Házikert

Hogyan neveljünk bazsarózsát?

Agrofórum Online

A bazsarózsák jókora, pihe-puha, illatos virágokat hoznak a legkülönbözőbb színekben, formákban és méretekben. Ezek az ellenálló, hosszú életű (némelyikük akár 100 évig is elélhet) évelő bokrok kerti növényként már régóta nagy népszerűségnek örvendenek.

Típusaik: a bazsarózsa (Paeonia) három típusát különböztetjük meg: a fás, a hibrid és a lágyszárú (bokros) fajtát.

Magasság / elterjedés: a fás bazsarózsa elérheti a 120-210 centiméteres magasságot és a 120-150 centiméteres szélességet. A hibrid és a lágyszárú fajták 30-90 cm magasra és szélesre nőnek.

Nap vagy árnyékkedvelő?

Teljes napfényben érzi jól magát; de a fás bazsarózsa a déli hőségben jobban szereti az enyhe árnyékot.

Mikor virágzik?

A legtöbb helyen a virágok áprilisban, májusban vagy júniusban nyílnak. Először a fás bazsarózsák virágzására kell számítani (anyák napja körül), ezt követik a lágyszárú fajták (május vége felé), majd a hibridek. Ha mindhárom fajtát elültetjük a kertben, akár heteken át is élvezhetjük a virágzást.

Virágszínek: vannak fehér, rózsaszín, piros, korall, bordó és sárga virágú fajták. Sokuk színe virágzás során is változik, ezért érdemes naponta megnézni őket, hogy lássuk a különbséget.

Illat: a bazsarózsa virágai közül sok fajta illatos: némelyik édeskés, némelyik citrusos, más fajták pedig enyhén fűszeres illatot áraszt.

Kártevők és betegségek: a japán cserebogarak problémát jelenthetnek a pünkösdi rózsáknak, amelyek fogékonyak a Botritisz-fertőzésre és a lisztharmatra is. A növények közötti megfelelő légáramlás segíthet megelőzni ezeket.

A szarvasok lelegelik a bazsarózsákat?

Szerencsére a bazsarózsák ellenállnak a szarvasoknak és a nyulaknak.

Hogyan kell bazsarózsát ültetni?

Ha jól ültetik el, a lágyszárú bazsarózsák évtizedekig minden tavasszal boldogan hajtanak új hajtásokat.

Mikor ültessünk bazsarózsát?

A szabadgyökerű bazsarózsákat ősszel (az első fagyok előtt) érdemes elültetni, így lesz a legjobb esélyük a következő tavasszal való virágzásra. A tavasszal ültetett bazsarózsák két vagy akár több évig nem tudnak virágot hozni.

Hová ültessük a bazsarózsát?

A bazsarózsáknak olyan helyre van szükségük, ahol napi 6-8 órában napfényt, jó vízelvezetést és elegendő teret kapnak. Az optimális hely kiválasztása elengedhetetlen a sikerhez. A meghonosodott növények mélyen gyökereznek, ami megnehezíti vagy egyenesen lehetetlenné teszi az átültetést.

Tipp: A Nichols Arborétumban található Michigani Egyetem bazsarózsakertjének szakértői azt javasolják, hogy a nagy fáktól és cserjéktől távol ültessük a növényeket, mivel nem szeretik a gyökérkonkurenciát.

Milyen mélyre kell ültetni a bazsarózsát?

Az, hogy milyen mélyre ültessük a bazsarózsát, a fajtától és az éghajlati viszonyoktól függ.

Lágyszárúak: Ezeket a bazsarózsa gyökerét rüggyel lefelé helyezzük az ültetőgödörbe, a talajfelszín alá. A rügy teteje 2-4 cm-re legyen a felszíntől.

Fás szárúak: Mélyebbre ültessük a bazsarózsadugványt, mint a lágyszárú típusokat. A szakértők azt javasolják, hogy ássunk egy 60 cm mély és 30 cm széles gödröt, és a feltöltést szerves anyaggal (porhanyós, tápanyagdús kerti földdel vagy komposztált trágyával) egészítsük ki. A tövet 5-7 cm-rel a talajszint alatt helyezzük el.

