Határszemle

… de, hová tűntek a gyapottok-bagolylepke hernyói?

Agrofórum Online

Valóban eltűntek volna? Sajnos nem, nincs akkora szerencsénk! Egészen egyszerűen máshol kell most már keresnünk őket az érőfélben, vagy netán kényszerérésben lévő kukoricaállományokban.

Az ország jelentős, sőt az idei év után bátran kijelenthetjük, legnagyobb részén jól ismert kártevő a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera). A most nyáron megtapasztalt meleg és száraz körülmények különösen kedveztek e kártevőnek, sokfelé alakult ki komoly fertőzése, egyes területeken akár soha nem látott egyedszámával is találkozhattunk. Több szántóföldi növényünket is károsíthatja, de a legnagyobb problémát egyértelműen a kukoricatáblákon okozza a csővégeken okozott kiterjedt rágásával, valamint az annak nyomán gyakran beinduló csőfertőzések elősegítésével. Ha keressük, a hernyókat leggyakrabban a csővégeken, a cső felső harmadában, a csuhélevelek védelmében találjuk, de ez nem zárja ki, hogy akár a lombozaton, vagy a csuhéleveleken külsején is rájuk akadhassunk.

1. kép Gyapottok-bagolylepke hernyója a kukoricacsövön
2. kép A kukoricacsöveken a legkülönbözőbb fejlettségű hernyókat fogunk találni, itt pl. egy egészen fiatal példány látható

Jelenleg azonban, a legtöbb kukoricaállományból mintha egyszerűen eltűntek volna a hernyók! Mielőtt megürülnénk ennek, tudnunk kell, hogy ez többnyire csak a csővégekre igaz, ha lehúzzuk a csuhéleveleket, máris megtaláljuk őket – és kártételüket – a cső oldalán, vagy annak alapi részén (1. -2. kép). A beszáradó csővégeken a hernyó kevésbé talál már megfelelő táplálékot, ezért húzódik a még nagyobb nedvességtartalmú, még „fogyasztható” magok irányába.

3. kép Gyapottok-bagolylepke hernyója és annak tipikus kártétele a kukoricacsövön
4. kép A gyapottokbagolylepke-hernyó rágása többnyire csak a csutka felszínéig hatol

Ebben az időszakban már gyakori, hogy a kukoricamoly lárvája is a cső oldalán táplálkozik. Kártétele nagyon hasonló a gyapottok-bagolylepke hernyója által okozotthoz, azonban ez utóbbi általában nagyobb kiterjedésű, a rágás körül durvább rágcsálékot, nagyobb méretű ürüléket fogunk találni (3. kép). A kukoricamoly esetében gyakorta hatol a rágás a cső belsejébe is, amely viszont nem jellemző a gyapottok-bagolylepke kártételére, az többnyire csak a csutka felszínéig terjed (4. kép). Ezek a jellegzetességek akkor is segítséget nyújtanak számunkra a kártételt okozó faj meghatározásához, ha magát a kártevőt nem is találjuk meg.

5. kép A kártétel megnöveli a gombás csőfertőzés valószínűségét

Kérdés, hogy hordoz-e veszélyt magában a most megtapasztalt, viszonylag kései kártétel? Sajnos igen, a hosszabb tenyészidejű kukoricafajtáknál a nedvesebbé váló időjárási körülmények, a kártétellel együttesen megnövelik a gombás csőfertőzés valószínűségét (5. kép), amely szerencsétlen esetben a betakarított termés toxinszennyeződését okozhatja. Tennivalónk ennek megakadályozásában már nincs, reménykednünk kell abban, hogy az állományok természetes száradása megakadályozza ennek megtörténtét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Érintetlen kukoricatarló? Március vége felé már nem illene ilyennel találkoznunk!

2021. március 22. 12:30

A miérthez induljunk kicsit messzebbről. A kukorica molykártevőinek mindkét faja komoly veszélyt jelent az állományra, mind a gyapottok-bagolylepke, mind a kukoricamoly. Volt idő, amikor úgy tekintettünk ezekre a kártevőkre, mint amelyek közül valamelyik biztosan károsítani fog.

Máris jelentős kár érte a paprikát, paradicsomot – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 24. 11:10

A károsítás áttevődik a szabadföldi zöldségfélék termésére, de a folyamatos betakarítás miatt lehetetlen a védekezés a kártevők ellen.

Penészedő csővég a kukoricásokban

2021. augusztus 18. 12:18

Jellemző kép most a kukoricásokban a penészedő csővég, ami miatt a betakarított termés mikotoxinokkal szennyeződhet.

A napraforgó lombkártevőiről

2021. június 8. 11:16

Kinőttek a napraforgók a fiatalkori és a talajlakó kártevők „foga” alól, megérkeztek viszont az első lombkárosítók.