folyamat közben kellemetlen szagot és folyékony, barna elszíneződést okozhat a cseresznyén.

Súlyos fertőzés esetén a cseresznyék lehullanak a fáról, mielőtt teljesen éretté válnának. Néha maguk a cseresznyelegyek is láthatóak lehetnek a fán. Ezek apró, fekete rovarok, melyek a termésen élősködnek.

A fejlett károkozók gyakran megjelennek a cseresznyefák alatti talajban, annak környékén, különösen nedves vagy rothadó növényi anyagok közelében. A fertőzése gyakran megakadályozza a cseresznye normális érését. Ha a termés nem érik meg vagy idő előtt lehullik, az egy jele lehet a cseresznyelégy jelenlétének

Hogyan védekezzünk?

Létezik vegyszeres, illetve vegyszermentes védekezés is, de ami még ennél is jobb hír, hogy van egy recept házi készítésű csapda is ellenük. Ehhez az alábbi dolgokra lesz szüksége: 1 literes műanyag vagy üveg palack, cseresznye vagy más gyümölcsillatú folyadék (pl. cseresznye szirup vagy gyümölcslé), 1 evőkanál cukor, 1 evőkanál élesztő, meleg víz.

Elkészítés: Vágjunk le a palack tetejéből nagyjából 1/3 résznyit, majd ezután öntsünk egy kis mennyiségű meleg vizet a palackba, adjuk hozzá a cukrot és az élesztőt. Keverje össze alaposan, majd hagyja állni néhány percig, hogy az élesztő elkezdjen dolgozni.

Ezután töltsük fel a palackot a cseresznyeillatú folyadékkal, úgy, hogy csak kb. 1/4 részig érjen a palackban a folyadék. Helyezzük vissza a palack tetejét fordítva a palackba, úgy, hogy csúcsosan a folyadék fölé legyen.

Ragassza össze szigetelőszalaggal a két palackrészt egy réssel, hogy a legyek könnyen be tudjanak jutni, de ne tudjanak kijönni. Ezután csak helyezzük el a csapdát a fánk közelében (lehetőleg a kora tavaszi időszakban), amikor a legyek kezdenek aktivizálódni.

Nagyobb gyümölcsöskertekben ez a fajta megoldás alkalmazása nem mindig hatékony, de lehet hasznos a cseresznyelégy aktivitásának nyomon követésére. Ha a csapdákban megjelennek az első rovarok, ez jelzi, hogy ideje lehet a permetezésnek.

Felszívódó vagy kontakt hatású permetezőszereket is alkalmazhatunk ellenük. Fontos azonban ügyelni arra, hogy a méreganyag hatásának elmúlási idejét betartsuk.

Ha túl későn permetezünk a gyümölcs érését követően, vagy ha a permetezés és a szüret között nem tartjuk be a megfelelő időtartamot, fennáll a veszélye annak, hogy a gyümölcsökben maradó maradványokat mi magunk is elfogyasztjuk. A permetezés segíthet megvédeni a legtöbb gyümölcsöt a cseresznyelégy káros hatásaitól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Mathà-féle csapos metszés alapjai

2025. május 8. 08:10

A Mathà-féle metszés során eltávolítjuk a túlzottan erős, konkurens növedékeket és 3-4 rügyre metsszük vissza az egyéves vesszőket.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Növekedett a fagyasztott cseresznye ára

2019. augusztus 6. 08:33

Az áremelkedés oka: a főbb termesztő országokban alacsony a termésmennyiség.

A Germersdorfi és a Katalin cseresznyefák fejtenek-e ki egymásra kölcsönös beporzó hatást?

2022. június 15. 04:38

Ha a Germersdorfi és a Katalin cseresznyefa egymás mellett vannak - fejtenek-e ki egymásra kölcsönösen beporzó hatást?

Milyen kártevő hernyói károsíthatnak cseresznyefám kérge alatt?

2020. szeptember 26. 10:37

Milyen kártevő hernyói károsíthatnak cseresznyefám kérge alatt? Várom válaszukat!

Már három éve gyenge a gyümölcstermés

2020. június 23. 09:16

Egy átlagos év termésének csak a negyede várható kajszibarackból, de kevesebb lesz őszibarackból, almából, meggyből és cseresznyéből is.