Gyümölcs

Őszi teendők a gyümölcsösökben

Agrofórum Online

Ha vége a gyümölcsszedésnek, hajlamosak vagyunk hátra dőlni, pedig ez nagy hiba! Ne zárjuk be a kertet, ne hagyjuk magára az ültetvényt ilyenkor, hiszen a következő szezonra most tudjuk felkészíteni a gyümölcsfákat. Gyakori gond, hogy a szüret után a letermett fákat nem vagy nem kellő módon készítik fel a következő évi szezonra. Ebben a cikkben ennek a kérdésnek a fontosságára hívom fel a figyelmet, azaz: hogyan tudjuk optimalizálni gyümölcsfáink tartalékait?

A szüret előtti időszakban kálium túlsúlyos lombtrágyákkal igyekszünk az ültetvényekben ellátni az érés miatt megnövekedett igényét a gyümölcsfáknak. Célszerű ilyenkor ezt a tápanyagtartalmat lombon keresztül kijuttatni. Ilyenkor a gyümölcs színeződése, a jobb íz és zamat elérése a célunk.

A magasabb mennyiségű, fenntartó foszfor- és káliumtrágyázás optimális időpontja ezután jön el, ősszel. Ilyenkor ugyanis a talajnedvesség (általában) kedvezőbb, így a fák jobban tudják hasznosítani a különböző tápanyagokat.

A foszfor a növények generatív szerveinek kialakulásához és zavartalan működéséhez szükséges.

A kálium szerepe ebben az időszakban leginkább a télállóságban nyilvánul meg, de természetesen hatása többrétű a növényben.

Ilyenkor is tartsuk szem előtt, hogy a gyümölcsfák klór érzékenysége eltérő, így ajánlott az alacsony klórtartalmú, vagy a klórmentes műtrágyák használata. Az alábbi táblázat tartalmazza az egyes gyümölcsök érzékenységének mértékét.

A gyümölcsfajok klórérzékenysége (Hilkenbäumer, 1964 nyomán)
Gyümölcsfaj  Klórérzékenység mértéke
Alma mérsékelten
Körte nem érzékeny
Cseresznye erősen
Meggy mérsékelten
Szilva mérsékelten
Őszibarack mérsékelten
Szamóca nagyon erősen
Málna nagyon erősen
Fekete ribizli kevésbé
Piros Ribizli nagyon erősen
Köszméte nagyon erősen

Nitrogén hatóanyagot ebben az időszakban csak kis mértékben érdemes gyökéren keresztül kijuttatni, ugyanis ennek a talajban történő mozgása a legnagyobb, és szó szerint elfolyik a nagyobb mennyiségű csapadék hatására.

A kijuttatandó hatóanyag mértéke függ a levitt termés mennyiségétől, illetve a talaj tápanyag szolgáltató képességétől. Célszerű az őszi időszakban egy levélanalízissel ellenőrizni (nem csak AKG-soknak), hogy milyen mennyiségű tápanyagra van szükség. A műtrágyák kiszórása történhet a terület telibe szórásával vagy a gyökérzónába történő kijuttatásával. Előbbi akkor javasolt, ha idősebb ültetvényről van szó.

A permetezőt se tegyük el még, hiszen nem csak tápanyaggal kell feltölteni ilyenkor fáinkat, hanem szépen lemosdatva kell a téli pihenőre küldeni! Sokan nem értékelik az őszi lemosó permetezések szerepét, de pont annyira fontos meggyéríteni a telelőre vonulni készülő kártevőket, mint a tavaszi lemosóval az éppen ébredőket.

Különösen fontos ezt újragondolni a mostani változékony időjárás tükrében. Az elhúzódó őszi időjárás, valamint az enyhe téli időszak ugyanis kedvez a kórokozók és kártevők áttelelésének.

Az őszi lemosó permetezés, (vagy ahogy régen nevezték: ’záró permetezés’) elvégzésének legkedvezőbb időpontja a lombhullás időszakára tehető. A növényvédő szer kijuttatása ilyenkor nagy lémennyiséggel történjen, hogy a törzseken és az ágakon való egyenletes fedés biztosítva legyen.

A megfelelő növényvédő szer kiválasztáshoz gondoljuk végig, hogy mivel küzdöttünk leginkább a szezonban!

Ha a kórokozók, gombás betegségek voltak a jellemző „ellenségek”, akkor réz tartalmú készítményt kell elővennünk. Ha ezen kívül volt lisztharmat is (arra a réz nem jó!), akkor kén hatóanyagú növényvédő szereket keressünk, ezeknek atkagyérítő hatása is van. Az olajos alapú készítmények rovar- és atkakártevők ellen alkalmazhatóak, valamint tapadásfokozó és hatékonyságot növelő tulajdonsággal is bírnak. Vékony bevonatot képeznek a kártevők áttelelő alakján, megakadályozzák azok légzését. A lemosó permetező szerek között több biotermesztésben is engedélyezett hatóanyagot, szert is találunk.

Kereskedelmi forgalomban kapható ezek többféle kevert változata is, így egy komplex készítmény használatával is elérhetjük a megfelelő hatást.

Sokan (főleg a mostani alacsony felvásárlói árak után) nem szeretnének még többet költeni az ültetvényre. Azoknak elmondhatom, hogy egy komplex többhatóanyagú lemosó permetezőszert alapul véve 10-15 ezer forint/ha pluszköltséggel számolhatunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

Egy hét van még a kárenyhítő juttatás igénylésére

2019. november 26. 15:28

Annak a gazdálkodónak van teendője a kárenyhítési hozzájárulás igénylésével kapcsolatban december 2-ig, aki tagja a kárenyhítési rendszernek, befizette a kárenyhítési hozzájárulást és bejelentett mezőgazdasági káresemény érte az adott évben.

Olaszországban sem kímélte a fagy az ültetvényeket

2021. április 25. 05:19

A Coldiretti szerint az extrém időjárási események gyakoriságának folyamatos növekedése több mint 14 milliárd eurós kárt okozott már az olasz mezőgazdaságban.

Jó borok és egy falatnyi éden

2021. október 2. 06:38

A Folly Arborétumhoz közel eső birtokelemeken folyik a szőlőtermesztés, amely, akárcsak az arborétum szeretete és gondozása, generációról generációra szálló örökség a Folly családban.

Új márkával debütált a KITE Zrt. az idei FeHoVa kiállításon

2025. február 8. 14:10

Az MDB márka bevezetése egy újabb lépés a hatékony, biztonságos és fenntartható technológiák megismertetése felé.