Nem múlt el nyom nélkül a közelmúlt erős lehűlése, a repceállományokat ért fagyhatás, megjelentek a növények szárán az első tünetek.
Ezek alatt a szövetek felrepedését (1.-4. kép), valamint a kezdődő szártorzulást (5.-6. kép) kell érteni. Több repcetáblát bejárva érzékelhető, hogy ezek területenként eltérő mértékben jelentkeznek, de egyes táblákon akár minden második növényt is érinthetik. Az ilyen stresszhatás velejárója lehet a főhajtás elszíneződése, „lilulása” is, de ezt jelenleg nem minden állomány mutatja, van, ahol erősen mutatkozik és van, ahol egyáltalán nem látható ilyen.
A fagyhatás miatt kialakult repedéseket nem szabad összekevernünk azokkal a tünetekkel, amelyek nagy repceormányos kártételével függenek össze. Egyes területen már ezek is erősen mutatkoznak, de a kártétel miatt felrepedő, felnyíló száron minden esetben találunk deformációt, torzulást is.
Mi várható a jövőben? Az erősen felrepedt hajtások a későbbiekben szétnyílhatnak, tovább rontva a szár stabilitását, aminek az állomány összedőlése lehet a következménye. A kisebb repedések gond nélkül begyógyulnak, azok esetében nem várható különösebb probléma. Az ilyen jellegű szöveti sérülések általában elősegítik egyes kórokozók fertőzését, amely a repce esetében főként a fómás megbetegedés lehet, de az ilyenkor, ilyen módon történő fertőzés ritkán jár együtt jelentősebb gazdasági kárral.
Az továbbra is igaz, hogy erős stresszhatás érte a növényeinket, ezért az ígéretesebb állományok esetében még mindig érdemes a kondicionálásban gondolkodnunk. Ha egy kis melegedés következne be, a repcefénybogarak ellen még sok, jelenleg is bimbós állományban kellene védekeznünk, amely lehetőséget teremt arra, hogy egyúttal segítséget nyújtsunk növényeinknek.