24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Gyümölcs

Naspolya: gyakorlati útmutató és tippek a sikeres otthoni termesztéshez

Agrofórum Online

Ha szeretne saját naspolyát nevelni a kertjében vagy akár egy kisüzemi ültetvényen, fontos ismernie a megfelelő termesztési technikákat és gondozási tippeket.

A naspolya nemcsak ízletes csemege, hanem kiváló táplálkozási értékkel is bír, amely számos egészségügyi előnyt rejt magában, emellett kertünk szépségét is fokozza. A naspolya íze édeskés, kissé savanykás lehet, és gyakran frissen fogyasztják, illetve lekvár, dzsem vagy gyümölcssaláta készítésére is használják.

Ahhoz, hogy ásványi anyagokban gazdag és más tápanyagokban bővelkedő naspolyákat teremjen a naspolyafa, fontos lehet néhány lépést betartani.

Telepítés előtt érdemes tesztelni a talaj pH-ját és szükség esetén módosítani a savasságát, hogy megfelelő legyen a naspolya számára. A laza szerkezetű, tápanyagokban gazdag föld kiváló választás ültetésre.

Válasszon olyan helyet a kertben vagy ültetvényen, ahol megfelelő fényt és vízellátást kap, mert kifejezetten szereti a napos vagy félig napos helyeket, és fontos a jó vízelvezetésű talaj is.

Magyarországon bizonyos területeken termeszthető, különösen az ország déli részén, ahol enyhébb az éghajlat. Amennyiben megtaláltuk a megfelelő talajt és tájolást, ültessük a naspolya gyökerét megfelelő mélységbe, és biztosítsuk, hogy jól áztassuk be a gyökereket a talajba.

Különösen a növény fiatalabb korában fontos a rendszeres öntözés, hogy megfelelő nedvességet biztosítsunk a növénynek, elsősorban száraz időszakokban vagy a termőre fordulás időszakában.

Ne feledkezzünk meg a tápanyagpótlásról

A naspolyafa évente legalább egyszer igényel tápanyagpótlást. Használjunk lassú felszabadulású műtrágyát vagy természetes, szerves trágyát a talajba történő bejuttatáshoz. Rendszeres metszéssel alakítsuk ki a naspolyafa ágrendszerét, hogy megfelelő légáramlást és fényt biztosítsuk, így segítve a terméshozam növelésében és az egészséges növekedésben.

A fa általában a telepítés után 3-5 évvel kezd el termést hozni, bár ez attól is függ, hogy milyen típusú és milyen körülmények között van nevelve. Azonban a teljes termőre fordulásra és az optimális termésminőség eléréséhez több év is szükséges lehet.

Általában szeptember és október hónapokban érik be, attól függően, hogy a helyi éghajlati viszonyok miként befolyásolják a virágzást és a termésképződést. A jó termésminőséghez és ízhez a naspolyáknak megfelelően kell érniük a fán, azaz kellően érettnek kell lenniük. Ekkor sárgás-narancssárgává válnak és enyhén megpuhulnak.

Szüretelése általában manuálisan történik, mivel a gyümölcsök nem mindig egyszerre érnek meg, és az érett naspolyák könnyen leválnak a fáról. Legjobb, ha kézzel szedjük le őket, és óvatosan tároljuk őket egy tálban vagy kosárban, hogy ne sérüljenek.

Szüretelés után

Ha sikeresen gondoskodtunk a naspolyafa terméséről, és bőséges mennyiségű gyümölcsöt teremtett, érdemes elgondolkodnunk, hogyan használjuk fel ezt a tápláló és egészséges termést. A friss naspolya nemcsak ízletes csemege, hanem gazdag tápanyagtartalmú is, amely számos egészségügyi előnnyel járhat.

Azonban van néhány további lehetőség is, hogy kihozzuk a legtöbbet a naspolya előnyeiből. Néhányan a naspolya levelet és gyümölcsöt használják kenőcs vagy borogatás készítésére, például bőrkiütések, viszketés vagy kisebb bőrproblémák kezelésére.

Ehhez aprítsa fel a naspolya leveleket és gyümölcsöt, majd keverje össze egy alapkrémmel vagy olvasztott kókuszolajjal. Házi készítésű naspolyaecetet egyszerűen elkészíthetünk a naspolya főzése és szűrése után, majd hagyjuk erjedni néhány hétig.

Az ecetnek számos egészségügyi előnye lehet, például segíthet az emésztés javításában vagy a vérnyomás szabályozásában. Ezeken kívül kiváló alkalmazás lehet a klasszikus lekvár vagy dzsem készítése is, amely tökéletes reggeli pirítósra vagy teasüteményre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Áprilisi fagyok: drasztikus terméskiesés várható

2025. április 21. 16:10

Az április eleji fagyok akár 100%-os termésveszteséget is okozhatnak, jelentős áremelkedésre számíthatunk a gyümölcspiacon.

Naspolya termesztési kisokos

2023. február 22. 10:56

Manapság a naspolyafák meglehetősen ritkán fordulnak elő a kertjeinkben. Ennek ellenére ez a középkorból származó fa a maga különleges gyümölcseivel és szép dús lombjával lassan visszatér a köztudatba.

Permetlé hullott az érő naspolyákra! Fogyasztható lesz még az idei termés?

2023. november 4. 04:36

A napokban lemosó permetezést alkalmaztam a gyümölcsfáimon házikertben. Réz-, kén- és olajtartalmú szert használtam. Sajnos későn eszméltem, hogy még nem szedtem le a naspolyát, de addigra már biztosan hullott az érő gyümölcsökre is permetlé. A kérdésem, hogy a történtek után fogyasztható lesz-e még az idei naspolya?

A naspolya betakarítása: ezért érdemes megvárni az első fagyokat

2024. november 29. 08:10

A naspolya áltermései, amelyek akár 5 magot is tartalmazhatnak, október végétől érnek be. Az érés során zöld színük barnára vált.

Megnyitja kapuit a Gyümölcstermesztési Kutatóintézet génbanki gyűjteménye

2018. február 14. 09:17

2018-ban a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szeretné ezt a gyűjteményt megismertetni, ezért az egyes telephelyeken nyílt napokat szervez.