Házikert

Így gondozzuk rózsakertünket a nyáron

Agrofórum Online

A nyári hőség és az erős napsütés komoly kihívásokat jelenthet a rózsakertészek számára. A forró nyári napok ugyanis nem csak számunkra, hanem rózsabokrunknak is stresszes lehet, szerencsére azonban megfelelő gondozással könnyen átvészelhetik ezt az időszakot.

A rózsák a kert legszebb díszei közé tartoznak, de a nyári forróság komoly kihívást jelenthet számukra. A hőség, az erős napsütés és az esetleges vízhiány mind olyan tényezők, amelyek megterhelik a bokrok legszebb ékességét is, a virágot. Ahhoz, hogy egészségesek és virágzóak maradjanak a legmelegebb hónapokban is, különös figyelmet kell fordítanunk gondozásukra.

Egyes vad fajok kivételével a rózsa az igényesebb növények közé tartozik, így elengedhetetlen a megfelelő gondoskodás, különösen szélsőséges időjárási viszonyok között.  Gyökereik igen mélyre hatolnak, így rendszeres minimum 30 centiméter mélyre hatóló öntözést igényelnek, amelyet

alulról végezzünk, hogy a levelek szárazak maradjanak, ezzel megelőzve a gombás fertőzések kialakulását.

A növény töve körül alakítsunk ki kis mélyedéseket, amelyek segítik megakadályozni, hogy az öntözővíz elfolyjon (amelynek különösen örülnek, ha esővíz). Míg a vadrózsák nem igénylik a túlzott öntözést, addig az ágyásrózsák érzékenyebbek a tartós szárazságra. Ezeket a rózsákat ritkábban, de bőségesen kell öntözni, itt is ügyelve arra, hogy a levelek ne nedvesedjenek át.

Szellőztessük!

Sajnos számukra nem elég, ha jó szerkezetű talajba ültetjük őket, mivel ezt a jól szellőző talajt rendszeres felszíni kapálással kell fenntartani, ügyelve arra, hogy ne sértsük meg a növény gyökérzetét.

Erre a munkálatra különösen hosszantartó aszályos időszak után van nagy szükség, azért, hogy a talaj tömörödését megelőzzük, így biztosítva a szellőzést és az öntözővíz útját a gyökerekig.

Frissítőmetszés

A frissítőmetszés elvégzése során mind az elnyílt rózsafejeket távolítsuk el, mind pedig a vadhajtásokat. Az elnyílt rózsafejek eltávolítása segít a bokor energiájának megőrzésében, így folyamatos virágnyílásra számíthatunk, míg a vadhajtások eltávolításával megelőzzük, hogy túlnője a nemest.

Vadhajtások esetében figyeljünk oda, hogy közvetlenül az előtörés helyén vágjuk vissza az alvórügyekkel együtt, ezzel gátolva, hogy ezek a hajtások újra kihajtsanak és további energiát vonjanak el. A vágást mindenképpen a rügy fölött végezzük el tisztítómetszés esetén, ehhez pedig tiszta és éles eszközt alkalmazunk, így óvva a növényt a sérülésektől.

A túlzott hőség és erős napsütés mellett a tápanyaghiány is kókadáshoz vezethet. Július végéig még műtrágyázhatjuk, azonban augusztussal érdemes felhagynunk vele, mert késlelti a hajtások beérését. Vagyis könnyen előfordulhat, hogy a fagyok beérkezésével a hajtások nem fásodtak megfelelően, így az új hatások télen elfagyhatnak.

A műtrágyát típustól függetlenül nedves talajra juttassuk és gondoskodjuk a trágyázást követő öntözésről is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Takarékos öntözés

2018. április 4. 14:13

Pontosan meg kell határozni, hogy a növénynek az egyes fejlődési fázisaiban mennyi vízre van minimálisan szüksége

Így készül raklapból: az önöntözős magaságyás

2021. február 22. 09:14

Mi értelme van az önöntözős magaságyásnak? Netán lehet raklapból is készíteni? Hogyan készül és saját barkácseszközökkel is kivitelezhető? Erre adunk most sok tippet, mi hogyan készítettük el saját önöntözős magaságyásainkat!

Az agglegénypálma tényleg mindent kibír?

2023. február 5. 04:37

Valós az a megállapítás, miszerint az agglegénypálma mindent kibír? Tényleg beéri ez a növény minimális törődéssel?

Így lesz ízletes póréhagymánk a kertből

2024. április 22. 07:10

A póréhagyma kedveli a napos, jól megmunkált talajt, amely jól áteresztő és tápanyagban gazdag. Rendszeres öntözéssel biztosítsuk a növények megfelelő vízellátását.