Házikert

Ezért algásodik be a medence vize

Agrofórum Online

Bár már itt a nyár vége és egyre fogynak a medencézős hétvégék és napvégék. Nincs is jobb a fáradt testünket megmártani a medencevízben, otthon a kertben. De mi van akkor, ha elkezd algásodni? Hogyan oldjuk meg a problémát?

Ha most nagyon egyszerűen szeretnék válaszolni, akkor vegyszerezéssel. De ez nem ennyire egyszerű, mert csak medencevegyszerrel nem fog megoldódni a probléma. Először is meg kell nézni, mi okozta az algásodási folyamatot és annak mentén indulunk el.

Fél nap alatt is képes a kristálytiszta víz bealgásodni, bármennyire is lehetetlennek tűnik a dolog. Ennek az az oka, hogy a széllel vagy esővel is rengeteg plusz anyag kerül a vízbe. Igen, még a letakartba is bejuthat.

Mikor látható, hogy algásodási folyamat indult el?

Ha a víz elkezd nyálkásodni, a medence alja vagy oldalfala csúszóssá válik, netán a víz színe is megváltozik, akkor többnyire elindult az algásodás.

Ugyanígy az is kiindulási pont lehet, amikor naptejes vagy olajos bőrrel megyünk be a vízbe. Már ennyitől elkezdhet a víz pH-ja felborulni, ami jó táptalaja az algásodásnak.

Figyeljük a víz klórszintjét!

A víz klórszintjét is figyelni kell! A heti egy méréssel a víznek pH 7,2-7,6 között kellene lennie. Például melegebb napokon érdemes lehet pluszban rámérni a víz kémhatására. Az algagátló vegyszerek is ebben a pH-értékben a leghatásosabbak.

Sokan javasolják a víz sokkolását is időszakosan. Ilyenkor klórszintet emelünk, és szó szerint a vízben kicsapódnak a szerves anyagok és a vas is, ami lesüllyed utána a medence aljára és ki lehet porszívózni belőle.

Fél nap alatt is képes a kristálytiszta víz bealgásodni (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szemely-strand-vakacio-bikini-3225531/)

Használjunk vízforgatót!

Nagyon sokszor olvasom a legkülönfélébb vízszűrő rendszerekről szóló reklámanyagokat, a homokszűrőtől kezdve a legextrémebb szkimmerekig. Megmondom őszintén nekünk egyik sincs, és vagy 5 éve van medencénk, gyerekkorunkban is volt a családban több medence és egyikhez sem voltak ilyen csodaketyerék.

Van egy egyszerű, alap vízforgatónk, benne papírszűrővel és egy kézi hálóval leszedjük a takaróponyva alá mégis bekerülő szennyeződéseket és nagyjából ennyi.

Minél jobban túlbonyolítjuk a medence karbantartásához szükséges eszközöket és vegyszereket, annál nagyobb esély van arra, hogy túlvegyszerezzük a vizet. Bár algásodni nem fog, de felborul a víz rendszere és újabb problémák adódnak.

Sokszor a kevesebb több!

Rendszeres takarítás!

A medence vizét rendszeresen takarítsuk. Mossuk át a papírszűrőt vagy cseréljük ki akár havonta is, ha olyan vacak az alapvizünk, mint a mienk: vasas és nagyon kemény vizünk van egyébként, a szél sok homokot és egyéb szennyeződést tud a vízbe hozni a belepusztuló rovarokról nem is beszélve. Mégis kristálytiszta a víz, havi egy klórtablettával és az ajánlás szerinti harmadannyi algagátlóval.

A vízforgató viszont akár naponta tisztítva van!

Tehetünk tengeri sót a vízbe algák ellen

Másik ilyen egyszerű lehetőség, amiből még mi is profitálunk, hogy tengeri sót tettünk a vízbe. 10 köbméterhez 4 kg nagy szemű, tiszta tengeri sót oldottunk fel a medence vizében, és azóta már nem is kell az algagátló sem. A víz kellemesen sós „ízű”, tiszta és kellemes benne fürdeni.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Seprűzanót: a karácsonyi grincsfa alapanyaga

2024. december 19. 13:10

Fontos, hogy a hidegebb hónapok alatt ne öntözzük túl, mivel a felesleges víz télen megfagyhat és károsíthatja a gyökereket!

Beltéri növények, amelyek ellenállóak a hideggel szemben

2024. december 19. 08:10

Hideg körülmények között a növények télen végleg károsodhatnak. Kivéve, a szívós fajtákat, amelyek jól tűrik az alacsony hőmérsékletet.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A mexikói petúnia titkai

2022. augusztus 10. 05:36

Ha egy szép és látványos dézsás növényt keresünk, akkor a mexikói petúnia kitűnő választás lesz, mert az akár 120 cm-es magasságával és folyamatos virágzásával nagyon szép térelem lesz a kertben.

Az amarillisz hagymájának most kell földbe kerülnie a virágzáshoz

2022. december 22. 06:36

Ha ajándékba szánjuk az amarilliszt, és az átadáskor nagy virágtölcséreket is akarunk látni rajta, akkor könnyen programozhatjuk a virágzását.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a betegségeknek kifejezetten kedvez a hideg idő

2023. április 5. 08:37

A fagyos éjszakák nem kedveznek a gyümölcstermő növényeknek, ugyanis többségük virágzik vagy virágzás előtt áll, néhány betegség számára pedig kifejezetten kedvező a hideg, kissé csapadékos idő.

Túl savas a tűleveles komposzt a zöldségeskertek számára?

2022. szeptember 2. 07:34

Vajon a tűleveles komposzt tápanyagokban gazdag „löketet” ad a kertjének, vagy épp ellenkezőleg: káros hatással van rá?