Szakcikkek

És a kukoricák? Szépek!

Agrofórum Online

Az idei tavasz után, amikor többnyire csak szenvedő kalászosokat és repcét láttunk, jó ezt leírni, szépek a kukoricák! Persze, vannak kevésbé szépek is, mindig vannak, de az összkép kedvező!

Vetés, kelés

Az összességben száraz tavaszi időjárás paradox módon segítette a tavasziak, így a kukorica vetését is, kellő idő állt a rendelkezésünkre a magágy elkészítésére. Nem is nagyon kellett „agyonra művelnünk” a területeket, akár már egy sor talajmunka is magágy minőségű talajt hagyott maga után. Éppen ezért, aki jó időben nyúlt a talajához, nem szárította ki többmenetes magágykészítéssel, ezért sok helyen sikerült megőrizni a talajnedvességet. Azonban volt némi hátránya is fent leírtaknak, sok volt a poros magágy, ami előrevetítette a cserepesedés veszélyét.

Ami a vetést illeti, évről évre találkozni olyan gazdálkodókkal, akik nagyon korán, akár már márciusban megkezdik a kukorica vetését. Ennek van rizikója, a visszahűlő talajokon lelassuló kelés és kezdeti fejlődés okozhat problémákat. Azonban most ez a nagyon korai vetés nem volt jellemző, a többség kivárt, várta az esőt, nem merték a száraz talajba tenni a magot. Ezért a térségünkben a normál vetésidő volt a jellemző, általában április tíz után kezdődött meg a vetés. Ezekre később érkezett ugyan némi lehűlés, de ettől fontosabb, hogy a hónap végén az ország legtöbb termőtáján lehullott annyi eső, ami elegendő volt egy gyors és egyöntetű keléshez. A porosra művelt, vagy agyonhengerezett területeken tapasztalható volt némi tömörödés és cserepesedés (1. kép).

1. kép: Cserép alól kiszabadított, meggyötört kukoricanövényke (2022.05.10.).

Ez vontatottá tette a kelést (2. kép), de akár a tőállomány kismértékű ritkulását is okozhatta volna, így voltak területek, ahol törni kellett a cserepet.

2. kép: Gyakori látvány az idei évben, cserép alól nehezen kibújó kukoricanövény (2022.05.11.).

Ennek ellenére az állományok kelése többnyire egyöntetűen, gyorsan megtörtént, ami egyúttal azt is jelentette, hogy a növények kezdeti fejlődése is intenzív volt. Az elmúlt napokban kezdett már látszani a rosszabb vízgazdálkodású táblákon, táblarészeken, hogy kezd a víz elfogyni a talajból, helyenként már az öntözőberendezések is elindultak a kukoricatáblákon. Szerencsére érkezett némi csapadék, ami életben tartja reményeinket, hogy növényeink továbbra is szépen fejlődnek majd.

Rovarkártétel

A kelőfélben lévő, vagy a néhány leveles kukoricában mindig számíthatunk a talajlakó kártevők kártételére. Ebben az esetben főként a drótféregre kell gondolnunk, amihez később csatlakozhatnak a cserebogárpajorok és mocskospajorok. E kártevők ellen a legbiztosabb védelmet az jelenti, amit a fentiekben már említettem, a gyors és egyöntetű kelés és az intenzív kezdeti fejlődés, amelynek köszönhetően a növények gyorsan kikerülnek abból az érzékeny fejlettségi állapotból, amikor a kártételre érzékenyek. A lassú, elhúzódó kelés, a valamilyen ok miatt vontatottá váló kezdeti fejlődés veszélyes szituációkat teremthet a kártétel szempontjából, ez azonban most nem következett be. Miközben növényeink kelése, kezdeti fejlődése gyors volt, a fő kártevők, a drótférgek talajban való mozgása -ami a talajnedvességhez és talajhőmérséklethez igazodik-, azok mélyebb talajrétegekbe történő húzódása alacsonyan tartotta a kártétel mértékét. Mire újra a talaj felső rétegeibe kerültek, a növények nagy része már biztonságban volt. Én magam egyetlen olyan növényt találtam, amely drótféregkártételnek esett áldozatul (3. kép).

3. kép: Drótféregkártétel (2022.05.27.).

Más volt a helyzet a barkókkal! Az alapján, amit tapasztaltam, azt mondanám, hogy barkós évünk volt. Minden termőtájnak megvannak a maga „barkós” részei, amelyeken igen nagy egyedszámban voltak jelen a barkók (4. kép).

4. kép: Barkók és mérsékelt kártételük a néhány leveles kukoricán (2022.05.04.).

