Gyümölcs

Hogyan ápoljuk a fiatal gyümölcsfákat?

Agrofórum Online

A tavasz beköszöntével és a korai felmelegedéssel lassan másfél hónapja magunk mögött hagytuk a téli időjárást, így az kertészek nagy része munkához látott, és elkezdte kicsinosítani, felújítani a kertjét. A gyümölcsfaoltványok ültetésével és kiválasztásával már foglalkoztunk az előzőekben – de vajon mire kell odafigyelnünk az első években a növényápolás szempontjából?

Az ápolási műveletekkel hibázhatunk is: milyen műtrágyát használjunk, mikor adjuk a növényeknek, milyen metszést kell alkalmazni az első évben? Ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ a következőkben.

A gyümölcstermő növényeinket az esetek nagy részében a gyümölcs miatt ültetjük, ez az elvárása a kertészeknek a növénnyel szemben. Nagy mennyiségű, jó minőségű egészséges termést szeretne mindenki szüretelni. Ehhez viszont minden szükséges feltételt biztosítanunk kell a számukra.

Megfelelő tájolás

Az ültetés során válasszuk ki a tájolás szempontjából legoptimálisabb helyet, például, ha köszmétét szeretnénk a kertben, kiválaszthatjuk a kert félárnyékos részeit is, mivel ez a növényfaj kifejezetten érzékeny a légköri aszályra és a túlzott napfényre.

A csonthéjas fajok viszont nagyon fényigényesek, csak akkor fognak jól teremni, ha a korona minden részét éri a napfény, és ezt rendszeres metszéssel is biztosítani kell. Az almatermésűek a közepes fényigényűekhez tartoznak.

Figyelnünk kell a lemosó permetezések elvégzésére is, használjunk ülepedett esővizet, vagy állott kútvizet. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy túl hideg vízzel permeteznek és a rosszul oldódott permetszerek megperzselik a növény fiatal levélzetét.

A réztartalmú szerek keverését szintén ne kombináljuk semmilyen más szerrel, mert antagonista módon rontják egymás hatását a kijuttatás után. Por alapú szereknél készítsünk egy kis üvegben permetlevet, és aztán töltsük már oldott formában a permetezőgép tartályába, majd az üveg és műanyag növényvédő szeres göngyöleg átöblítésével minden csepp hasznosulni fog.

Talán nem tűnik igazán fontosnak ezeknek a műveleteknek az elvégzése, de a mai növényvédő szer árak mellett minden egyes millilitert hasznosítani tudunk, és semmi nem megy kárba. Mindemelett a jogszabályban foglaltak szerint is elmosva, kitisztítva kell egy állandó helyen tárolni a veszélyes hulladéknak számító növényvédő szeres göngyölegeket.

Tápanyag-utánpótlás

A megfelelő termésmennyiséghez elelengedhetetlen a tápanyagok utánpótlása a talajba. Tájegységtől függően változik a kertjeink talajtípusa, domborzata, fizikai félesége és szervesanyag-tartalma. Mindezektől függetlenül szükséges a szintetikus, illetve a szerves trágya kijuttatása, már a fiatal növények esetében is.

Az egy-, két-, hároméves oltványok intenzív növekedésen mennek keresztül. A tavasz beköszöntével beindul a növény hormonok termelődése, melynek hatására a növényi szövetek osztódásnak indulnak, a sejtek megnyúlnak, és a rügyek duzzadásával, kipattanásával elindul a vegetatív fázis.

Az intenzív növekedés a talajszint alatt is elindul, fontos tehát a sarjadó gyökerekről is gondoskodnunk, ezért is érdemes az ültetés előtt foszfortartalmú műtrágya használata. Ezzel ugyanis kiszolgáljuk a növénynek a gyökérzet fejlesztéséhez szükséges tápanyagigényét.

Kis mértékben nitrátot és nitritet is adagolhatunk a fiatal csemetéknek, azonban a túlzott ammónium-nitrát használata leperzselheti a hajszálgyökereket, ami az oltvány pusztulásához fog vezetni.

Minden gyümölcstermő növény ültetése során érdemes elvégezni az ültetés utáni beöntözést, amellyel ülepítjük a gyökeret körülvevő termőtalajt, légmentesítjük, ezzel meggátolva a levegőigényes gombatörzsek megtelepedését. A telepítés utáni első években aztán gyakran meg kell öntözni a kis fákat, főként az aszályos időszakokban, mert a kiszáradásra nagyon érzékenyek.

Az előzőekben említett szakmai fogásokkal megteremthetjük azokat az ideális körülményeket a fiatal haszonnövényeink számára, melynek hála éveken keresztül élvezhetjük majd munkánk szó szerinti gyümölcsét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Mathà-féle csapos metszés alapjai

2025. május 8. 08:10

A Mathà-féle metszés során eltávolítjuk a túlzottan erős, konkurens növedékeket és 3-4 rügyre metsszük vissza az egyéves vesszőket.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

A gyümölcskultúrák védelme az ökológiai termesztésben

2022. június 8. 05:36

Cikksorozatunk első részében arra világítunk rá, hogy mi a különbség az ökológiai és az integrált növénytermesztés között.

Kerti kalendárium – novemberi teendők a házikertben

2020. november 19. 10:03

Még egy utolsó, nagy lendületre van szükségünk a házikerti munkák elvégzéséhez: nemcsak a kerti bútorokat kell letisztítva bevinni, a kerti csapokat vízteleníteni, a madáretetőt és –itatót kihelyezni, hanem most alapozzuk meg a sikeres tavaszi növénytermesztést is! Nézzük, milyen munkálatok várnak ránk a novemberi kertben!

Gyümölcsfák védelme nem termő évben

2021. június 17. 05:15

Sajnos vannak évek, amikor az időjárás nem kegyes a gyümölcsöseinkhez és már tavasszal megtizedelődik a termésünk. Idén kora tavasszal sem volt ez másképpen, az április eleji fagykárok a legtöbb gyümölcs fajnál nagymértékű terméskiesést okoztak. A fagykárbejelentéseket természetesen meg kell tenni, és ott, ahol semmi nem maradt, várni a jövő évet.

Naspolya termesztési kisokos

2023. február 22. 10:56

Manapság a naspolyafák meglehetősen ritkán fordulnak elő a kertjeinkben. Ennek ellenére ez a középkorból származó fa a maga különleges gyümölcseivel és szép dús lombjával lassan visszatér a köztudatba.