Hibridek: Ültessük közvetlenül a talaj felszíne alá, 5-6 cm mélyen a fás szárúakhoz hasonlóan.

Milyen típusú talaj a legjobb a bazsarózsák számára?

Egyes kertészek sikerrel termesztik őket a saját földjükben, de a legtöbb szakértő azt ajánlja, hogy ültetés előtt javítsuk fel szerves anyagokkal a talajt. Emellett gondoskodjunk arról is, hogy a növények jó vízelvezetésű talajba kerüljenek.

A bazsarózsa termesztése cserépben

Bár a bazsarózsa a kertben érzi magát a legjobban, megfelelő odafigyeléssel cserépben is nevelhető. Válasszunk nagyméretű, sok vízelvezető lyukkal ellátott edényt. A hidegebb régiókban télire vigyük be a cserepes növényeket a házba, hogy megvédjük őket a fagytól. A vegetációs időszak alatt gyakrabban öntözzük őket, mivel a konténerekben gyorsan kiszáradhatnak.

A bazsarózsa gondozása és metszése

Meg kell metszenünk a bazsarózsánkat?

A rózsákkal ellentétben a bazsarózsabokrok nem igényelnek precíz metszést a virágzáshoz. Gyakran csak sérülés vagy betegség esetén van szükség a metszésükre.

Lágyszárú bazsarózsák: A vegetációs időszak végén vágjuk vissza a lágyszárú bazsarózsákat egészen a földig.

Hibrid bazsarózsák: A tenyészidőszak végén vágjuk vissza a bazsarózsát úgy, hogy 10-15 cm szárat hagyjunk meg.

Fás bazsarózsák: Távolítsuk el az elhalt ágakat, hogy elősegítsük a növekedést és a jobb légáramlást – az ágak sűrű szövevényei akadályozzák a növény fejlődését. Ne vágjuk vissza a növényt legalább 5 évig, amíg szépen ki nem fejlődik, mivel az ágai lassan nőnek, ezért minden centiméter értékes. Az első két-három évben végzett metszés akadályozza a fejlődést, és csekély mértékben befolyásolja a bazsarózsa jövő évi megjelenését.

Milyen gyakran kell öntöznünk a bazsarózsánkat?

Nem túl vízigényes növény – így a túlöntözés problémához vezethet. A bazsarózsabokornak kiváló vízelvezetést kell biztosítanunk, és tavasszal kell elkezdenünk öntözni, ha két hétnél tovább nem esik az eső. Ezután a melegebb nyári hónapokban hetente egyszer öntözzük meg alaposan. A virágzás után folytassuk az öntözést, hogy a következő évben is erőteljes növekedést biztosítsunk. Miután a növények nyugalmi állapotba kerültek, nincs szükség öntözésükre.

A bazsarózsák bimbózása:

Ha nagy virágokat szeretnénk, távolítsuk el az oldalbimbókat, amelyek az egyes végbimbók tövéhez közel fejlődnek. Ha azonban meg akarjuk hosszabbítani a virágzási időszakot, hagyjuk meg az oldalrügyeket – ezek később fognak virágozni, mint a végrügyek.

Szükséges-e tőosztani a bazsarózsát?

A bazsarózsáknak nincs szükségük rendszeres tőosztásra. Ha azonban szeretnénk több növényt, akkor oszthatjuk a növényünket. Az osztásra a legjobb időszak az ősz, amikor a növény a nyugalmi állapothoz közeledik. Egy 4-5 éves bazsarózsa bokrot kb. 5-6-7 részre lehet osztani.

A bazsarózsák bonyolult karózást igényelnek?

Sok bazsarózsát kell karózni, hogy megtartsák a nehéz virágokat, különösen, ha esős éghajlaton élnek. A lágyszárú fajtákat vékony vesszőkkel is meg lehet megtámasztani, míg a fás pünkösdirózsákhoz inkább bambuszkarók és természetes zsinegek használata ajánlott. Ha ez túl sok problémát okoz, érdemes olyan fajtákat választani, amelyek erős szárakkal rendelkeznek, és nem igényelnek karózást.

