Örök dilemma így a nyár legelején, hogy vajon mit lehet még ilyenkor vetni az egynyári és balkonnövények közül, ami behozza a lemaradást és szépen virágzik is, hogy a díszítő értékét is élvezhessük? Erre hoztam ma pár példát.
Porcsinka, avagy kukacvirág
Mi tagadás a kukacvirág egy olyan klasszikus, amit bárhol és bármikor szívesen vetek, mert főleg a nyári kánikulában előjön az a nagy tudása, hogy mindent kibír: tűzőnap, szárazság légkörben, kocsibeállónál vagy a betonfalaknál sugárzó hőtől. Ez egy nagy aduász, ha virágzót akarunk és mégis minimális problémát magunknak.
A kukacvirágnak a mákszemnél is apróbb magjait egészen június végéig vethetjük, utána már talán azért nem érdemes, mert már a magokat nem tudja beérlelni ahhoz, hogy a következő évre is megszedhessük.
Vethető a kókuszrostos, tápdús talajtól kezdve a szegényebb talajokig bármibe, ha a csírázási időben elegendő nedvességet tudunk neki biztosítani, akkor eredményesen csírázik.
Körömvirág
A körömvirág nagyjából 2-3 hónapot díszíti a kertet, így akár júniusban is elvethetjük és akkor késő őszig díszít. Bár a hivatalos termesztéstechnológia szerint februári vetéssel és a neveléskor 15 C fokkal kellene számoljunk, azért a kiskerti körülmények között működőképes lesz a kései vetés is.
Bársonyvirágok
Ha hagytuk tavaly a bársonyvirágokat és elszórták a magokat, akkor az nagyjából a májusi fagyok után kezdenek el igazán kikelni a kertben. Természetesen a nagyüzemi termesztésnél itt is sokkal korábban kezdődik a büdöskék megnevelése, de házikertben mág egy június eleji, közepi vetéssel sem leszünk elkésve. Főleg, hogy manapság a tél kezdete is eléggé kitolódik és még október végén is kellemes, akár nyárias meleg van napközben.
A bársonyvirággal és a körömvirággal az egymást segítő növények rendszerében is találkozhatunk, mert kiváló jelzőnövények.
Sarkantyúka, a poloskakedvelő
Főleg a biokertészek ismerik a sarkantyúkát, mert kiváló poloskagyűjtő és poloskajelző növény. Akár a pontszerű növényvédelemben is kihasználhatjuk ezt a nagyszerű tudását, amikor összegyűjtjük pár tő növényre az aktuális kártevőt és csak azt permetezzük. Ellenben ha ehető virágként gondolunk rá, akkor nem árt tudni, hogy a poloskákkal és az un. poloskaszaggal kalkulálnunk kell. Nagy magvait a sarkantyúkának fészekvetéssel hamar kicsíráztathatjuk és onnantól az egyenletes tápanyagokban gazdag és megfelelően nedves talajban gyorsan növekszik. Kiváló magaságyásokba is!