A legtöbben a mentából a borsmentát és fodormentát ismerik, de mi a helyzet a többi mentafélével? A divatosabb fajták mellé az utóbbi éveken bekúszott az almamenta és ananászmenta, de ezen kívül számos más fajtát is bátran kipróbálhatunk a kertben!
A legtöbb kertben a fent említett két menta van, pedig számos más habitusú és illatú létezik, mely szintén kertben eredményesen termeszthető. A fajok és fajták között van némi eltérés, ha az igényeiket nézzük, de nagyságrendben ugyanazokat a kritériumokat kell tudni teljesíteni a sikeres termesztéshez, mint a két már bevett gyakorlatú fajtánál.
Mi a menta igénye és ökológiai rendszerbeli helye?
Saját kertészetünkben az évek alatt közel 25-30 fajta mentával dolgoztam már és teszteltem akár termesztéstechnológiai, akár illóolajtartalmi vagy akár ökológiai szempontok szerint. Egy jó része a fajtáknak, ami a borsmenta, fodormenta alakkörbe tartozik nagyjából ugyanazt tudja és igényli, mint az alapfajok, viszont hatóanyagában és rovarvonzásában van eltérés.
Ugyanígy a különlegesebb fajták, mint a csokoládémenta, ezüstmenta, hegyi menta, japán- és kínai menta vagy akár a marokkói menta már rovarvilágát tekintve is teljesen más és termesztéstechnológiában is.
A hegyi menta a leggazdagabb mentaolajban, koncentráltabb és intenzívebb illóolaj nyerhető ki előle. Mivel egy alacsonyabbra növő, szárazságot igazán jól bíró növényről van szó, így már maga a növény is más képet mutat, mint a megszokott menták.
Ugyanígy egy kínai és japánmenta is jellegzetes illóolajösszetevőkkel rendelkezik és emiatt más rovarokat is képes magához csalogatni virágzás idején.
Érdekes megfigyelni, hogy amikor a menták egyszerre virágzanak, akkor egyes fajokon hemzsegnek a nektárgyűjtő rovarok, míg másokon egyáltalán nincsenek vagy csak alig. Ez ökológiai értelemben is érdekes megfigyelés.
Ha hasznos rovarokat akarunk csalogatni a kertben, akkor a fürkészeket jó eséllyel a japán mentával is becsalogathatjuk, ugyanakkor egy kínai mentára már alig szállnak.
Különleges illatok
Az utóbbi pár évben különleges illatok is jelentek meg a piacon, mint a csokoládémenta, almamenta, ananászmenta vagy a vaníliamenta. Ezek mind olyan plusz illatanyagokat tartalmaznak, melyeket a hazai rovarvilág képviselői alig látogatnak. Hogy vajon mi az oka? A kérdés jogos. De ökológiai szempontból nem adnak pluszt a kerthez, inkább csak dekoratívak.
Minél különlegesebb mentával van dolgunk, annál nehezebb megtartani. Egyes fajok, mint például az olasz, az indián vagy indiai menta mind kényes és az esetek nagy többségében nem lesz télálló. Gyenge teleken van esély átteleltetni őket, de a tartós mínuszok már nem megfelelőek ezeknek a különlegességeknek.
Mire használhatóak ezek a mentafajták?
Kihasználva a rendkívül sokszínű illatanyagkínálatot, amit a mentafajták adnak, bátran kísérletezhetünk akár az egymást segítő növények rendszerén belül, akár konyhakerti minőségben. A gyógyászati értékükről még nincsenek kutatási eredmények, inkább élvezeti oldalról foghatók meg a mentától eltérő alaparomával rendelkező fajok és fajták.
Viszont a megfigyelések alapján a belőlük nyert illóolaj méltó helyen lehet a kiskerti növényvédelemben, ha felismerjük azokat a plusz értékeiket, mellyel a rovarcsalogatás vagy épp távoltartás lesz a fő ismérv.