Szükséges-e mulcsoznunk?

Hűvösebb éghajlaton előnyös lehet a bazsarózsák számára a laza téli mulcsozás, például fenyőtűvel vagy aprított kéreggel. A mulcsot néhány centiméterre szórjuk a növény tövétől. Kora tavasszal távolítsuk el a mulcsot, hogy a talaj felszínén új növekedés indulhasson meg. Zordabb helyeken, kemény teleken, különösen a fás bazsarózsák esetében, célszerű zsákvászonnal és egy 3-4 hüvelykes mulcsréteggel védeni a fagytól a növényt.

Miért nem virágzik a bazsarózsa?

Sok hobbikertész nehezen érti meg, miért nem virágzik a bazsarózsája. Íme a leggyakoribb okok:

  • Túl mélyre ültették őket
  • Nem kap a növény elegendő napfényt
  • A talajban sok a nitrogén
  • A növények még fiatalok

Miért vannak hangyák a bazsarózsán?

A bazsarózsa bimbói édes nektárt választanak ki, amely vonzza a hangyákat. A hangyák nem ártanak a növénynek, és a virágok kinyílásához sincs rájuk szükség. Ha a virágokat beltérre vágjuk, óvatosan öblítsük le a virágokat egy vödör vízben, hogy megszabaduljunk a hangyáktól.

Levélfodrosodás: Ha a bazsarózsa levelei begörbülnek, az a stressz jele. Ezt okozhatja vízhiány, vírus vagy akár a szokatlan időjárási körülmények is. Sok növény képes felépülni a levélfodrosodásból, ha a problémát orvosolják, és egészségesen virágzik tovább.

Hová ültessük a bazsarózsát?

  • Ültessük őket vegyes szegélyekbe, hogy még színesebb legyen a kertünk
  • Használjuk alacsony, díszítő sövényként
  • Ültessük Shasta százszorszépek, len és szakállas írisz mellé
  • Sétányt vagy lépcsőt is szegélyezhetünk törpe bazsarózsával vagy lágyszárú bazsarózsával
  • Gyönyörű vágott virág is lehet belőlük, mesésen mutatnak a vázában

Esküvői virágnak is kitűnő

A bazsarózsa az egyik legnépszerűbb vágott virág. Kiváló választás menyasszonyi csokrokhoz és asztaldíszekhez, valamint ünnepi díszítésekhez. Ha nem tudunk saját bazsarózsát termeszteni, a vágott bazsarózsa legjobb választéka általában április és június között kapható a boltokban. Önmagukban vagy rózsákkal, vadvirágokkal, páfrányokkal, proteával, eukaliptusszal és más növényekkel kombinálva is nagyszerűen mutatnak.

Forrás ITT

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

A 10 legkönnyebben termeszthető otthoni zöldségféle

2022. június 21. 14:39

Nem árt tudnia, mely zöldségeket lehet a legkönnyebben magról vetni!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: gyakori a terméshullás és a napégés okozta sérülés

2022. július 6. 14:36

Egyre gyakoribb jelenség a lombozat lankadása - ami éjszakánként sem múlik el - és a terméshullás.

Amit a pasztinákról tudni érdemes

2023. január 21. 08:28

A pasztinák egy Európában őshonos strapabíró gyökérzöldség, amelyet tavasszal vetnek és ősszel, még a talaj megfagyása előtt betakarítanak. A fehérrépának is nevezett pasztinák leveseket és pörkölteket gazdagít, de köretként is fogyasztható.

Rebarbara termesztési kisokos

2023. március 19. 08:42

Nincs is annál jobb, mint a vasárnapi ebédet egy tál forró rebarbarás pitével zárni. Vagy mit szólna egy finom rebarbara tortához, egy habos rebarbara desszerthez vagy egy üveg házi készítésű lekvárhoz?