Házikert

Mi fán terem a perui földicseresznye?

Agrofórum Online

A perui földicseresznye (Physalis peruviana), amit néhány helyen ananászcseresznyének és tévesen ehető zsidócseresznyének is neveznek, egyre népszerűbb Európában. Ez nem csupán annak köszönhető, hogy a növény gyönyörű látványt nyújt, hanem finom ízű bogyóinak és egyszerű termeszthetőségének is.

Az alábbiakban megmutatjuk, hogyan kell a perui földicseresznyét elültetni, és mire kell odafigyelni a nevelése során.

A növény nagyon hasonlít közkedvelt rokonához, a paradicsomhoz (Solanum lycopersicum), amely szintén a Burgonyafélék (Solanaceae) közé tartozik. A termőhely, a tápanyagigény és a termesztés szempontjából is hasonlóak az igényeik. Hazánkban a perui földicseresznye a fagyosszentek után ültethető ki ládába vagy cserépbe, és augusztustól szüretelhető. Egy kis szerencsével és az alábbi utasítások betartásával hosszú évekig élvezheti a saját egzotikus küllemű perui földicseresznyéjét.

A perui földicseresznye termesztése: a megfelelő hely

A perui földicseresznye a legtöbb talajtípushoz alkalmazkodik – szinte bárhol megterem. Annak érdekében azonban, hogy a növény sok termést hozzon, ne ültesse frissen trágyázott talajba. A túl sok tápanyagot tartalmazó talajban ugyanis arra törekszik, hogy sok lombot hozzon, de alig hoz virágot vagy termést. A legjobb eredményeket homokos és hagyományos kerti talajban érhetjük el. A talajnak is kellően nedvesnek kell lennie, ezért előfordulhat, hogy időről időre a kerti slaghoz kell nyúlnia. A perui földicseresznye igazi napimádó – félárnyékos helyen nem virágzik jól, és alig hoz termést.

Tipp: A hely kiválasztásakor ügyeljen a jó légáramlásra és arra, hogy a növényeket nehogy egymáshoz túl közel vagy túlzsúfolt, szűk helyen nevelje. Ebben az esetben ugyanis a növényeket könnyen megfertőzhetik gombabetegségek vagy olyan kártevők, mint például a Liszteskék és a Rojtosszárnyúak.

Mikor ültessük el a perui földicseresznyét?

A perui földicseresznye ültetésének optimális időpontja attól függ, hogy hogyan akarja elültetni a növényeket. Három lehetőség áll rendelkezésre:

  1. A perui földicseresznye magokat februártól veti el magtálcákba, és május közepén kiülteti a növényeket a szabadba.
  2. Előző évi dugványokat használ, és május közepén ülteti ki őket.
  3. Cserepes növényeket  vásárol a faiskolából május közepén és azonnal kiülteti őket a kertbe. Mivel a perui földicseresznye nem bírja a fagyot, ne ültesse ki a növényeket az utolsó fagyok elmúltáig. Ez általában május közepe körül, a fagyosszentek (május 12., május 13., május 14.) után van.

Cserépben vagy kerti ágyásban neveljük a perui földicseresznyét?

Annak eldöntése, hogy a perui földicseresznyét cserépben vagy ágyásban nevelje, attól függ, hogy egynyári vagy évelő növényt szeretne-e. Egynyári növényként egyszerűbb ágyásban nevelni, és egész évben ugyanazon a helyen hagyni. A betakarítás után a legszebb növényekből válasszon dugványokat, hogy a következő évben is sikeres termést biztosítson. Ha azonban azt tervezi, hogy a növényeit teleltetni fogja, a legjobb, ha már a kezdetektől fogva cserépbe ülteti, hogy ne kelljen kiásni őket.

Válasszon egy olyan edényt, amely alján lyukak vannak a felesleges víz elvezetésére, mivel a perui földicseresznye nem tűri a pangó vizet. A cserép átmérője legalább 30 centiméter legyen, a mélysége pedig 50 centiméter, hogy elegendő helye legyen a növénynek.

Ha a perui földicseresznyét cserépben neveljük, használjunk jó virágföldet, amelyet homokkal, kaviccsal, duzzasztott agyaggal vagy perlittel keverünk. A jó minőségű komposztok fokozatos tápanyagellátást biztosít anélkül, hogy a perui földicseresznyét túltáplálná.

Összefoglaló: Cserépben vagy ágyásban neveljük a perui földicseresznyét?

