Gyümölcs

Napégés elleni védekezési lehetőségek

Agrofórum Online

A magas hőmérséklet és intenzív napsugárzás minőségi defektusokat okozhat a gyümölcstermő növényeken, különösen az almatermésűek esetében. Ennek egyik legjellemzőbb formája a gyümölcsök napégése.

A napégés kialakulásának egyik oka a rendkívül alacsony páratartalommal társuló igen magas hőmérséklet és az ezzel együtt járó vízhiány. További hajlamosító tényezők lehetnek a tápanyagforgalmi zavarok és a fák gyenge kondíciója.

A nyári metszést követően a fényre kerülő, korábban árnyékban lévő gyümölcsökön szinte soha nem figyelhető meg napégés.

Ez természetesen azzal is összefüggésbe hozható, hogy a nyári metszés klasszikus, augusztusi végrehajtását követően már lényegesen ritkábbak a perzselő hatású magas hőmérsékletek, az alacsony relatív páratartalmak.

A július a legveszélyesebb

A napégés Magyarországon döntően júliusban figyelhető meg. Júniusban még nem, augusztusban pedig már nem olyan erős a károsodás mértéke. A napégéses károsodás kialakulásához nemcsak a meteorológiai tényezők szélsőséges együttállása szükséges, hanem a nem kellő színvonalú agrotechnika, a környezeti igényeknek nem megfelelő, kevésbé toleráns növényfajta választása is jelentősen hozzájárulhat.

A napégés kialakulásánál a napfénynek kétségtelenül döntő szerepe van. A tünetek főként azokon a területeken jelentkeznek, ahol a levegő hőmérséklete magas, alacsony a relatív páratartalom és egyben magas a napsütéses órák száma az érési periódusban.

Továbbá nagy számban jelentkezik a károsodás akkor is, ha hűvös, vagy enyhe időjárási helyzetet – rövid átmenetet követően – forró, perzselő napsütésű időszak követ. Ha a változás nem hirtelen következik be, a növény alkalmazkodik a megváltozott klimatikus viszonyokhoz, akkor a napégés kockázata is lecsökken. Különösen intenzív a károsítás, ha ebben az időszakban vízstressz is fennáll.

Az intenzív napsugárzás által okozott felszíni sérülés a kezdeti fázisban enyhe parásodást, elszíneződést, majd bőrszöveti sérülést okoz, rendszerint a sugárzásnak kitett gyümölcsfelületen. A napseb a gyümölcs fiziológiai károsodása, amely jelentősen befolyásolja annak minőségét, csökkenti áruértékét.

Az időjárási feltételek, az agrotechnika, a növény fajtája és fiziológiai állapota mind hozzájárulhatnak a sérülés kialakulásához. Az elváltozás elsősorban a gyümölcs felszíni és felszín közeli rétegeiben alakul ki. Később viszont a megsérült bőrszöveten keresztül fitopatogén kórokozó gombák (pl .: Alternaria tenuis, Physalospora obstusa, Monilia fruticola, Monilia laxa, Monilia fructigena, Glomerella cingulata, Venturia inaequalis) fertőzhetik meg az alma gyümölcsét, és teszik eladhatatlanná azt.

A napégés károsodás mértékének pontos meghatározásához először is meg kell mérnünk a napégett folt átmérőjét. Nagyságát tolómérő segítségével határozzuk meg. Ahol nem kör, hanem elliptikusan megnyúlt a napégett folt alakja, ott a leghosszabb és legrövidebb átmérő számtani átlaga adja a foltátmérőt. A folt határvonalát a fedőszín-borítástól eltérő színárnyalat jelzi. Értékét 0,1 mm pontossággal fejezzük ki.

A termesztők számára fontos ismerni a napégés gyakoriságát, melyet úgy határozhatunk meg, hogy a napégéses tüneteket mutató gyümölcsök számát az összes megvizsgált gyümölcs százalékában fejezzük ki. A gyümölcs napégés-gyakoriságát úgy számítjuk, hogy a napégett gyümölcsök számát osztjuk a felvételezett gyümölcs számával és szorozzuk 100-zal.

A napégés mértékének kifejezése úgy történik, hogy minden egyes gyümölcs esetében a napégett gyümölcsrész területi kiterjedését viszonyítjuk a teljes gyümölcsfelülethez és százalékában fejezzük ki.

Napégés elleni védekezési lehetőségek:

  • Magas hőmérsékletet és erős napsugárzást jól toleráló gyümölcsfajták termesztése;
  • megfelelő levélborítottság,
  • árnyékhatás biztosítása (kíméletes nyári metszés); a sorközök növényborítottságának biztosítása;
  • árnyékolóhálók használata;
  • gyümölcsfelszín reflexiót növelő anyagok alkalmazása;
  • állomány feletti hűtőöntözés;
  • egyedi papírzacskós védelem.

Vannak olyan almafajták, mint például Pink Lady és a Sundowner fajták, melyek különösen jól tolerálják a magas hőmérsékletet, erős sugárzást és az alacsony légnedvességet.  Ezek termesztése esetében általában nem fordul elő napégéses tünet. Míg a Gala, Granny Smith esetében sokkal gyakoribb a napégéses elváltozások megjelenése.

dr. Lakatos László

Cikkünk teljes terjedelmében az Agrofórum legfrissebb, 2024/06. számában olvasható.

(Vezérkép: Don Johnoghue/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől lesz hosszúkás az alma?

2024. december 16. 14:40

A szűkebb értelemben vett bioregulátorok olyan növényi hormonok, amelyeket a növények maguk is készítenek, a mindennapi működésükhöz nélkülözhetetlenek.

Felértékelődik a bodza, mert alacsony tőke- és munkaerőigénnyel termeszthető

2024. december 11. 14:40

Az utóbbi évtizedekben az élelmiszeripar ismét felfedezte a bodza gyümölcsének nagy mértékű antocianin-tartalmát.

Megsokszorozódott a birstermesztés Magyarországon

2024. december 5. 13:50

Egyre nagyobb lendületet vesz a hazai birstermesztés. Legnagyobb termőterülettel Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye rendelkezik.

A naspolya betakarítása: ezért érdemes megvárni az első fagyokat

2024. november 29. 08:10

A naspolya áltermései, amelyek akár 5 magot is tartalmazhatnak, október végétől érnek be. Az érés során zöld színük barnára vált.

Mire kell figyelni, hogy a japán juhar levelei szép vörösek legyenek?

2023. augusztus 31. 04:36

Érdeklődöm, hogy a kertbe telepített párakapu jó megoldás-e a juhar páraigényének fedezésére? Ha nem, akkor mit tanácsol? Illetve a vörös lombszín mikor érhető el? Mire kell figyelni, hogy a juharfám levelei egészségesek és szép vörös színűek legyenek?

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?

Mitől lettek fehér színűek hirtelen a fűzfa levelei?

2024. április 13. 04:38

Egy pár napja még nagyon szép volt a fűz. Mostanra viszont mintha lisztharmat, vagy valami hasonló érte volna a leveleit. Tavaly vettem, most nagy műanyag cserépben az erkélyen van. Mi a teendőm vele? Reggeltől éri a nap.

Leégett a bőrünk kertészkedés közben? Van természetes megoldás!

2022. július 14. 06:37

Szerencsére sok lehetőség van akár házilag is naptejet készíteni, és rengeteg jó recept is létezik hozzá, de én most a saját kedvencünket osztom meg az olvasókkal.