Annyira sok szó esett már a virágokról, virágzó cserjékről ebben az időszakban, de mi lenne, ha másképp díszítőkkel is foglalkoznánk, melyek szintén fontos részei lehetnek a kertnek. Méghozzá a lombszínük miatt vagy izgalmas levélmintázatuk, formájuk miatt?
Amikor biodiverz kertet tervezek, mert többnyire ilyenekkel foglalkozom, akkor az egyik fontos tényező az, hogy virágzási időn kívül is legyenek olyan növények a kertben, melyek rendelkeznek valamiért díszítő értékkel. Gondoljunk itt akár a színes lombú növényekre, vagy az izgalmas levélmintázatú pozsgásokra, vagy épp a formák sokaságára, amivel gyönyörködtet egy növény.
Tulipánfa, ami nem a magnólia
Nagy kertekben a Ginkgo biloba helyett a tulipánfa (Liriodendron tulipifera) is kiváló árnyékot adó fa. Nem mondom, hogy hipersebességgel növekszik, de az első pár év után belendül és győzzük visszafogni! Tényleg a nagy kertek növénye, így ne egy csepp, 100 nm-es kertbe tervezzük bele, hanem inkább az 1000 négyzetmétertől indulókba. Viszont virágzata is különleges, de levele még inkább magával ragadó. Pont ugyanazért, mint a ginkgonál, hogy nem a megszokott, a tulipánfát is ültethetjük levele miatt és aranyló őszi lombszíne miatt.
Perzsafa és kacurafa
Annyira ritkán használt fáról beszélünk mindkettő esetében, hogy aki különleges fát szeretne a kertbe, annak szoktam javasolni őket. A kacurafa és a perzsafa is abban élenjáró, hogy a nyári időszakban is színes a lombozata, mi több egyfajta vörösbe hajló színátmenetes, ami miatt igazi különlegesség és a kert éke lesz. A kacurafa ráadásul habitusát tekintve is egy nagy oválisabb formát képvisel, ami miatt jó társa lesz a klasszikusabb törzset nevelő fáknak.
Japán juharok sokasága
Sokszáz színben léteznek a japán juharok és nem véletlen olyan kedveltek. Bár kicsit az igényesebb fajok közé tartoznak, azért a kisebb példányokat kezdetben dézsában is sokáig meg tudjuk nevelni. Élénklila, és akár feketés lombszínű változatainak köszönhetően igazi unikumok a lombszínek között!
Házikerti tóparton is szépen mutatnak, sőt a visszatükröződő képük is mesés, amikor a lemenő nap fénye megvilágítja a tó vízfelületét.
A begóniák sokfélesége
Bár évelőként kell rájuk tekinteni, de talán az egyik legizgalmasabb színfoltja egy ágyásnak a begónia.
Még kislányként volt egy “bekattanásom”, amikor a szobámban ezernyi és egy begóniát összegyűjtöttem, a legkisebb minicserepesektől kezdve a hatalmas növényekig. Mindenféle levélmintázatút és formájút vennem kellett a zsebpénzemből és a nyári időszakban a nagy körtefa és szőlőlugasunk alá cserepestül lesüllyesztettem őket, hogy ne a szobámba foglalják a helyet, és így újabb indokot találva arra, hogy “látjátok, hogy nincs is még elég?”. Nagyjából – emlékeim szerint – olyan 100 fajtát számláló gyűjteményem volt, amikor kinőtték a szobámat.
Az ilyen levélbegóniákban az a jó, hogy ha árnyékba, félárnyékba tesszük, és akár egyes sötét levelűeket hozzászoktatunk a napsütéshez, akkor balkontól kezdve a virágágyásokig sokféle helyre ki is ültethetjük, majd télen visszahozzuk a lakásba. Meg fogják hálálni ezt a plusz törődést az biztos, és közben a kertnek is üde színfoltjai lesznek!