A Calendula officinalis, más néven körömvirág jótékony hatással van a talajra, elűzi a kártevőket és gyógynövényként is igen kedvelt. Íme 7 ok, amiért érdemes termeszteni!
1. Védi a talajt
Ez a növény különösen jól érzi magát a hűvösebb évszakokban, tavasszal és ősszel, bár enyhe éghajlaton egész nyáron is terem. Mivel vastag, rostos gyökerei vannak, és sűrűn, foltokban nő, takarónövényként vagy élő mulcsként is használhatjuk a talaj védelmére. Vessünk magokat nyár közepén, hogy ősztől kezdve takarónövényként egész télen védje a talajt, vagy vessünk magokat ősszel a tavaszi takarónövény/mulcs kialakításához.
A körömvirág sűrűn nő, majd magától elhal, ilyenkor biomasszával gyarapítja a talajt. Ha nem hagyjuk a földben, egyszerűen kihúzhatjuk, és komposztálhatjuk. Ha van veteményesünk, érdemes a szélén hagyni kártevő csapdaként. (lásd alább a 2. pontot).
2. Elűzi a kártevőket
A körömvirág vonzza a levéltetveket, méghozzá olyan erősen, hogy azok nem is mennek át más, a környezetükben lévő növényekre. A gyógynövény tehát valóban megfelel a hírnevének – „csapdába ejti” az olyan kártevőket, mint a levéltetvek, a fehér legyek és a tripszek (rojtosszárnyúak), mivel ragacsos nedvet (gyantát) bocsát ki, amelyet a rovarok vonzóbbnak és ízletesebbnek találnak, mint a közeli növényeket. Ez a gyanta a növény egyik legfontosabb gyógyhatású összetevője (lásd alább a 6. pontot!).
3. Vonzza a hasznos rovarokat
A virágok nektárt és virágport adnak, amelyek vonzzák a beporzást végző méheket és pillangókat. A nektár – az általa csapdába ejtett kártevőkkel együtt – vonzza a hasznos rovarokat, például a katicabogarakat, a zengőlegyeket és a recészárnyú fátyolkákat. Ezek a hasznos rovarok még párzás idejére is ott maradnak a virágon, ezzel növelve a hasznos rovarok számát az ökoszisztémában! Érdekesség: tudta, hogy a katicabogár párzása akár két órán át is eltarthat?
4. Védi a gyümölcsfákat
A fent említett okok miatt a körömvirág kiváló multifunkcionális növény a permakultúrás kertekben.
5. Megszépíti a kertet
Rosalind Creasy az „Edible Landscaping” című könyvében a körömvirág ültetését szorgalmazza, mivel olyan élénk, vidám színfoltot varázsolnak a kertbe, mint semmi más. A körömvirág valóban meseszép, ráadásul nem igényel különösebb gondozást.
6. Segít a gyógyulásban
A körömvirág erős gyulladáscsökkentő, vírusellenes és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, ezért gyakran használják a bőrbetegségek gyógyítására, és a vágások, horzsolások, zúzódások, méhcsípések, rovarcsípések, gombás fertőzések, ekcéma és kiütések kezelésére. A virágszirmokat gyógyító körömvirágolaj, nyugtató kenőcs és hipoallergén testápolási termékek (például szappan, testápoló krém és testvaj) készítéséhez is felhasználják, mivel hatékony segítséget nyújtanak az érzékeny bőrűek számára. A könnyen szárítható és tárolható szirmokból finom (emésztőszervi gyulladások gyógyulását elősegítő) gyógytea készíthető, ám aki nem tud annyi körömvirágot termeszteni, amennyit szeretne, készen is vásárolhat szárított körömvirágot gyógyászati és kulináris célokra.
7. Színt ad a kulináris alkotásoknak
A napsárga virágszirmok – frissen vagy szárítva – feldobhatják a frissen kevert salátákat, a krémsajtokat, vajkrémeket, pástétomokat vagy a grillezett zöldségeket. A Homegrown Herbs szerint a szirmokat természetes ételfestékként is használják olyan hétköznapi ételekhez, mint a tortamáz vagy a húsleves. A drága sáfrány is helyettesíthető némi körömvirággal az aranyszínű rizs elkészítése során.
Hogyan neveljük cserepes körömvirágot?
Ez a dísz- és fűszernövény egy öntermő egynyári növény. Minden szezonban gyűjthetjük a szárított magfejeket, így egész évre elegendő magkészletünk lehet. A „Resina calendula” a Calendula officinalis egyik fajtája, amelyről köztudott, hogy a legnagyobb mennyiségű gyógyhatású gyantát tartalmazza, és kifejezetten gyógyászati célokra termesztik. Ha a gyógyászati célok helyett mást szeretnénk elérni (beporzók vonzása, kártevők elűzése stb.), akkor a Calendula officinalis bármelyik fajtája megfelelő lesz. A magokat bármikor elvethetjük úgy, hogy a talaj tetejére szórjuk, és alaposan megöntözzük őket. A körömvirág olyan szép látványt és annyi örömöt nyújt a kertben, hogy érdemes újra meg újra elültetni, hogy a betakarítás időszakában mindig legyenek virító példányaink.