Házikert

Hogyan védekezzünk a kártevők ellen a lakásban?

Agrofórum Online

A szobában való növényvédelem azért nehezebb, mint a kerti, mert itt a lakótérben nem szabad olyan vegyszerekkel dolgozni, melyeknél van várakozási idő, vagy nagyon kellemetlen szagúak. Főleg a kisgyermekek és háziállatok védelme miatt is másképp kell gondolni a szobai védekezésre.

A téli időszakban a szobanövényeket nem tehetjük ki annak a stressznek, hogy kivisszük a növényvédelem miatt a kertbe őket a kezelés idejére. Sok szobanövény hamar megfázik, ilyenek a fikuszok is, melyek nemcsak a hidegre reagálnak szinte rögtön lombhullással, de a huzatot is nehezen viselik, tehát télen az ablakot se nyissuk rájuk! Más növényvédelmi megoldást kell válasszunk: bio megoldásokat.

Fürdessük le a növényt, ha lehet!

A legtöbb szobanövény szereti, ha kézmeleg vízben lezuhanyozzuk őket a kádba téve, hiszen így a por mellett az esetleges kártevők is lemosásra kerülnek.

A szőrös levelű növények, mint az afrikai ibolya például, vagy az érzékeny virágúak, mint egy lepkeorchidea nem fürdethető, ez utóbbi csak elvirágzás után, vagy ha megvédjük a virágokat a vízsugártól.

A “csodatevő” kitozán

Számomra az utóbbi évek nagy felfedezése a kitozán alapú védekezésben rejlik, amit nemcsak a kertünkben teszteltem igen komolyan, hanem a szobanövényeken is.

A kitozántartalmú immunerősítő készítmények nagyon szépen teljesítettek nálunk a rózsáknál is, idén nem kellett mást használni levéltetvek ellen és többnyire igazából a levéltetvek nem is jelentek meg a növényeken.

Lakásban válasszunk bio megoldásokat a növényvédelemhez!
Lakásban válasszunk bio megoldásokat a növényvédelemhez! (fotó: Pixabay)

Szobában is gyakori vendég a gyapjastetű és mióta ezzel a készítménnyel dolgozom, azóta a levéltetvek, gyapjas tetvek és az atkák sem okoznak gondot a lakásban.

A kitozán alapú készítmények úgy hatnak, hogy a növényre permetezve a növény azt hiszi, rovarkártétel érte és megerősíti a növényi szöveteit. Egy korábbi írásomban már foglalkoztam a kitozán előnyös tulajdonságaival, hála ennek a tudásnak már a növényvédelemben is hasznát lehet venni.

Káliszappanos lemosás és illóolajos növényvédelem

Régi praktika már a biokertészkedők körében a káliszappanos lemosás, illetve az újszerű gyakorlatok közé soroljuk az illóolajos növényvédelmet, hiszen a legtöbb szobanövénynél alkalmazható a narancsolajos lemosás, vagy akár a neem olajat is használhatjuk.

Miért is fontos ez? Mert szobában nem vethetünk be olyan vegyszereket, amik a kertben működnek, hiszen a szobanövényekkel egy légtérben maradunk, nehéz távol tartani tőle a gyerekeket, háziállatokat, de a várakozási időket is szinte lehetetlen betartatni a család tagjaival.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Ne várjuk meg, amíg a gazdát kirángatják a traktorból!

2018. szeptember 7. 08:39

Jó reggelt!  Kávé mellé hoztam pár gondolatot, amit muszáj kiírnom magamból...

Gyökérzöldségfélék termesztésének lehetőségei környezetkímélő módszerrel

2019. január 25. 05:37

Az írásból kiderül, hogy a környezetkímélő termesztési módszer (tápanyag-utánpótlás, növényvédelem) milyen hatással van a sárgarépatermés mennyiségére és minőségére.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erőteljesebb a szőlő gubacsatka fertőzése

2022. május 11. 10:34

A párásabb időjárás szinte minden kórokozónak és kártevőnek kedvező feltételeket teremt a felszaporodáshoz és a terjedéshez.

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.