  • Ahhoz, hogy a növény a legtöbb termést hozza, ültesse a perui földicseresznyét normál, nem frissen trágyázott kerti talajba.
  • A legjobb eredményt közepes tápanyagtartalmú homokos talajban érhetjük el, amelyet kellően nedvesen tartunk.
  • Válassza ki az igényeinek legmegfelelőbb termesztési módot: egynyári növények esetében kerti ágyásban, évelő növények esetében pedig cserépben történő teleltetéshez.
  • Tipp: A több éven át cserépben nevelt perui földicseresznyét évente trágyázni kell, annak ellenére, hogy viszonylag alacsony a tápanyagigényük, mivel a cserépben lévő tartalékok korlátozottak. Ehhez ideálisak a növényi alapú műtrágyák. Egyszerűen szórja be és dolgozza be a műtrágyaszemcséket a növény köré, majd fedje be friss földdel.

Vessük vagy ültessük a perui földicseresznyét?

A vetés vagy ültetés kérdése kizárólag a költségkeretünkön múlik, mivel a magok sokkal olcsóbbak, mint a fiatal növények megvásárlása.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a magról nevelt növények csak szeptemberben kezdenek termést hozni, mivel hosszabb tenyészidőszakhoz alkalmazkodtak, mint amilyen nálunk van. Ha viszont a dugványokból nevelt, vásárolt fiatal vagy áttelelt növényeket május közepe táján ültetjük át, akkor négy héttel több időt nyerünk a bogyók szüretelésére. A perui földicseresznye átteleltetésével történő évelő termesztéssel költséget lehet megtakarítani és tovább élvezhetjük a hosszabb betakarítási időszakot.

A perui földicseresznye magok vetése

A magok vetését januártól kezdheti el. Ehhez olyan talajra lesz szüksége, amely a lehető legkevesebb tápanyagot tartalmazza, hogy elősegítse az erős gyökérnövekedést. Használjon jó minőségű és laza termesztőföldet.

Tipp: Vásárolhat magokat a helyi kertészetben vagy az interneten is. Azonban az is lehetséges, hogy a bogyók pépjéből maga mentse ki őket. A magokat nagyon jól szárítsa meg úgy, hogy egy darab zsírpapírra vagy konyhai papírtekercsre teríti, és kiteszi a napra őket. A magokat ezután egy konzervdobozban tárolhatja januárig, amikor ismét szükség lesz rájuk. Ügyeljen arra, hogy ne legyenek túl sok nedvességnek kitéve, mert könnyen megpenészedhetnek.

Töltse meg a dugványtálcákat vagy cserepeket komposzttal, és szórjon egyenletesen három magot minden egyes cserépbe, egymástól körülbelül 5 cm távolságra. Vékonyan fedje be a magokat földdel, majd egyenletesen nyomja le és öntözze meg a cserepeket. Használjon egy kis szórófejes flakont, hogy a magokat ne mossa el a víz.

Helyezze az előkészített magtálcákat világos, napos, meleg helyre (20-24 °C) – lehetőleg egy kis palántanevelő üvegházba. Ez megakadályozza, hogy a sérülékeny csírázó magvak kiszáradjanak. A magtálcákat azonban csak addig kell a növényházban tartani, amíg az első palánták ki nem kelnek.

A gombabetegségek elkerülése érdekében a palántákat a lehető leghamarabb vegye ki a palántanevelő házból. Ha a hely, ahová a palántázó edényeket helyezte, túl sötét, használhat növénytermesztő lámpát. A palántákat szét lehet választani és napközben a szabadba helyezni, amint a kinti időjárási viszonyok ezt lehetővé teszik, azaz amint a hőmérséklet stabilan 10 °C fölé emelkedik.

Ha a növények túlságosan zsúfoltan állnak a kis edényekben, vagy már néhány zöld levelük van, ültesse át őket tápanyagban gazdagabb talajba, például szerves virágkomposztba. Adjon a komposzthoz egy kis homokot, perlitet, hogy a talaj áteresztőképesebb legyen.

A perui földicseresznye átültetése

Május közepétől már nem várható több késői fagy, így itt az ideje kiültetni a perui földicseresznyét – mind a saját termesztésű, mind az áruházban vásárolt fiatal növényeket. Válasszon napos, védett helyet, lehetőleg fal mellett, amely képes hőt tárolni, hogy a növényt éjszakára melegen tartsa. Ásson egy, a cserepénél körülbelül öt-tíz centiméterrel nagyobb átmérőjű gödröt. Keverjen kavicsot vagy homokot a nehéz agyagos és agyagos talajba, hogy biztosítsa a talaj jó levegőztetését. Adjon egy kis virágkomposztot a laza talajhoz, hogy az jobban megtartsa a vizet.

