A josta, vagyis a ribiszkeköszméte átvészeli az enyhébb teleket. Azonban néhány óvintézkedést szükséges megtenni az átteleléséhez.
A josta gondozása a téli hónapokban
- Fagy ellen: Takarjuk le a bokrokat, lehetőleg még az első fagy előtt! Erre a célra használjunk speciális takarófóliát. Nagy hideg esetében pedig melegítő lámpát. A takarás felhelyezésekor ügyelni kell arra, hogy megfelelően legyen rögzítve a fólia, nehogy a téli jeges szelek letépjék és kárt okozzanak a növényben. A melegebb, napsütéses napokon célszerű néhány órára eltávolítani ezeket, hogy a napfény és a levegő szabadon érje a növényeket.
- Mulcs használata: Terítsünk 8-10 cm vastag mulcsréteget (mulcsot, szalmát, fakérget vagy aprított leveleket) a josta köré, hogy megóvjuk a gyökereket a fagyoktól és a hidegtől! Így stabil hőmérsékletet biztosítsunk a josta számára és a lehető leghatékonyabban megőrizzük a talaj nedvességét.
- Beltéri növény esetén: Tegyük a növényeket egy déli fekvésű ablak vagy teraszajtó közelébe, hogy elegendő fényt kapjanak!
Öntözés és trágyázás télen
A téli hónapokban csökkenteni kell az öntözés gyakoriságát és a kiöntözött víz mennyiségét is, hogy elkerüljük a gyökérrothadást. A jostát csak akkor öntözzük, ha úgy látjuk, hogy a talaj felső 5 cm-es rétege száraz.
Ősszel célszerű speciális műtrágyát kijuttatni, hogy ezzel felkészítsük a növényt a nyugalmi időszakra. Tavasszal azonban, ahogy feléled a természet, érdemes nitrogénben gazdag trágyára váltani, hogy ezzel is elősegítsük a josta friss hajtásainak a növekedését.
Beltéri gondozás a téli hónapokban
Beltérben teleltetett cserepes vagy konténeres jostát az első fagy előtt kell védett helyre vinni. A jostát célszerű déli fekvésű ablak mellé helyezni, ahol bőséges fényt kap.
A helyiség fűtésére ügyelni kell, a hőmérséklet ideális esetben 15-21° C között legyen. Ügyelni kell a páratartalomra is. Ha a páratartalom nem ideális, akkor használjunk párásítót.
Fagykárok felmérése
Tavasszal ellenőrizni kell a jostát, fagykárok jelei után kutatva. Ha elszíneződött leveleket, ágakat vagy elhalt részeket találunk, akkor azokat metszőollóval le kell vágni. Ha azonban a növény helyenként túl sűrű, akkor célszerű megritkítani az optimálisabb légáramlás érdekében.
A josta regenerálódását a tavasszal kijuttatott trágya segíti. Ebben az időszakban, ha a levegő melegebbé vált, akkor növelhetjük az öntözések gyakoriságát és az öntözővíz mennyiségét. Továbbá egy újabb mulcsréteget teríthetünk a josta köré. Ez segít a nedvesség megtartásában és a gyomok visszaszorításában is.