A kérdés furcsának tűnhet, azonban ha a téma mélyére ásunk, hamar kiderül majd, hogy bizony akadnak esetek, amikor egy nem megfelelően átgondolt ültetés után a fa gyökerei belenőnek a ház csatornarendszerébe, felnyomják a gondosan lerakott térkövet, vagy felpúposodik tőle a ház előtti járda.
A fák gyökereivel kapcsolatos problémák két fő kategóriába sorolhatók. Vagy magukkal a gyökerekkel van probléma, ami hosszútávon a fa elhalásához vezet, vagy maguk a gyökerek okoznak problémákat a környezetükben.
Ahhoz, hogy megértsük, miért jelenthetnek ennyire komoly problémákat a fák gyökerei, szem előtt kell tartanunk, hogy ezek sok esetben kétszer-ötször olyan széles körben nyúlnak el a föld alatt, mint a föld felett a lombkorona sugara.
Így például egy 2 méter sugarú lombkorona esetén a gyökerek 6-9 méterre is kinyúlhatnak a törzsből. Emellett a legtöbb gyökér a legközelebb van ahhoz, amire a túléléshez szüksége van – víz, oxigén és tápanyagok –, és ez természetesen a felszín közelében van.
Csatorna-problémák
Bár a fák gyökerei is megrepeszthetik, sőt eltörhetik a csöveket, leggyakrabban a csövek maguktól törnek el a koruk vagy az anyagukból fakadó gyengeségük miatt, majd a fák gyökerei belenőnek a csövekbe, és elzáródásához vezetnek. Hazánkban nagyon gyakran okoznak például ilyen jellegű gondot a házak közelében elültetett fűzfák.
A szennyvízcsövek különösen érzékenyek az ilyen típusú problémákra. A legtöbb csatornavezetékes kárt okozó fák a nyárfák, nyírfák, szilfák, juharok, tölgyek, platánok, fűzfák és a fügefák. A legnagyobb probléma az, hogy amikor a baj már megtörtént, általában fakivágásra és csőcserére van szükség.
Hogy mindezt megelőzze, csatornabiztos kertépítésben kell gondolkodnia:
- Tudja meg, hol vannak a csatornavezetékek a telkén, és semmiképp ne ültessen fákat a csövek közelébe.
- Válasszon olyan fákat, amelyek kevesebb problémát okoznak, például japán juhart, somot vagy almafát.
Járda-problémák
A fák gyökerei a járdák és a kerti utak, kocsibeállók közelében és alattuk is nőhetnek. Ha a gyökerek a felszín közelében vannak, megemelhetik a járdát, ami nemcsak kárt okoz, hanem botlás- és balesetveszélyt is. Ilyenkor gyakran választani kell, hogy a fát mentjük meg vagy az utat, mert a kettő együtt általában nem lehetséges.
Hogy mindez ne forduljon a későbbiekben elő, a következőket teheti:
- Ültessen kisebb fákat, és tartson legalább 120 cm távolságot a fa és a járda között.
- A járda fák felőli oldala mentén helyezzen el mechanikus akadályokat, hogy megakadályozza a gyökerek ez alatt történő növekedését.
Veszélyforrások
A felszíni gyökerek nemcsak csúnyák, hanem veszélyesek is és megnehezítik a fűnyírást. Mivel szabadon állnak, a gyökerek hajlamosak a sérülésre. A mulcsozás valamennyit tompít a problémán, de nem jelent végleges megoldást, így megint csak oda kanyarodunk, hogy jól átgondoltan kell elültetni minden fát – főként az utak és épületek közelében.