Miért dobnánk ki szemétként a lehullott leveleket, ha a kertünk profitálhat belőle?
Az ember gyermekkorától kezdve azt látja, hogy az ősz beköszöntével az emberek előveszik a gereblyét, összehúzzák a megbarnult faleveleket és az erre kijelölt zöld-hulladékgyűjtő zsákokban – szemétként – a házaik elé teszik őket. Pedig az egészséges száraz falevelek nem szemetek, hanem „nyersanyagok” a kertnek, amelyeket többféleképpen is felhasználhatunk. Lássuk, miként!
1. Talajtakaróként
Az őszi falevelekből (kiváltképp, ha van aprítónk) remek talajtakaró mulcs készíthető, ami lényegesen olcsóbb, mint a szalma, és a saját gyártású mulcsunkban a gyommagvak is kisebb eséllyel fordulnak elő.
2. Komposztáló alapanyagként
Minden háztartásban keletkezik zöldhulladék, amely kiválóan alkalmas arra, hogy a kiszárított lombhulladékkal összekeverve értékes komposztot készítsünk belőle. A zöldhulladék hozzáadása azért fontos, mert a levelek lebomlása enélkül lassú lehet, ez azonban (ha rendszeresen forgatjuk) támogatja a bomlási folyamatokat.
3. Természetes életterekként
Az őszi falevelek kisebb-nagyobb élőhelyeket teremthetnek a kertben élő állatok számára, hiszen számos rovar, sün és madár húzódik be a téli hónapok zord időjárása elől a levelek, bokrok, ágak és cserjék rejtekébe. Nem szerencsés ezért makulátlan tisztaságúra takarítani a kertünket – legalábbis avar tekintetében –, hiszen azzal veszélyeztetjük az ő fennmaradásukat.
4. A talaj védőrétegeként
A hűvösebb, őszi-téli hónapokban az összegyűjtött száraz falevelek arra is használhatók, hogy megelőzzük velük a talaj kiszáradását. A falevelek ugyanis kellőképpen vastag, de jól szellőző védőréteget képezhetnek a talaj felszínén, amely megakadályozza a nedvesség gyors párolgását.
5. Komposzttea formájában
Száraz levelekből készíthetünk komposztteát is, amely egy csodás, tápanyagdús folyékony trágya a növényeink számára. Legjobb, ha vásárolunk komposzttea készítőt, amelyben az összegyűjtött leveleket némi katalizátor anyaggal együtt vízbe kell áztatni, majd hagyni kell, hogy megerjedjenek. Végül le kell szűrni az így kapott értékes levet – és a leírás szerint hígítva – a növényekre önteni.
Hogyan érdemes a lehullott faleveleket összegyűjteni?
A legtöbben a lombszívóra esküsznek, ami egyből felaprítja és zsákba tölti a lehullott leveleket, amiből később kiváló mulcs- vagy komposzt-alapanyag lehet. Fontos, hogy mindig csak egészséges leveleket használjunk, ellenkező esetben ezek bepenészedhetnek. Valamiért a magyarok ragaszkodnak a régi, hagyományos, egyenes fogú gereblyéhez, pedig a fűnyíráskor használt íves, háromszor akkora fejű íves gereblye sokkal hamarabb összegyűjti a leveleket, ráadásul a fogaira nem szúródik fel semmi.