Világos foltokkal tarkított a bambusz levele? Atkák megjelenését vettük észre a bambuszon? Ez a bambuszatka és most már nálunk is védekezni kell ellene.
Igen kellemetlen kártevő lett az utóbbi években a bambuszatka, mert amellett, hogy áttelel, esztétikai kárt tesz a dísznövényben, ami hosszabb távon a fejlődést is aláveti.
Hogyan érkezett?
Hála a globalizációnak a világ minden pontjáról érkeznek hazánkba is növények, hol legálisan, hol „zsebimporttal” a nyaralásokról. Többek között ez az oka annak is, hogy először Ázsiából Amerikában, majd hazánkban is megjelent a bambuszatka.
Természetesen a másik ok az egyre melegedő klímánk és a hazai mikroklíma, mert sok kártevő elkezdett feljebb érkezni a melegebb tájakról is, erre az eddig mediterrán, hidegebb, mérsékeltebb időjárású helyre.
Mit kell tudni a bambuszatkáról?
A bambuszatkák (Schizotetranychus celarius) egy rendkívül jól akklimatizálódó faj. A kártevőt viszonylag nehéz megkülönböztetni a már ismert takácsatkától. Ráadásul a takácsatka is képes a leveleket károsítani. Érdekessége a bambuszatkának, hogy míg a takácsatkákat a téli hideg megállítja, addig a bambuszatka kártételét csak lelassítja.
A bambuszatkáknál a kifejlett nőstény telel át. Ahogy rövidülnek a nappalok, a nőstény bambuszatka anyagcseréje is lelassul és nyugalomba vonul. Általában narancssárgára is színeződik és befejezi a téli időszakra a peterakást.
A bambuszatkák államban élnek, mint a hangyák és gyapjas szövedékekben lakva szívogatják a növényeket. Viszonylag gyorsan szaporodnak, akár 4 hét alatt teljes kolóniák alakulnak ki. Mivel a széllel is közlekednek, így gyorsan is terjednek.
Hogyan védekezzünk ellenük?
A kontakt szerek hatástalannak bizonyulnak a védelmet is adó gyapjas szövedékek miatt. Japánban és számos más bambusztermesztő országban ragadozóatkákkal védekeznek ellenük.
Felszívódó atkaölő szerekkel is dolgozhatunk, de általában 2-3 hetente ezt a kezelést ismételni kell, pont a gyors szaporodása végett.
Mi a fő probléma vele?
Első körben a díszbambuszokon ez esztétikai problémát okoz. Viszont mivel a fotoszintézishez szükséges zöld növényi részeket szívogatják, így visszavetik a növényfejlődését, csökken a fotoszintézisük és később elpusztulnak a nagyon károsodott tövek.