A hazai cukorrépatermesztés valaha jelentős volumenű volt, ez mára már a töredékére csökkent. A növényvédelme egyáltalán nem könnyű, ebben az időszakban éppen a lomkártevők megjelenésére kell figyelnünk.
Ahogy szinte minden más növénykultúránkban, úgy a cukorrépában is megkezdődött a levéltetvek felszaporodása, gócokban már sok helyen találhatjuk meg nagy egyedszámú kolóniáit. A leggyakrabban a fekete répa-levéltetű (Aphis fabae) károsít a cukorrépában, a lombozatban gyakorlatilag bárhol megtalálhatjuk, de keresését érdemes mindig a szívlevelek között kezdeni (1. kép). Az erősen fertőzött levelek torzulnak, sodródnak, pödrődnek, ami egyértelműen jelzi, hogy a fonáki részen nagy tömegben károsítanak a levéltetvek (2. kép).
A kártevő közvetlen kártétele a növény szívogatása, amely gyengíti azt, azonban különösen veszélyessé az teszi őket, hogy vírusvektorként fontos vírusos megbetegedéseket is terjesztenek, amelyek csökkentik a betakarított termés mennyiségét, az elérhető cukorhozamot. Mindenképpen célszerű védekezni a levéltetvek ellen cukorrépában, mert jelentős károkozásra képesek. Mivel nagyon sokszor a kártevő természetes ellenségei is a területen tartózkodnak, sőt, általában jelentős egyedszámmal vannak jelen, célszerű a szerválasztásnál olyan készítményt választanunk, amely kíméli őket.
A levéltetvek mellett ebben az időszakban már lombrágó hernyókkal (3.-4. kép), azok kezdődő kártételével is találkozhatunk a répatáblákon járva. Több polifág faj is károsíthat a cukorrépában, de a leggyakrabban a gamma-bagolylepke (Autographa gamma), valamint a somkóró bagolylepke (Heliothis maritima) hernyóival találkozhatunk. Célszerű figyelnünk a kártétel alakulását, mivel nagyobb egyedszámnál rövid idő alatt jelentős levélfelületet veszíthetünk el.
A korábbi két kártevővel össze sem hasonlítható jelentőségében a cukorrépalégy (Pegomya betae) kártétele. Bár első látásra ijesztően nagy kiterjedésű foltaknákat hoznak létre a lárvák (5. kép), azonban emiatt a termés mennyiségét, minőségét veszélyeztető levélvesztés nagyon ritkán alakul ki. Védekezni kizárólag a kifejlett egyed ellen tudnánk, azonban inkább arra számíthatunk, hogy az egyéb rovarkártevők elleni kezelések gyérítik azok egyedszámát, ennek révén pedig csökkentik a károsított levelek számát.
A fenti lombkártevők közül a levéltetvek és a lombrágó hernyók betelepedése, felszaporodás ebben az időszakban intenzíven zajlik, ezért érdemes rendszeresen szemléznünk a répatáblákat és szükség esetén be kell avatkoznunk a kártétel megelőzése érdekében.