Sokat beszéltünk már a víz a kertben témakörről, de mit jelent a vízbiztonság a kertben? Nem azt, amire sokan gondolhatnak: nem az a cél, hogy ne essünk bele a kerti tóba.
Vízbiztonság alatt elsősorban a víz megtartását értjük, amikor a lehető legtöbb vizet megpróbáljuk a talajban és/vagy tárolókban minél hosszabb ideig megőrizni.
Mit lehet jó víztároló a kertben?
A nagy villámárvizekre is készülni érdemes, mert itt is hirtelen tárolni kell tudni a vizeket. Jó víztároló hely lehet a szikkasztó, a szárazpatak, a kerti tó, az esőkert és a bioárok is.
Lassítsuk a víz elfolyását!
Alapvetően a talajt mindig takarni kell, ne legyenek üres felületek, és ha burkolni kell, akkor is használjunk természetes vízáteresztő anyagokat, mint a mulcsok, vagy akár a gyeprácsos megoldások. Így a víz alapból el tud szivárogni a talaj mélyebb rétegeibe is.
Ugyanez a természetes vízgyűjtés és lassítás működhet szárazpatakkal, mert így tudjuk a víz mozgásának irányát is befolyásolni.
Lehetnek olyan bioárkok is, melyek esőmentes időben csak növényekkel teli ároknak néznek ki, de ha esik az eső, akkor a víz belevezethető.
Az esőkerteknél a növényösszeállításra kell figyelni, de nagyon hatékony víztározási módszer és a nagyon saras kertrészeket lehet felváltani esőkertekkel. Itt a növényeknek szárazságtűrőnek is kell lenniük, majd bírniuk kell az átmeneti vízállást.
A kerti tavak is jó megoldások
A vízbiztonságot megteremthetjük egy jól kialakított, természetes hatású kerti tóval is. Mivel a nyári melegben a kerti tóból a víz kiapadhat, így a tó alsó részét érdemes lehet tófóliával burkolni, míg a peremeket meghagyni egyfajta plusz felületnek, hogy ha sok csapadék esik és ide kell belevezetni a vizet, akkor legyen egy pufferrész.
Az élő kertek alapja a víz
Így ha igazán jót akarunk tenni a kertünknek, akkor elkezdünk a zöldhomlokzatokban és zöldtetőkben is gondolkodni, mert ezek nemcsak zöldfelületet növelnek, de a vízelvezetésben is nagy szerepük van.
Ha a vízelvezető rendszereket összekapcsoljuk, akkor rengeteg vizet lehet eltárolni és irányítani. Így tudjuk csökkenteni a vízveszteséget, tehát megteremtjük a vízbiztonságot.
Kiemelt kép: Pixabay