Határszemle

Elérkezett a tömeges gyomkelés időszaka

Agrofórum Online

A határt járva nem lehet nem észrevenni, hogy a melegedő talajokon megkezdődött a tömeges gyomkelés a kapás kultúrákban.

A soroló állományokban az ország különböző régióiban eltérő gyomösszetételben ugyan, de tömegesen jelenik meg a fehér- és pokolvar libatop, a szőrös disznóparéj, a parlagfű, a selyemmályva stb. egyedei, de a megszokotthoz képest korábban megjelentek a muharfajok is. Ez utóbbiakról lenne szó a következőkben.

Zöldellő sorközök-tömeges muharkelés

Gyakorló növényvédősök a megmondhatói, hogy mintha egyre nagyobb tömegben jelennének meg a különböző muharfajok (Setaria spp), az ország eltérő adottságainak megfelelően más és más faj ugyan, de felszaporodóban van. Mely fajokkal találkozhatunk leggyakrabban? A mészben gazdag talajokon főként a zöld muharral (Setaria viridis), a savanyú talajokon a fakó muharral (Setaria glauca/pumila), valamint a tápanyagban gazdag, nyirkos élőhelyeken a ragadós muharral (Setaria verticillata). Természetesen ezek a fajok országosan jelen vannak, állományuk keveredik. Melegigényes növények lévén csírázásuk csak megfelelő talajhőmérséklet esetén indul meg, így nem tartoznak a korán megjelenő gyomnövények közé. Jelenleg már elérték a talajaink a számukra kedvező hőmérsékletet, így tömeges kelésük helyenként látványos, … és döbbenetes.

A muharfajok felszaporodása országos jelenség, amelyet a gyomfelvételezési adatok is alátámasztanak. Milyen okok vezethetnek ehhez? Melegedő, egyre szárazabb klímánk mindenképpen kedvez a muharfajok felszaporodásának, de nem kizárólag klimatikus, hanem technológiai okok is állnak háttérben. Az egyre terjedő forgatás nélküli, vagy sekély talajművelés segíti a felszaporodásukat, kedvező körülményeket teremtve számukra. Megváltozott a gyomirtási technológiánk is, egyre nő az állománykezelésben végzett gyomirtás részaránya, szemben a preemergens, vetés után-kelés előtt végzett beavatkozásokkal. Sajnos a preemergens gyomirtás hatékonysága a késve, vagy egyáltalán meg sem érkező bemosó csapadék miatt bizonytalan, így törvényszerű, hogy mind kukoricában, mind napraforgóban a posztemergens, állományban végzett gyomirtás vált a meghatározóvá. Ezeknél azonban a korai kezelések esetén a később csírázó muharfajok elkerülhetik a gyomirtó hatóanyagokat, a későbbi, esetleg megkésve végzett kezelések pedig már kevéssé hatékonyak, nem képesek megakadályozni, hogy magot érleljenek a kezelt növények. Ezek a magok ráadásul nagy számban képződnek, növényenként több száz is akár, amelyek pedig a talajba kerülve hosszú éveken át megőrzik csírázóképességüket.

Ilyen gyomnyomásnál a kultúrnövénynek nem jók az esélyei

Mindenképpen érdemes odafigyelnünk ezekre a gyomnövényekre, mert nagy tömegben nagyon komoly konkurenciát támasztanak a kultúrnövénynek a vízért és tápanyagért folytatott versengésben. Erős fertőzésük esetén tanácsos újra elővenni a preemergens gyomirtási technológiát, az állománykezelésekkor pedig törekedni kell a megfelelő fenológiai állapotban való kezelésre, ami ideális esetben a gyökérváltás időszaka körül, ötleveles állapotban kell történjen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

A kukorica gyomirtás aktuális kérdései

2018. október 15. 18:47

A kukorica gyommentesen tartására közel 140 készítmény, illetve számos kombináció áll rendelkezésre, mely arra enged következtetni, hogy a kukorica gyomirtása megoldott, viszonylag egyszerű feladat. Vagy mégsem?