Bár minden része rendkívül mérgező és ezért nem javallott kisgyermekes vagy kisállatos családokba (vagy csak kellő körültekintés mellett), kétségkívül ez az egyik legimpozánsabb, legillatosabb és legstrapabíróbb kúszócserje.
A wisteria virágai mennybéli hangulatot varázsolnak a kertünkbe. Nem véletlen, hogy világszerte a kertészek és kertbarátok kedvence ez a növény, amely ráadásul tucatnyi érdekességgel büszkélkedhet. Lássuk, melyek ezek!
1. A növény az ázsiai országokban, elsősorban Kínában és Japánban őshonos, de hazánkban is rengeteg helyen megtalálható és kitűnően áttelel – különösebb védelem nélkül is. Nem fagyérzékeny, rendkívül ellenálló cserje, ami gyorsan elburjánzik, akkor is, ha erősen visszavágjuk.
2. Hajtásai híresen gyorsan nőnek, néhány év alatt 8-10 méteresek is lehetnek, ezért érdemes kapukra, támfalakkal/rácsokkal megerősített falakra, teraszokra futtatni, mert nagyon látványos, különösen a virágzása idején.
3. A wisteria virágai nemcsak vizuálisan lenyűgözőek, hanem vonzzák a méheket, pillangókat és más beporzókat is. Ezért a lilaakác meseszép és igen hasznos növénye lehet minden olyan kertnek, amely a biológiai sokféleséget kívánja elősegíteni.
4. A lilaakác egyik leghihetetlenebb tulajdonsága a hosszú élettartama. A növény ugyanis megfelelő gondozás mellett akár több mint 100 évig is elélhet, és generációról generációra „öröklődhet” a családi birtokokon, kertekben és házakban.
5. Bár a wisteria leggyakoribb és legáltalánosabb színe a lila egy lenyűgöző árnyalata, vannak olyan fajták is, amelyek rózsaszín, fehér, sőt kék árnyalatú virágokat hoznak.
6. A lilaakác sok kultúrában a szerelem és a romantika szimbólumaként jelenik meg. Csábító virágait gyakran használják esküvőkön és más ünnepségeken az örök szerelem jelképeként.
7. A lilaakác különböző formákban is nevelhető, így például szépséges boltívekre, pergolákra vagy rácsokra futtatható – akár egészen különleges formájúakra is.Megfelelő metszéssel a wisteria lenyűgöző természetes boltíveket hozhat létre, és csodás árnyékot nyújthat a kertben.
8. A lilaakác erősen invazív lehet. Bár a lilaakác gyönyörű, ha nem megfelelően gondozzák, akkor meglehetősen invazív is lehet. Gyors növekedésének és terjeszkedési képességének köszönhetően hamar elnyomja a környezetében élő más növényeket.
9. Kevesen tudják, de mérgező mivolta ellenére a lilaakác a hagyományos gyógyászat egyik kedvelt gyógynövénye. A növény virágait, kérgét és a leveleit különböző készítményekben használják.
10. A lilaakác jellemzően tavasszal virágzik, látványos és illatos virágaival elárasztva a kerteket. A virágzás ideje fajtától függően változik, de mindig lélegzetelállító látványt nyújtanak a virágok.
11. Nem minden wisteria növény illatos. A leggyakoribb típus, a Wisteria sinensis erősen illatos virágokat, míg a Wisteria floribunda kevésbé illatos virágokat hoz.
12. A lilaakác konténerben is termeszthető, de gondos odafigyelést igényel. A tárolóedénynek elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a növény gyökérzete elférjen benne, és rendszeres metszésre és karbantartásra van szükség a növény növekedésének szabályozásához.
Forrás: https://facts.net/nature/plants/12-unbelievable-facts-about-wisteria/
Fotók: Pixabay