Ezután helyezze a perui földicseresznyét az ültetőgödörbe, és töltse fel a kevert talajjal. Nyomja le a friss földet, és jól öntözze meg a fiatal növényeket. Ültetéskor a növényeket egymástól kb. fél méterre helyezze el, hogy jó legyen a légáramlás közöttük. Ha cserépbe ültetjük, a virágföldbe keverjünk homokot, perlitet vagy kavicsot is. A perui földicseresznye cserépben történő termesztéséhez is ideális a fal melletti napos és védett hely.

Tipp: A paradicsomhoz hasonlóan a perui földicseresznye lágyszárú, nem fásodó növény. Ennek eredményeként nagy hasznát veheti egy rácsnak, például egy fa- vagy fémkeretnek, amely körbeöleli a növényt. Így a perui földicseresznye kevésbé fog összerogyni, és a vékony ágak nem törnek le olyan könnyen.

Hogyan kell a perui földicseresznyét elültetni?

  • Ásson a gyökérlabdánál nagyobb gödröt. Lazítsa meg a talajt, és javítsa fel homokkal (nehéz talajok) vagy virágkomposzttal (könnyű talajok).
  • Helyezze a növényt az ültetőgödörbe.
  • Töltse fel vegyes földdel.
  • Egyenletesen nyomkodja meg a földet.
  • Bőségesen öntözze meg a növényt.
  • Állítsa fel a rácsot, és kötözze rá a növényeket.

Tipp: Bár nem fagytűrő, a perui földicseresznye fagymentesen teleltethető, ennek köszönhetően több éven keresztül még bőségesebb termést hozhat. Ehhez októberben, még a fagyok előtt hozza be a szobába, és tartsa hűvös, de világos helyen, 10-15 °C-os hőmérsékleten, például télikertben. A perui földicseresznyét a beltérbe vitelkor metssze meg, és a dugványokból hozzon létre új növényeket. A metszés biztosítja, hogy a növény bokrosan elágazzon. Ezután a növény május közepéig maradjon bent.

A perui földicseresznye legjobb társnövényei

Ha a perui földicseresznyét vegyes termesztési módban neveljük, a számára optimális kísérőnövényekkel együtt kell elültetni. A perui földicseresznye nagyon jól fejlődik a kevésbé tápanyagigényes zöldségnövények mellett. Ezek közé tartozik a Salátagalambbegy (Valerianella locusta), a Veteménybab (Phaseolus vulgaris), a Spenót (Spinacia oleracea), a Kerti saláta (Lactuca sativa), a Díszhagyma (Allium sp.) és a káposztafélék (Brassica sp.), valamint a szamóca (Fragaria x ananassa). A Körömvirág (Calendula officinalis) hatékonyan tartja távol a földben élő fonálférgeket.

Másrészről viszont rossz társnövények e növény számára az olyan nagy tápanyagigényű rokonai, mint a burgonya (Solanum tuberosum), a padlizsán (Solanum melongena), a paprika (Capsicum annuum) és a paradicsom (Solanum lycopersicum). Itt fennáll a betegségek átvitelének veszélye is, valamint az, hogy túl sok tápanyagot vesznek fel a talajból, ami a termőföld kimosódásához vezethet.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Téli öntözési tippek – a fákhoz

2022. november 11. 11:24

A fák évről évre megtapasztalják a zord időjárás okozta stresszt – bár ez nem mindig látszik meg rajtuk –, de általában a vízhiány okozza számukra a legnagyobb károkat.

Augusztusi teendők a kertben

2022. augusztus 1. 11:42

A nyár utolsó hivatalos hónapja tökéletes időszak arra, hogy élvezze a kertje szépségét.

10 őszi teendő a kerti magaságyásokban

2022. október 2. 06:34

Amikor a nyári szezon java már „lefutott”, érdemes emlékeztetni magunkat, hogy az ősz a legjobb időszak arra, hogy előkészítsük a kerti ágyásokat a következő évre.

Téli álmot alszanak a lepkék?

2022. december 30. 09:34

Tisztázzuk, hogy mit csinálnak ezek a szépséges rovarok a téli hónapokban!