Az első szüretek ideje is eljött a kiskertekben. Ahol van bodza, ott már korábban megkezdődött a bodzavirágokkal, de most a szörpnekvalók sorában a menta a következő szüretelnivaló.
Fajtánként eltérő ízek
Aki szeret a kertészetekben barangolni, biztos találkozott elképesztően sok mentafajtával. Ezek egy része kiváló szörpalapanyag, mások inkább csak szépek, de kevesebb a gasztronómiai élvezeti értékük. Ez főleg a szőrőslevelű fajokra és fajtákra igaz, mint az ezüstmenta vagy épp az almamenta, ahol a szőrős leveleket nehezebb felhasználni akár limonádéról, akár főzött szörpről van szó.
Milyen tartósítási lehetőségek vannak?
A menták nagy részét teaként is betárolhatjuk. Ilyenkor a friss hajtásokat, leveleket csipegessük le és száraz, fénytől védett helyen szárítsuk meg. Ha olyan helyen szedjük a mentát, ahol koszos lehet (homokos kert vagy más földttől elkoszolódó részeken), akkor mindenképp mossuk meg, mert főleg a szárítás után akár teában, akár ételben fűszerként kellemetlen lehet a fog alatt sercegő homokszemcse. Ha szárítani szeretnénk, akkor mosás után mindenképp előbb szárítsuk meg kiakasztva az erkélyre vagy a napernyő alá, hogy a már szárítmánynak való helyre ne párásan, nedvesen vigyük be.
A másik lehetőség, melyet sokan alkalmaznak szintén, amikor a bodzaszörphöz hasonlóan szörpöt készítenek belőle. Ennél egy fokkal hatékonyabb az illatanyagok szempontjából, ha cukoroldattal keverjük el a mosott mentaleveleket. Így inkább szirupot fogunk kapni és nem szörpöt.
Ezen kívül mélyhűtve is tárolhatjuk, nejlonzsákba téve, de ez egy ritkább megoldás, mert kiolvasztva kevésbé lesz élvezhető a menta és levele.
Fajtától függő illatanyagok
Ahány fajta, annyi illatanyag. A menták között nem véletlen ismeretes az a rengeteg fajta: csokoládémenta, marokkói menta, hegyi menta, ezüst menta, almamenta, epermenta, forodmenta, borsmenta és még sorolhatjuk a listát, mely szinte végeláthatatlan. A legkevésbé gasztroélvezetesek a szőröslevelűeken kívül a japán és kínai menták. Illatuk inkább emlékeztet egy jólszituált fogkrémösszetevőre, mint szörpalapanyagra. Viszont rágcsálni szájfrissítőnek annál inkább használhatók!
Ha élvezni akarjuk a menták sokféleségét, akkor első körben nem keverjük az eltérő fajokat szörpnek, hanem külön fajtánként készítjük el őket. A hegyi menta és a marokkói menta kiválóan illeszkedik viszont a bodzavirág aromáival, így kísérletezhetünk különleges ízeket is készíteni.
Szüret után
A mentát nem tövig visszavágva szüreteljük, hanem a leveleiből és friss hajtásaiból csípünk csak. A szüretelés után érdemes tápanyaggal is ellátni a növényeket a könnyebb regenerálódás miatt. A beöntözésről se feledkezzünk meg. A nyár közepére elkezdenek a különböző mentafajok virágozni is, ami szintén érdekes megfigyelése lehet a rovarkedvelőknek, mert bizony nem minden mentafaj vonzza egyformán a rovarokat és néha igazán csodálatos élményben lehet részünk a virágzás idején!