Házikert

A csipkebogyó titkai

Agrofórum Online

A csipkebogyót ősidők óta gyűjtik az emberek. Egyik legismertebb értéke a C-vitamin tartalma. Mivel erős antioxidáns, így a tradicionális orvoslásban is nagy szerepe van a mai napig is.

A csipkebogyó a vadrózsa és a japán rózsa gyógyhatású áltermése, népies nevei: csipke, csitkenye, hecsedli. A csipkebogyó az őszi fagyok alkalmával érik be, szedni is ekkor érdemes. Bár sokan szedik előtte, mondván könnyebb feldolgozni, amíg még kemény, de azért valljuk be, beltartalmát tekintve szükséges, hogy megcsípje a hideg.  A termés színe változó, a narancssárga színű még nem egészen érett, míg a sötét és már mélyvörös, puha húsú a túlérett. Bár a túlérett bogyó kifejezetten édes, a C-vitamin-tartalmának nagy része ekkorra viszont már elvész sajnos.

Mit tud a csipkebogyó?

A csipkebogyóban igen sok A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin található, de a legfontosabb hatóanyaga mégis a természetes C-vitamin. A C-vitamin részt vesz az oxidációs folyamatok szabályozásában, erősíti a vérerek falát, szilárdítja a kötőszöveteket, fokozza a szervezet védekezőképességét is és javítja az ellenállását a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. De azt is fontos tudni, hogy a C-vitamin hőre érzékeny és a legtöbben forró teában áztatják a csipkebogyót, vagyis pont a fő értékét vesztik el. A C-vitamin 50 C fok felett semmisül meg.

A csipkebogyó tápértéke akkor a legmagasabb, ha leszedés után azonnal feldolgozzuk. Érdemes frissen, húsdarálón ledarálni, kiteríteni egy sütőpapírra és megszárítani. Ezt utána befőttesüvegben, száraz, hűvös helyen, sötétben egészen sokáig tárolhatjuk.

Fontos a begyűjtés helye

A csipkebogyót, mint az összes vadon is begyűjthető termést és növényi részt mindig megbízható helyről szedjük. Megbízható helynek számítanak az elhagyott tanyák a tanyavilágban, erdők mentén, de óvakodjunk az utak mellett való gyűjtéstől.

Mivel gyógynövényről beszélünk elsősorban, így a termés tisztasága rendkívül fontos és utak mentén a nehézfémekkel való szennyezettség nagyon gyakori.

Ugyanígy a vegyszermentesség is fontos. Ha kertből szedjük, akkor a vadrózsát ne permetezzük, maximum bio megoldásokkal védjük a levéltetvektől és más kertételektől.

A vadrózsa, mint kerti növény

A vadrózsát szuperül meg lehet házikertben is nevelni, sőt, nagyon szép növények lesznek belőlük. Tavasszal a sokszáz virág fog díszíteni, nyáron a dús lombozata és szépen ívelő hajtásrendszere lesz a kert éke, ősszel a pirosló csipkebogyókat csodálhatjuk. Télen a levéltelen hajtásrendszere is szép egyébként, főleg, hogy habitusa miatt eltér a többi kerti növényünktől.

Érdemes támrendszer mellé ültetni, mert akkor dekoratívan felkötözhető, így akár házfalak mentén is feldobhatja az unalmas homlokzatot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan ültessünk helyesen mogyorót?

2024. szeptember 17. 14:40

Mogyoróbokrot ültetni hálás dolog, hiszen a növény, bár eleinte több évet is kell várnunk a termésére, később évtizedeken át gazdag terméssel örvendeztet meg minket.

Milyen növények illenek egy gyermekbarát kertbe?

2024. szeptember 16. 07:10

Minden növény biztonságos a gyerekek számára, amelyik nem mérgező. Ezek közül válogattunk olyanokat, amelyek kifejezetten szépek is.

Az őszirózsa gondozása – hogy egész ősszel pompázzon

2024. szeptember 15. 08:10

Fontos, hogy a fagyok beállta előtt folyamatosan biztosítsuk számára a megfelelő vízellátást, körülbelül 2 centiméternyit, mivel a virágzási időszakban nagyobb a nedvességigénye.

Darázspók a kertben: ha szükségét érzi, bánt, azonban hasznunkra is válhat

2024. szeptember 14. 14:10

Legfőbb táplálékai közé tartoznak a kertek legnagyobb ellenségei, így kifejezetten érdemes darázspókot tartanunk kertünkben.

Téves hiedelem, hogy a csipkebogyónak jót tesz a fagy

2023. október 20. 14:40

Bicske, hecsedli, és csipkenye. Ismerősek ezek a szavak valahonnan? Esszük-e vagy isszuk ezeket? Ehetjük és ihatjuk is, de most októberben a legfontosabb teendőnk az, hogy gyorsan megszedjük a szükséges mennyiséget a fagyok beállta előtt.

Csipkebogyó: megéri a gondos ápolás

2021. szeptember 5. 07:57

A csipkebogyó az egyik legalapvetőbb gyógynövények egyike. Szinte mindenki ismeri és magas C-vitamin tartalmáról híresült el. A jó hír az, hogy házikertben is neveletünk magunknak csipkebogyót!

Csipkebogyó-termesztés 150 hektáron, biogazdálkodással

2023. május 27. 07:37

A Pilis, a Gerecse, valamint a Budai-hegység által közrezárt Dorogi-medencében található Leányvár ad otthont egy különleges hazai mezőgazdasági vállalkozásnak.

Ezek a növények teremnek még februárban is a kertben

2023. február 18. 13:39

Ebben a cikkben bemutatásra kerülő növények teremnek most is a kertben, amiből csemegézhetünk!