Házikert

Akár válogathatunk a télen virágzó növények közül – itt a lista

Agrofórum Online

Sok télen virágzó növény illatos, a legtöbbjük árnyéktűrő, és néhányuk akár cserépben is nevelhető, így az évszaknak megfelelően el is tehetjük, majd elővehetjük őket. Ezeknek az értékes növényeknek a látványa és illata feldobhatja az év legsötétebb időszakát.

Ne felejtsük el, hogy attól függően, milyen hideg a tél, mennyi a hó, ezek a növények hamarabb vagy később is virágozhatnak, mint megszokott. Egy erősebb hideg esetén pedig teljesen felhagyhatnak a már megkezdett virágzással, majd enyhülést követően újra pompáznak.

Cserjék (lombhullató)

Koreai hóvessző (Abeliophyllum distichum). 1,5-2 m magasra növő, lombhullató cserje. Csillag alakú, fehér virágait február–márciusban bontja. Napos, félárnyékos helyet igényel, jól tolerálja a meszes talajt.

Farkasboroszlán (Daphne mezereum). Viszonylag alacsony, ritkás ágú, nagyon jó télállóságú, de lombhullató cserje. Humuszos, nedves talaj, párás környezet és árnyékos vagy félárnyékos fekvés a legideálisabb számára. Hűvösebb klímán ültethető napra is, de csak ha a talaj folyamatosan nedves marad. Februártól áprilisig virágzik, mégpedig finom illatú, rózsaszín virágokkal. Lassú növekedésű, ezért nem igényel és nem is szereti a metszést.

Farkasboroszlán
Farkasboroszlán

Varázsmogyoró (Hamamelis intermedia). A varázsmogyoró kivételes szépségű, számos kedvező tulajdonsággal bíró díszcserje.  Sárga virágai vékony szálakból álló, pókszerű képződmények, amelyek a tél végén, a tavasz legelején nyílnak. A varázsmogyoró a napos vagy enyhén félárnyékos helyeket kedveli.

Varázsmogyoró
Varázsmogyoró

Kikeleti bangita (Viburnum x bodnantense). Fagytűrő, lombhullató díszcserje. Lassan fejlődik, 2-3 méter magasra nő. Díszítő értékét illatos, fehér-rózsaszín virágainak és őszi lombszíneződésének köszönheti. Virágzása februárra–márciusra esik, de enyhe teleken már korábban is szirmot bonthat.

Cserjék (örökzöldek)

Tarkalevelű ezüstfa (Elaeagnus pungens Maculata). Kb. 2 méteres kifejlett magasságot elérő, örökzöld lombozattal rendelkező cserje. Apró, illatos sárga virágai a levelek hónaljában ősszel nyílnak. Gyakran alig észrevehetők, de az illatuk már messziről érződik. Magassága 2,4-4,5 m.

Mahónia (Mahonia × media). Amahónia kifejlett magassága 4-6 méter, sötétzöld, összetett, nagyméretű levelei az ágakon körkörösen helyezkednek el. Sárga virágai késő szeptemberben, októberben nyílnak, illatosak. A virágokból lilás-fekete mutatós termés fejlődik.

Mahónia
Mahónia

Kúszónövények

Télen virágzó klematisz (Clematis cirrhosa fajták). 3-4 méter magasra növő, kúszó cserjék, amelyeknek több fajtája elérhető. Krémszínű, pöttyös, lila, pirosasbarna virágokat hozhat, novembertől februárig virágzik.

Klematisz
Klematisz

Évelő lágyszárúak

Bergenia – több faj/nemesített fajta, rózsaszín vagy fehér virágokkal. A vaskoslevelű bőrlevél (B. crassifolia) virágzik a legkorábban, már márciustól, de a levelekben egész évben gyönyörködhetünk. Ellenálló, árnyéktűrő növény. Magasság: 20-40 cm.

Fekete hunyor (Helleborus niger). A hunyor csodálatos növény, hiszen akkor virágzik, ráadásul dúsan és látványosan, amikor minden más lágyszárú visszahúzódik. Több faja is előfordul Magyarországon. A nemesített fekete hunyort a fehér, lila, rózsaszín vagy fekete virágok dúsan díszítik decembertől márciusig. Magassága: 20-30 cm. Félárnyékba ültessük.

Fekete hunyor
Fekete hunyor

Hagymások

Csillagos téltemető (Eranthis hyemalis). A téltemető február–márciusban hozza csodálatos sárga virágait. A 10 cm magasra növő növények szőnyeget alkotnak, ezért kiváló talajtakaró napos vagy félárnyékos helyre.

Kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis). A hóvirág a természetben védett, de a boltokban kapható hagymát nyugodtan ültethetjük. Talán mindenki ismeri, de azért leírjuk: a növény 10-15 cm magasra nő, fehér virágai januártól márciusig nyílnak.

Kikeleti hóvirág
Kikeleti hóvirág

Csillagvirág (Scilla mischtschenkoana Tubergeniana). Kora tavasszal, február–márciusban virágzó, évelő hagymás növény. Bár kicsi, 10-15 cm magasra növő virágról van szó, ragyogó halványkék virágfelületet alkot a természetben és a kertünkbe ültetve is.

Csillagvirágmező
Csillagvirágmező

Fotók: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.

Érezze magát biztonságban egy téli vészhelyzeti csomaggal!

2024. november 2. 10:10

Bár mostanában nem volt részünk benne, nem lehetetlen, hogy a tél igazán fagyos lesz. Ezért jó ötlet összeállítani egy téli túlélőcsomagot.

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.

Mire érdemes odafigyelni, ha télen használjuk motorfűrészünket?

2021. január 21. 04:36

A STIHL szakértője egy csokorba gyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a téli motorfűrész-használatról.