Házikert

Hogyan termesszünk díszkáposztát cserépben és ágyásokban?

Agrofórum Online

A díszkáposzta-termesztés kitűnő ötlet arra, hogy viszonylag rövid idő alatt egyedi színeket varázsoljon a kertjébe, a teraszára, a bejárati ajtaja elé vagy az ablakpárkányára. Ez a színpompás növény ugyanis nem csak a virágágyások, de a konténerek, cserepek és balkonládák színesebbé tételére is kiválóan alkalmas.

Ezek az egynyári növények valóban tökéletes választásnak bizonyulnak az évszak végén megjelenő növényeink intenzív színpalettájának bővítéséhez. A káposztafélék megérik az árukat, mivel nem csak hogy képesek virágozni ősszel, de valóban jól is érzik magukat a hidegebb őszi levegőn. A díszkáposzta akár -10 fok alatti hőmérsékleten is képes megélni, ami azt jelenti, hogy sok helyen az ágyásokban és a cserepekben még november után is életben maradhat.

A díszkáposzta-termesztés szépségei

A díszkáposzta a hagyományos kerti káposzta rokona, de van néhány markáns különbség közöttük. Egyrészt, bár a díszkáposzta technikailag ehető, az íze sokak szerint meglehetősen keserű.

De ha lenyűgöző színéről, formáiról és megjelenéséről beszélünk, akkor egy egészen más „osztályba” tartozik a káposztafélék között. A zöld, piros, fehér, rózsaszín és lila árnyalataiban pompázó díszkáposzta különleges lombozatával, és semmihez sem fogható megjelenésével egyedi látványt nyújt a legegyszerűbb kertben, és a legkisebb ablakpárkányon vagy teraszon is, különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy késő ősszel éli a legszebb időszakát, épp akkor, amikor a legtöbb egynyári növény fonnyadásnak indul.

Hogyan termesszünk díszkáposztát?

A díszkáposztát általában a helyi faiskolákban és kertészeti áruházakban lehet beszerezni, többnyire a nyár végén, vagy kora ősszel, de a termesztésüket magvetéssel is elkezdhetjük otthonról, ha nem akarunk nagyobb összeget áldozni a növények vásárlására. A magról való vetés ugyan kicsit több időbe telik, de sokak szerint jóval gazdaságosabb, mint cserepes növényt vásárolni.

A díszkáposzta általában körülbelül 12 hét alatt éri el a végleges nagyságát és igazán telt, mély színét. A legideálisabb növekedésre akkor számíthatunk, ha az őszi hónapokban igazán hűvösre fordul az idő. Amennyiben augusztus végén vetjük el a magokat, akkor a növények az őszi szezonban érik el a legszebb formájukat.

A vetőmagokat szabadföldi ágyásokban vagy cserépben elvetve és jól megöntözve indítsa el a gyors csírázás elősegítése érdekében. A díszkáposzta a termékeny, jó vízelvezetésű talajban fejlődik a legjobban. Ezt szem előtt tartva, a talajhoz adott extra tápanyagokkal felgyorsíthatja a növekedést.

Cserepek és konténerek/balkonládák esetében a legjobb eredmény érdekében használjon jó minőségű virágföldkeveréket, az ágyásoknál pedig ügyeljen arra, hogy az ültetési terület rengeteg komposztot kapjon az optimális tápanyagellátás érdekében.

Amint a növények elérik a 4-6 hetes korukat, a növekedés elősegítése érdekében néhány hetente trágyázzon, ám ne feledje, a teljes érettséget követően csak kevés trágyázást igényel a növény. 

Próbálja ki Ön is a díszkáposzta-termesztést, és telepítsen meseszép díszkáposztákat az őszi színekben játszó kertjébe!

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Egész nyáron virágzik a színpompás petúnia

2022. május 11. 07:38

Útmutató a petúnia kertben vagy cserépben való termesztéséhez.

Növény-folklór: a kertben élő növényekkel kapcsolatos mítoszok, legendák és babonák II.

2022. december 28. 14:34

Cikksorozatunk első részében a fákhoz köthető mítoszokat, babonákat vettük sorra, ezúttal pedig a dísz- és fűszernövények világába kalauzoljuk az olvasókat.

A télálló kínai lilabogyó nevelése

2022. november 13. 11:27

A kínai lilabogyó cserjék feltűnő lila termésfürtöket hoznak, egyes fajok pedig pompás őszi levélzettel rendelkeznek.

Amit a cserszömörce cserjéről tudni kell

2022. november 19. 09:31

A cserszömörce nyáron és a hidegebb évszakokban is a legszebb arcát mutatja, színes őszies lombozatával és apró csontárterméseivel.