Ezek főként kukoricabarkók voltak, de esetenként hegyesfarú barkóval is találkozhattunk, ami a kártételben érdemi különbséget nem jelent. Károsításuk az említett területeken erős volt, a fiatal kukorica leveleit sok területen igen alaposan „megrágták” a barkók, azonban tőpusztulással járó kártételt én nem tapasztaltam. A gyors fejlődés miatt a növények nagyon hamar kinőttek a veszélyt jelentő állapotból.

Vannak azonban kártevők, amelyeknek az ideje még csak ezt követően jön el. Ezek a lepkekártevők, a kukoricamoly (5. kép) és a gyapottok-bagolylepke (6. kép), amelyek máris megjelentek a kukoricatáblákon. Egyelőre az elsőből láthatunk nagyobb egyedszámot, a területbejárásokkor sorra röppennek fel előlünk. Természetesen a lárvakártétel időszaka még messze van, de érdemes figyelemmel kísérnünk e kártevők táblánkra történő betelepülését.

5. kép: Az első kukoricamolyok egyike (2022.05.27.).
6. kép: A gyapottok-bagolylepke máris megjelent, a legelső találat az idei évben (2022.05.22.).

Gyomnövények

Talán ez az a pont, amely ebben a tavaszi időszakban a legtöbb problémát okozta és okozza jelenleg is. A tavalyi évhez hasonlóan ismét komoly gyomnyomás alakult ki sok területen, óriási tömegben jelentek meg egyes gyomnövények (7. kép).

7. kép: Tömeges gyomosodás egy kukoricatáblán (2022.05.11.).

Kezdetben, ahogyan tavaly is, a libatopfélék tömeges kelését tapasztalhattuk, de ezekhez gyorsan csatlakozott a többi faj is, így területi sajátosságoktól függően már a csattanó maszlag, a disznóparéj- és egyszikűfajok, szerbtövisek és selyemmályva, vadkender és parlagfű is nagy mennyiségben látható. Az időjárás –a szeles napokat leszámítva- többnyire nem hátráltatta a gyomirtási munkálatokat, így sok helyen láthatók máris a gyomirtási tünetek a gyomnövényeken. Zajlanak a növényápolási munkák, a sorközművelés is ütemesen zajlik, ami szerencse, mert az idei évben jó eséllyel már nem túl sokáig fér be a kultivátor károkozás nélkül a sorokba. Talán elmondható, hogy néhány kivételtől eltekintve, a gyomirtás terén is kedvezőbb a helyzet, mint egy évvel ezelőtt.

A fentiekből is kiviláglik, hogy e sorok írója kifejezetten optimista most a kukoricaállományok jelenlegi állapotát látva (8. kép).

8. kép: A nagyon szép kukoricaállományok egyike (2022.05.27.)

Ehhez biztosan hozzájárul a hétvégén lehullott csendes, áztató eső is, amely, ha sok millimétert nem is hozott, de egy hétre biztosan elegendő nedvességet biztosít a növények további gyors fejlődéséhez. Az őszi, téli és tavaszi időjárást nézve, ami az ország legnagyobb részén száraz, vagy igen száraz volt, most ennek a kicsinek is örülnünk kell.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szeszélyes április: új lendületet kaptak a kórokozók és kártevők

2025. április 27. 08:10

Az áprilisi esők és meleg kedveztek a kórokozóknak – több kultúrában sürgőssé vált a növényvédelmi beavatkozás.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Újabb kártevők a virágzó repcében

2025. április 26. 08:10

A virágzó repcét újabb kártevők fenyegetik – a védekezés időzítése és a beporzók védelme kulcs a termés megőrzéséhez.

Letolós vagy láncos? Szervestrágyázás Fliegl módra

2025. április 25. 16:10

A szerves anyag visszapótlásának fontossága az utóbbi években jelentősen megnőtt, melyhez számtalan gyártó kínál eszközöket.

Csúcshibridek a megújult kukoricaportfólióban

2020. január 14. 07:36

Az elmúlt évek során egyre szélsőségesebbé váló időjárással kapcsolatos tapasztalatok is arra sarkallnak minket, hogy a termelést nehezítő legtöbb körülménynek ellenálló, kiegyenlített termőképességű, partnereink számára magas jövedelmezőséget biztosító új kukoricahibridekkel tudjunk versenyképes alternatívát felmutatni.

Megemelték a 2023/24-es globális kukoricatermés-várakozást

2023. július 21. 14:40

A kormányközi testület egy havi frissítésben 383,7 millió tonnára prognosztizálta az Egyesült Államok várható kukoricatermelését.

Estek az árak, mert szárazabb és melegebb lehet az amerikai időjárás

2023. április 7. 07:38

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa mínuszban, míg a repcéé pluszban zárt. A befektetők az ünnepi hétvége előtt módosítják a pozíciókat.

Heti viszonylatban öt hét után először drágult a kukorica

2023. július 9. 19:17

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárta a hetet.