Házikert
Házikert

Pénztárcakímélő ötletek az őszi kertészkedéshez

Pénztárcakímélő ötletek az őszi kertészkedéshez

Agrofórum Online

A bölcs kertészek ősszel előre tervezik, hogy átmentik a következő évre a megvásárolt növényeket, és növelik a növény- és alapanyagkészleteket. Hiszen az élet egyre drágább, és a kertészkedés sem kivétel.

Íme, néhány szezonális pénztárcabarát megoldás az újrahasznosítás jegyében.

Oszd szét, oszd meg, cseréld el!

Kora ősszel érdemes hajtásokat leválasztani le az évelő virágokról, például a bugatölcsérről és a zsályáról, vagy a lágyszárúakról, mint a fukszia és a muskátli vagy a kövirózsa. Ideális esetben nem virágzó hajtásokat válasszunk, ezeket gyökereztessük a műanyag zacskóval letakart cserépben, meleg, de nem forró ablakpárkányon. Tartsuk a dugványokat világos, fagymentes helyen tavaszig.

A kövirózsa igénytelen gyógynövény, amelyet könnyű szaporítani
A kövirózsa igénytelen gyógynövény, amelyet könnyű szaporítani

Ősz közepére a nyáron virágzó növények, mint a gólyaorr, a lángvirág és a kúpvirág, visszahúzódnak, és készen állnak az osztásra. Válassza le a sarjhajtásokat, és ültesse új helyre, vagy tegye cserépbe a tavaszi kiültetéshez. Jövőre ezek a kis gyökeres darabok gyorsan fejlődnek, és szép virágokat fognak hozni a nyárra.

Ha nem tud mindennek helyet találni, ossza meg barátaival, szomszédaival vagy akár tegye ki őket egy dobozban a kapu elé. Ne adjunk azonban tovább kártevőkkel, betegségekkel fertőzött vagy invazív növényeket, és ügyeljünk arra, hogy ön se kapjon ilyeneket.

Készítsünk dugványokat!

Az örökzöld cserjék dugványai kora ősszel jól gyökereznek. A mexikói narancsvirág, a kecskerágó és az örökzöld veronikacserje például ilyen. Ezeknek az új hajtásait kell használni, amelyek nem nagyon frissek már, de nem is túl fásak. Fűtött helyen néhány héten belül meggyökeresednek Tavasszal vagy nyár elején ültessük ki őket, amikor már bőven hoztak gyökereket.

A lombhullás után fából is lehet dugványokat készíteni – ezek az idei hajtásból készített, levél nélküli, ceruzánál kissé vastagabb pálcikák. A zöld, nem fás csúcsot le kell vágni, és a termesztőközegbe szúrni úgy, hogy a hajtásnak csak a felső harmada legyen látható. Az egres, a ribizli és a fűz például alkalmas erre a műveletre.

Nem télálló gumók, hagymák, gyöktörzsek

Mielőtt a nyáron virágzó hagymások télre teljesen visszahúzódnak, és nehéz őket megtalálni, ki ell ásni őket és száraz, hűvös helyen tárolni, majd tavasz közepétől újra elültetni. Tipikus példák a begónia, dáliák, frézia, kardvirág. A melegebb teleket akár túl is élhetik, de minek kockáztatni?

A tavasszal virágzó hagymások, mint a szellőrózsa, a krókusz és a kockásliliom évről évre szépen fog virágozni, viszont a jácint és tulipán lendülete hamar „elfogy”, belőlük évről évre újat kell venni. Ültessünk hagymát cserépbe is, ezek a lakásban télen virágoznak, majd kiültethetők, és a kertben még évekig szépek maradnak.

A krókusz egész évben a földben maradhat, és évről évre már a tavasz elején virágtengerrel ajándékoz meg bennünket
A krókusz egész évben a földben maradhat, és évről évre már a tavasz elején virágtengerrel ajándékoz meg bennünket

Gyűjtsük a magokat!

Ha eljutunk az ősznek azon szakaszába, amikor minden nedves és hideg, a magok is tönkremehetnek, elrohadhatnak. Amíg szép, száraz idő van, szedjük a kerti virágokról a magokat! Erre leghamarabb körülbelül két hónappal a virágzás után kerülhet sor, így a nyáron virágzó kúpvirág, a peremizs, a zsálya és a napraforgó és még sok egyéb értékes magokat biztosíthat a következő évre. A cserjékről és a kúszónövényekről is hasznos, könnyen szaporítható magokat szedhetünk, ilyen a zanót, selyemmályva, iszalag és himalájai dudváslonc például.

A fák magjait kikeltve pedig remek sövény nevelhető – például a bükkmakkból, amelyet frissen kell elültetni.

A szupermarketben megvásárolható gyümölcsök, például avokádó, citrusfélék, szárított datolya és füge, szőlő, licsi és mangó magjai gyakran jól csíráznak meleg helyen, és szép szobanövényekké nevelhetők megfelelő, világos helyen.

