Szakcikkek

Szipolykár a búzakalászon

Agrofórum Online

A közelmúltban számoltam be arról, hogy a szokásos határbejárásom során rábukkantam az első „szipolyos” táblára, azaz megjelentek a búzatáblákban a gabonaszipolyok. Az általuk okozott kár részletezésekor említettem, hogy az részben az érőfélben lévő szemek kalászból való kitúrásából, de inkább a fejlődő magok megrágásból származik. Ez utóbbira máris találhatunk példát.

1. kép Kiterjedt kártétel a magon

A táplálkozásuk során a szipolyok egyetlen mag akár jelentős részét is elfogyaszthatják (1. kép), ami egy kalászon belül akár több maggal is megtörténhet. Ezek a sérülések első látásra nem szúrnak szemet, sokszor a pelyvalevelek között csak egy apró rés látható, amin keresztül a kártevő hozzáfér táplálékához.

2. kép Kártételi jel a kalászon
3. kép A 2. kép közelről, a pelyvalevél megbontását követően

Ezeket a gyanús részeket közelebbről megvizsgálva, a pelyvaleveleket megbontva fogjuk meglátni a kártétel valós mértékét. A 2. és 3., valamint a 4. és 5. képpárok bemutatásával ezt szeretném szemléltetni. A képpárok első felvétele a kalászon található apró kártételi jeleket mutatja, a képpár második felvétele ugyanezt a kártételi helyet mutatja, de már a pelyvalevelek megbontása után.

4. kép Kártételre utaló elváltozás a kalászon
5. kép: A 4. képen látható kártétel, de már a pelyvalevél eltávolítása után

A vizsgálódásnál érdemes biztosra menni, olyan kalászon keresve a kártételt, amelyen ottjártunkkor is táplálkozik egy, vagy akár több gabonaszipoly is.

A károsított magok jó része számunkra elvész, azokat a tisztítóberendezések eltávolítják a terményből, ami nem is baj, mivel sok esetben ezek különböző gombabetegségekkel felülfertőződnek, amely fuzáriumos fertőzés esetén növelheti a tétel határérték feletti toxintartalmának veszélyét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az őszi árpa állományokban.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: pár nap és 100 százalékos a fertőzöttség

2018. május 22. 11:16

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek szántóföldön és kertészeti kultúrákban egyaránt, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is jó feltételeket teremtenek.

A kalászosok utolsó növényvédelmi kihívásai

2025. június 9. 08:10

Aratás előtt is támadnak: levéltetvek, szipolyok és rozsda keseríthetik meg a kalászosok végét – de nem mindig éri meg védekezni.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi kalászosokban - 3. rész

2021. november 30. 04:46

A szántóföldi növénytermesztés elmúlt szezonjára történő visszatekintés harmadik része következik, a kalászosok rovarkártevőivel kapcsolatban tapasztaltak összegzése. Ahogyan azt én láttam.

Mindenütt károsítanak a vetésfehérítő bogarak lárvái

2020. május 20. 04:36

A vetésfehérítő bogarak lárvái országszerte károsítanak, kisebb-nagyobb kár mindenütt előfordul.