Házikert

Lepkeorchidea a kertben

Agrofórum Online

Hosszú évek óta a lepkeorchideáimat a fák lombja között kényeztetem a nyári időszakban és cserébe rengeteg hosszú léggyökérrel és télen dús virágzással hálálják meg a törődést.

Mentett orchideák

A virágkötészetben sokszor olyan dekorációkat kellett készítenem, ahol vagy csak az orchidea virágzati szára kellett virágokkal vagy pont csak a nagy zöld levelek és légygyökerek. De a kettő nyilván nem működik együtt és a rendezvények után elképesztően sok, sokszor több száz orchidea landolt a műhelyemben virág nélkül és valamit kezdeni kellett vele. Ekkor egy olasz youtube videóban láttam, hogy egy idős asszony az orchideáit nyáron kikötözi cserép nélkül a fák lombja közé és csak késő ősszel hozza be őket.

A mi klímánkon gyanakodtam a jó eredményben, de csak megpróbáltam az első 120 orchideámmal, mert sehogyan sem tudtam volna máshova tenni őket és kidobnyi nyilván nem akartam.

Miért a fák lombja közé?

A díszfák lombja között nincs akkora napsütés, hogy a levelek megégjenek, még légköri aszályos napokon is párásabb a levegő, mint bárhol máshol a kertben.

A díszfák alatt rendszeresen érdemes amúgy is öntözni, így a talaj felől felfelé áramló pára még egy plusz, ami az eredetileg epifita életmódot folytató Phalaenopsis orchideáknak pont szuper.

Virágzik-e így az orchidea?

Mivel főleg a mentett orchideákat kúrálom ezzel a módszerrel a nyári időben, így a fókusz a friss és egészséges léggyökerek és levelek növesztésén van és nem a virágzáson. Bár hoz virágszárakat és sokszor virágzik is, de a fő feladat az, hogy a növény pihenni tudjon, regenerálódni.

Kell-e tápanyag az orchideának?

Őszintén szólva a Phalaenopsis orchideákat viszonylag ritkán tápoldatozom. Főleg a téli időszakban, amikor rengeteg virágot hoznak, akkor szoktam csak párszor, mert a virágzás minden növénynél energia- és tápanyagigényes folyamat. A nyári időszakban, eredeti élőhelyük és életmódjukból adódóan nem szoktam tápoldatozni még lombtrágya szintjén sem.

A cserepekből kivett orchideák gyökereiről leszedem a mulcsot, kérget és hagyom szabadon és napjába legalább egyszer alatta a talajszintet alaposan beöntözöm és akár a lombkoronát is lelocsolom (de nem jéghideg kútvízzel!).

Visszaültetés a cserépbe

A nyári időszakban sok levelet és még több léggyökeret fog hozni az orchidea. Ilyenkor ritka az, amikor visszafér az eredeti cserepébe. A visszaültetéskor a gyökerek egy részét hagyjuk a cserépen kívül, szabadon. Ne vágjunk le a léggyökereiből, mert azzal újra visszavetjük a növény fejlődését.

TIPP: Ha nyaralni megyünk és egy hétig nem tudjuk a fák alatti gyepet, kertrészt öntözni, akkor célszerű visszavinni az orchideát hűvösebb helyre, ahol akár párásabb környezetben lehet, mert viszont az egy hét páramentességet nem bírja ki szabad gyökerekkel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Ehető virágok a májusi kertben

2022. május 16. 06:38

Nézzük sorra, milyen ehető növények, virágok vannak már a májusi kertben!

Tavaszi jó szomszédság a kertben

2022. április 25. 04:37

A növények kémiai úton kommunikálnak (elsősorban) és így egymásra nagy hatást gyakorolnak.

Nem kell mindent kivágni: így alakult át a retro nyaraló kertje

2023. október 23. 12:12

A kerttervezésnek is van egy ága, amit egy naturkertész ért igazán: visszafelé alkotunk, mert nem kell mindig mindent kivágni!

Mi fertőzi meg a muskátlikat?

2020. június 18. 13:36

Ék alakban sárguló, kissé száradó foltokat találtam a muskátli leveleken. A tünetek csak pár levél esetében fedeztem fel. Mi fertőzhette meg a muskátlimat?