26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Házikert

Vigyázzunk a lampionvirággal, hajlamos a terjedésre

Agrofórum Online

A lampionvirág, vagyis Physalis alkekengi nemcsak szemet gyönyörködtető dísznövény, hanem érdekes múltú, sokoldalú növény is. Élénk narancssárga és piros hólyagokba rejtett ehető bogyóival igazi őszi ékessége a kerteknek.

A lampionvirág termesztése és felhasználása számos lehetőséget kínál a kertészeti szépségétől kezdve az ízletes, édes gyümölcsökig és a hagyományos gyógyászati alkalmazásokig – azonban mérgezőség miatt óvatosan kell bánni vele.

Első ránézésre leginkább dekoratív értékével hívja fel magára a figyelmet, hiszen narancssárga vagy piros, papírszerű hólyagjai látványosak a kertben. Bár virágnak nevezzük, a növény valódi érdekessége a hólyag belsejében rejtőző apró bogyó, amely ugyan ehető, azonban nagyon oda kell figyelni, hogy megfelelően érett legyen, különben mérgező.

Termesztése

A növény gondozásánál és fogyasztásánál óvatosnak kell lenni. Az éretlen gyümölcsök mérgezőek lehetnek, ezért sosem szabad azokat idő előtt leszedni. Termesztése különösen hálás feladat azok számára, akik egy látványos, ősszel díszítő növényt keresnek a kertjükbe.

Ahhoz, hogy a hólyagok szépek, élénk színűek és tartósak legyenek, először is megfelelő helyet kell választanunk a növény számára. A lampionvirág leginkább napos vagy félárnyékos helyen fejlődik a legjobban, de a napsütés előnyei nyilvánvalóbbak a hólyagok színének intenzitásában és a növény általános egészségében.

Fontos, hogy jól áteresztő, közepesen tápanyagdús talajba ültesse, mert a pangó víz károsíthatja a gyökereket, és a növény növekedése visszamaradhat. A kertésznek érdemes a talajt gazdagítani komposzttal vagy érett trágyával, hogy a növény számára folyamatosan elérhetők legyenek a tápanyagok.

Amikor a növény elkezd hajtani, figyeljünk arra, hogy rendszeres öntözést biztosítsunk neki, különösen a virágzás és a hólyagképződés időszakában. Azonban fontos a mértékletesség, mert a túlöntözés itt is gyökérrothadást okozhat.

A lampionvirág terjedésre hajlamos, ezért érdemes gyökérhatárolót alkalmazni, hogy ne szaporodjon el túlzottan a kertben. Ha kisebb helyre szeretnénk korlátozni, akkor cserépben is nevelhető, de ebben az esetben különösen figyeljünk az öntözésre, mivel a cserépben lévő talaj gyorsabban kiszárad.

A gondos metszés a következő évi növekedést is serkentheti. Az őszi visszavágás során távolítsuk el az elszáradt szárakat és leveleket, hogy a növény következő tavasszal erősebben hajtson ki.

Menjünk biztosra az érését illetően!

Az érés során a hólyagok színe először zöld, majd fokozatosan narancssárga lesz, ami jelzi, hogy a bogyók kezdenek beérni. A termés érését a hólyag színének változásával lehet követni: amikor a hólyag narancssárgára vált, a bogyó általában készen áll a szüretelésre.

A betakarítás idején a legjobb, ha a hólyagokat akkor szedjük le, amikor teljesen kifejlődtek és elérték élénk színüket. Ha díszítő céllal szeretnénk a hólyagokat felhasználni, hagyjuk őket a növényen, amíg teljesen meg nem száradnak, így tovább megőrzik szépségüket.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

5 tipp a másodjára kaszált silótakarmány betakarításához kedvezőtlen időjárás esetén

2023. augusztus 1. 08:10

A csapadékos időjárás gyakran akadályozza a gazdákat a másodjára kaszált silótakarmány betakarításában. Az alábbiakban felsorolunk néhány tippet, amelyek segíthetnek, ha a gazdák ilyen időszakban terveznek kaszálást.

Több krumpli veszett a sárba Nyugat-Európában, mint a magyar össztermés

2024. február 12. 07:10

Magyarországon nagyjából 8000 hektáron vetjük a burgonyát – a kiadós esőzések miatt most ennél jóval több krumpli fulladt a sárba Nyugat-Európában. Hollandia a legnagyobb vesztes.

Nem mindegy, hogyan mászik fára – biztonságban a gyümölcsösben

2019. január 31. 05:47

Legyen szó metszésről, sebkezelésről vagy éppen gyümölcs betakarításról, fontos szabály a 16/2001. (III. 3.) FVM rendelet a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint is, hogy amennyiben 2 méteres magasság felett végezzük a munkát, azt kizárólag megfelelően stabil, biztonságos segédeszközről tegyük.

Három kombájn a repcetáblán - