Színes pillangók formájában sorakoznak a virágok a hosszú virágszáron: ez a kardvirág, mely a nyári kert egyik éke lehet, ha jó helyre tudjuk ültetni.
Sok éven keresztül szerettem volna a kertbe kardvirágot, de csak nem találtam a helyét. Pár évvel ezelőtt viszont a vályogházfal tövében egy ültetőkosárban rengeteg kardvirághagymát eltettem, mondván, talán csak kihajt. Lássunk csodát, százszámra hozta a meseszép virágokat.
A nagyjából 150 virághagyma több, mint 100 virágszárral örvendeztetett meg, és azóta is rendre kihajtanak, még ebben a rendkívül aszályos évben is szép, nagyméretű virágokban gyönyörködhettem.
Régen a paraszti udvarok díszeként nevelték, együtt a ricinussal, kánával. Ma már ritkábban találkozni kardvirággal a kertekben, pedig bőven ott van a helye a liliomok és más hagymások között.
Fegyverdárdácska, mezei dárdácska, fegyverliliom
Népi elnevezései is igen találóak. A kardvirág a nősziromfélék családjába tartozik, természetben Fekete-Afrikában, Európában és Ázsiában is megtalálható.
Legnagyobb elterjedése Namíbiában van jelenleg is, Európába csak a 18. század második felében került és azóta elhagyatott tanyakertekben is előfordul, szinte már természetes növényként.
A természetben előforduló fajok kisebb virágúak, míg a termesztésbe vontak lehetnek például fodros virágúak és teltvirágú hibridek is.
Szedjük fel télre a hagymagumókat
A kardvirág nem télálló, egynyári növény. Szedjük fel tél előtt a hagymagumókat, és csak kora tavasszal tegyük el a helyére. Ezért is érdemes ültetőkosarakba tenni, mert megkönnyíti évről évre a felszedést.
A törpe fajtákat kisebb kertekbe ajánlom, míg a nagy fajtákat, melyek 100-150 cm magasra is megnőnek mindenképpen olyan helyre tegyük, ahol támrendszert is tudunk adni a nagy virágzatoknak. Mivel igen magas növény és nem ágazik el, így a szél ellen érdemes kikarózni.
A kardvirágot áprilistól ültetjük, amikor a talajmenti fagyok is elmentek már a kertből. Érdemes a gumókat 10-15 cm mélyen a földbe tenni. Ha nincs elegendő csapadék, akkor mindenképpen öntözni kell a növényt ahhoz, hogy kellőképpen virágozhasson.
Talajra nem érzékeny, de a jó vízelvezető talajt meghálálja, és ha két-három hetente tápanyagozzuk, akkor dús virágzással hálálja meg.
A hagymagumókat október közepe táján kezdjük el csak felszedni. Először is elvirágzás után vágjuk 5 cm-es szárral le a leveleket és a virágszármaradványt, majd szedjük fel a gumót. Tisztítsuk meg a gumókat és szellős helyen teleltessük át. A virághagymák többnyire 5-6 évig vethetők vissza, mert utána elöregszenek. A fiókhagymák, melyeket megnevel újra és újra elültethetők, és így minden évben szép virágpompa lesz belőlük.