Palánta-kincskereső

A nyáron folyamán random is kikelhetnek különféle növények, amelyek közül nem egy értékes. Ilyen lehet a mogyoró, magyal, gesztenye, tölgy, amit ki lehet ásni és új helyre ültetni. Alternatív megoldásként nevelhet belőlük bonsait, kis cserépben, sűrűn metszve, esetleg a növekedésüket dróttal formálva.

Óvatosan ássuk a kertben itt-ott felbukkanó, értékes magoncokat, és keressünk neki jó helyet
Óvatosan ássuk a kertben itt-ott felbukkanó, értékes magoncokat, és keressünk neki jó helyet

Készítsünk saját komposztot!

Rengetegszer írtunk már róla, hogy a haszontalannak tűnő szerves anyagok komposztálása a talaj termékenységének megőrzésének olcsó módja. Keverje össze az anyagokat: nagyjából egyharmad arányban használjon nitrogénben gazdag összetevőket, például fűnyesedéket, zöld növényi részeket és nyers konyhai hulladékot, kétharmad részben száraz növényi maradványokat, például elszáradt lágyszárú növényeket és lehullott leveleket. Ez utóbbiak helyett használhat aprított vagy összetört papírt és kartont is, és adjon hozzá némi baromfitrágyát vagy lucernapelletet, ha nitrogénben gazdag anyag nem áll a rendelkezésére. Tavasszal ezek eléggé lebomlanak ahhoz, hogy komposztként vagy talajtakaróként használják, különösen, ha télen néha fellazítjuk-keverjük a komposzthalmot.

Nem hulladék a szerves anyag: a legjobb minőségű komposzt, biztonságos tápanyagforrás készíthető belőle a növények számára
Nem hulladék a szerves anyag: a legjobb minőségű komposzt, biztonságos tápanyagforrás készíthető belőle a növények számára

Újrafelhasználás

Nem kell mindent kidobni és újat venni: gyűjtsük össze mindazt, amit télen nem használunk, de a következő évben jól jöhet, például karókat, madzagokat, hálókat. Tartsuk szárazon a szilárd műtrágyákat, és a folyadékok kerüljenek fagymentes helyre.

Hogy a talaj tápanyagtartalmát megőrizzük, ősszel végezzünk zöldítést: vessük be az üres ágyásokat, szinte bármi alkalmas erre a célra: zöldítő magkeverék, mustármag, görögszéna, de akár búza, árpa vagy napraforgó, mindegy. A kelő növények felszívják a tápanyagot a talajból, majd elpusztulva éppen tavasszal szolgáltatják vissza az általunk ültetett növényeknek.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért ültessük a bőrlevelet ősszel

2024. szeptember 8. 08:10

A bőrlevél (Bergenia) gondozása egyszerű, mivel viszonylag kevés odafigyelést igényel, mégis egész évben szép látványt nyújt.

Egynyári virágok, amelyek már ősszel elvethetők

2024. szeptember 7. 10:10

A virágmag lényegesen olcsóbb, mint a palánta, és vannak olyan fajok, amelyek télállók, így már ősszel vethetők. Melyek ezek és hogyan vessük?

Így távolíthatja el a mohát egyszerűen, természetes módon

2024. szeptember 6. 16:10

Számos természetes módszer létezik, amelyekkel hatékonyan eltávolíthatjuk a mohát anélkül, hogy vegyszerekhez kellene folyamodnunk.

Őszi gyepápolás: mit tegyünk és mit ne tegyünk?

2024. szeptember 4. 09:40

Mind a hagyományos, mind a fajgazdag természetes gyep kora ősszel extra törődést és odafigyelést igényel. De mire is van szüksége?

Érdekességek az őszi falevelekről

2023. október 1. 12:40

Az őszt sokan az elmúlással azonosítják, de egy naturkertész szemében, aki a természettel együtt veszi a levegőt - vagy legalábbis próbálja -, annak az ősz egy mesés utazás az évszakok között.

Őszi terméshatározó II. rész – tiszafa, csíkos kecskerágó, tűztövis és madárbirs

2019. október 6. 10:38

Városi sétáink és erdei kirándulásaink során is találkozhatunk azokkal a növényekkel, melyek termésének harsány piros vagy narancsos színe nem jótékony hatását hivatott mutatni – épp ellenkezőleg: a feltűnő színárnyalatok mérgező terméseket takarnak.

Mikor ültethetők a lombhullató díszfák és díszcserjék a kertbe?

2023. január 24. 04:36

Kérem válaszukat a következő kérdésre: mikor ültethetek lombhullató díszfákat és díszcserjéket a kertbe?

Meddig károsítanak még a meztelencsigák a kertben?

2023. október 12. 04:37

Közeledünk az ősz közepe felé, de a kertemben még mindig igen aktívak a meztelencsigák. Meddig károsítanak még ezek a csigák?