Házikert

Hogyan gondozzuk ősszel és télen a szobanövényeket?

Agrofórum Online

A hűvösebb hónapokban a növényeknek, akárcsak az embereknek, változnak az igényeik, legyen szó a vízfogyasztásról, a hőmérsékletről vagy a fényről. De vajon mit kell máshogy csinálnunk a nyáron megszokott növényápoláshoz képest?

Egyre hidegebbek az éjjelek, hűvösebbé, esősebbé válnak a nappalok is. Csökken a napsütéses órák száma, a lakásban azonban bekapcsol a fűtés. Más szögben érkeznek a napsugarak, változik a napsütéses órák száma s így a fény intenzitása is.

A növényeink mindezt észlelik, próbálnak alkalmazkodni a változáshoz. Ám még így is a segítségünkre szorulnak, hogy e sok-sok változáshoz tökéletesen idomulni tudjanak. Mindegy, hogy kecses orchideákról vagy békés fikuszról, esetleg strapabírónak tűnő anyósnyelvről van szó, minden szobanövény igényli és meg is hálálja a törődést.

Az otthon melegében

A szobanövényeink megszokták, hogy a nyári hónapokban a kertben élnek, és ott friss szellőben, természetes fényben nevelkedhetnek. Azonban ahogy hidegebbre fordulnak az esték, a házba kell vinnünk őket, különben megsérülnek, az alacsony hőmérséklet visszafordíthatatlan károkat okozhat bennük. Sok szobanövény trópusi eredetű, ezek még érzékenyebbek a hidegre, pláne a fagyos éjszakákra. Ha behozzuk őket a házba, sose tegyük őket az ablakokközvetlen közelébe, mert ott éjjel nagyon hideg lehet!

Napsütésre éhezve

Nehéz lehet a szobanövényeknek, kiváltképp a szabad térről behozottaknak megbirkózni azzal, hogy a hosszú nyári napok után a lakás sötétjébe kerülnek, és kevés fénnyel kell beérniük. Az év sötétebb napjai különösen próbára teszik ezeket a napfényre éhező növényeket. Éppen fontos gondoskodni arról, hogy a lakás legfényesebb, legnaposabb oldalára tegyük a szobanövényeinket, ezzel biztosíthatjuk, hogy a tél folyamán a lehetőségekhez mérten a legtöbb fényhez jussanak.

A portalanítás nem elég

Odakint friss esők mossák le időről időre a növényeket, a házban viszont a szobanövényeknek szükségük van néha egy-egy frissítő zuhanyra, hogy megszabadítsuk őket a rájuk telepedő portól. Bár egy puha ronggyal is le lehet törölni a leveleiket, hogy fellélegezhessenek, a zuhany hatékonyabb lehet, de csak permetként, nehogy megsérüljenek a levelek a túl erős vízsugaraktól. Ha azonban tartunk a sérüléstől vagy nagy a növény, egy nedves törlőkendő is eltünteti a levelekre rakódó port. Törlés közben ellenőrizzük a kártevők jelenlétének jeleit, és az elszáradt, elhalt részeket mindig vágjuk le, szedjük össze és dobjuk ki.

Kevesebb vizet igényelnek

Az őszi–téli időszakban a növények kevesebb vizet igényelnek, mint nyáron, de mindig figyelni kell rájuk, mert a fűtés (vagyis a lakás száraz, meleg levegője) kiszáríthatja a földjüket. Éppen ezért mindig ellenőrizni kell, hogy a növények földje ne legyen túl száraz vagy éppen túl nedves. Az is fontos, hogy ne hideg vízzel locsoljuk őket, hanem szoba-hőmérsékletűvel, különben hidegsokk érheti a növényt.

Párásítsunk!

A száraz levegő nem tesz jót a növényeknek. Rendszeres permetezéssel párásabb környezetet teremthetünk számukra, ami elősegíti a fejlődésüket. Ha növényeink jelzik, hogy kinőtték a korábbi cserepüket, új földbe, új cserépbe kell ültetni őket, hogy továbbra is egészségesen növekedhessenek.

A természetnek mindig van mondanivalója – csak meg kell hallgatnunk, mit mond nekünk. Ahogy nekünk is fel kell készülnünk a hidegebb napokra, úgy szobanövényeinknek is több törődésre, figyelemre van szükségük, hogy túléljék ezt az időszakot.

A cikk forrása

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így tartsuk távol a tarackbúzát a kertünktől!

2024. november 5. 08:10

Hosszú, föld alatti gyökértörzse van, az úgynevezett tarack, rendkívül ellenálló, és képes gyorsan szétterjedni, akár néhány centiméternyi gyökérdarabkáról is újra hajtani.

Még a hó alatt is virágzik: kikeleti bangita

2024. november 2. 08:10

A cserje akár 2-2,5 méter magasra is megnőhet, amelyet ültethet külön, de akár kisebb csoportban is, a rendelkezésre álló helytől függően.

Árvácskák: így vészelik át a fagyot

2024. november 1. 16:10

Amikor nincs hótakaró a talajon, az árvácska levelei továbbra is párologtatnak, viszont a fagyott talajból nem tudnak vizet felvenni.

A nagylevelű csodamogyoró 8 csodálatos tulajdonsága

2024. november 1. 10:10

A csodamogyoró olyan cserje, amely számos gyógyhatással rendelkezik és évszázadok óta felhasználják az emberek.

Milyen lesz az idei tél? Nagyjából már látható, és nem sok jót ígér az előrejelzés

2023. november 6. 11:10

Lassan elbúcsúzhatunk Magyarországon a fehér karácsonytól, hiszen a nyáron túlzottan felmelegedő, majd lassan lehűlő Atlanti-óceán megakadályozza a hideg telek kialakulását.

Hogyan készítsük fel a magaságyásokat a télre?

2024. október 11. 09:40

A magaságyásban a legtöbb növény elfagy vagy visszahúzódik. Egy részüket muszáj kiszedni, a többi táplálékot biztosíthat a kerti állatoknak.

Hogyan vészelik át a telet a kártevők?

2022. november 30. 04:36

Hol vannak télen a kártevők? Hogyan vészelik át a hideget?

Gyönyörű téli szobanövények és a gondozásuk

2024. október 26. 08:10

Télen virágzó, könnyen beszerezhető szobanövényeket mutatunk. A gondozásuk sem ördöngösség, ha ismerjük az igényeiket.