Határszemle

Tömegével száradó levelek a búzatáblákon? A szeptóriás levélfoltosság kártételét látjuk!

Agrofórum Online

Sokfelé találhatunk jelenleg a búzatáblákon leszáradó leveleket a töveken, amelyek a szeptóriás levélfoltosság korai fellépése miatt pusztulnak. Ezek többnyire az idősebb, talajközeli, alsó levelek, így a rajtuk mutatkozó tüneteket nem szabad összekevernünk a fagy levélcsúcsokon megmutatkozó hatásával. Ilyenkor adódik-a kérdés, mi az oka a gombabetegség ilyen súlyos mértékű fellépésének?

Ha az okokat az időjárás oldaláról kezdjük keresni, akkor azokat ebben az évjáratban az enyhe télben, valamint a hosszú időn át fennálló csapadékos, nedves körülményekben találhatjuk meg. Bár a kórokozó hőoptimuma magasabb, de a fertőzése akár már 4 °C-on is megtörténhet. Ez a hőmérsékleti tartomány szinte a teljes tél során adott volt, a fertőzés megtörténhetett, azonban tüneteinek megjelenéséig az alacsony hőmérséklet miatt akár 30-40 nap is eltelhet. A kórokozó számára a hőmérsékletnél lényegesen fontosabb a megfelelő nedvesség megléte. A gyakori, kis mennyiségű csapadék, az erős harmatképződés mindegyike hosszú ideig fenntartja a levél tartós vízborítását, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy a növény megfertőződhessen. Ezek a körülmények az ország egyes részein adottak voltak, talán novembertől kezdve nem lehetett úgy kimenni egy búzatáblára, hogy ne gyöngyözött volna a víz a leveleken (1.-2. kép).

1.-2. kép: A tartós levélnedvesség a fertőzés feltétele (a leveleken látható barnulásos tünetek a fagyhatás következményei)

Azonban a súlyosan fertőzött területek láttán azon is el kell gondolkodnunk, mi magunk vajon hozzájárultunk-e a helyzet ilyen alakulásához! Milyen agrotechnikai tényezőket kell figyelembe vennünk, … vagy elkerülnünk, ha mérsékelni akarjuk a szeptóriás levélfoltosság fellépésének veszélyét?

  • Kerülnünk kell a búza búza utáni termesztését.
  • Biztosítanunk kell a -az esetleg fertőzött- szármaradványok minél gondosabb leforgatását. Az összes agrotechnikai tényező közül ez tekinthető a legfontosabbnak, ez megkerülhetetlen búza monokultúra esetén! Ennél a kórokozónál a forgatás nélküli talajművelés kockázatot jelent!
  • Kerülnünk kell a korai (szeptember vége-október legeleje) vetésidőt. Egy korán elvetett állományban egy teljes fertőzési ciklus lezajlódhat, rengeteg fertőzőanyaggal mehet a télbe a terület, ahol már csak a környezeti körülmények alakulása határozza meg a fertőzés mértékét.
  • A búzatarlók ápolása, az árvakelések irtása. Az árvakelések jelentős fertőzési forrást jelenthetnek, ezért azokat akár a búzánkkal szomszédos repcetáblákból is irtanunk kell.
  • Kerülnünk kell a túlzott mértékű, netán egyoldalú nitrogénműtrágyázást. A harmonikus tápanyagellátás ez esetben is kifizetődő.
3. kép: Leszáradó levéltömeg – alulnézetben

A kórokozó elleni védekezést a hazánkban általában tapasztalható száraz, meleg tavaszi időjárás megkönnyíti, ugyanis fertőzése a számára kedvezőtlen környezeti körülmények miatt „magától” is megállhat. De, azt nem szabad elfelejtenünk, hogy ha csapadékos, netán kissé hűvös a tavaszunk, a kórokozó fertőzése nem fog kizárólag az alsó levelekre korlátozódni, hanem „feljebb” húzódva a felsőbb levelek száradásos tüneteit is kiválthatja. Ezért esetenként a célzott kezelést sem szabad kizárnunk, amellyel egyúttal más kórokozók fertőzését is mérsékelhetjük. A védekezésre a felszívódó hatású, triazol vagy SDHI gombaölő hatóanyagok kiválóan alkalmasak. A kezelés elvégzését viszonylag koránra kell terveznünk, annak a szárbaindulást követően, az 1-2 nóduszos állapotban mindenképpen meg kell történnie.

4.-5.-6. kép: A szeptóriás levélfoltosságra jellemző tünet a száradó leveleken található pici, fekete pontok tömege

Ha keresnénk a kórokozót, akkor azt a nehezebben felszáradó, a fasorok által határolt, árnyékolt, rosszul átszellőző, vagy a mélyebb fekvésű, netán vízállásos táblarészeken kezdjük. Az alsó leszáradt, vagy leszáradóban lévő leveleken keressük a kórokozóra jellemző pici, fekete pontokat, amelyek az ivartalan szaporítóképletek, a piknídiumok.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Itt az ideje védekezni az őszi kalászosokban

2018. április 4. 06:47

Az őszi árpa napokon belül szárba indul, ezért fontos megakadályozni a kórokozók terjedését az alsó idősebb levelekről a felső levélemeletek irányába.

Védekezzünk a napraforgóban a gombák ellen!

2023. június 19. 11:01

Az elmúlt hetek csapadékos és meleg időjárása kedvező feltételeket biztosított a növénypatogén gombák fertőzéséhez, terjedéséhez. Ez alól a napraforgó sem kivétel, melynek a sorai mostanság záródnak, aminek következtében az állományban huzamosabb ideig fenn tud maradni a magas páratartalom és a levélnedvesség, mely kedvező feltételeket biztosít a levél- és szárfoltosságot okozó gombás betegségek fertőzéséhez.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: optimális az időpont a gyomirtásra

2023. április 19. 09:38

Az elmúlt héten tovább folytatódott a változékony, esővel tarkított áprilisi időjárás.

Hogyan indul a vegetációs időszak a kalászos gabonákban?

2020. március 16. 08:57

A március első felében gyakori melegebb időjárás hatására feléledt a természet. Meglehetősen jól látható ez az őszi kalászos gabonák tábláin, amelyek (az „éhező”, fejtrágyázásban még nem részesített őszi árpák élénksárga állományait leszámítva) élénkzöld színe egészséges növényállományokra enged következtetni. Ez az idillinek mondható kép ugyanakkor durván megtévesztő is lehet. Az egészségesnek látszó lombozat mélyén esetenként több kórokozó is feléledt már a sikeres áttelelésből és éppen készül arra, hogy a lombozat elpusztításával hatékonyan csökkentse a későbbi termést.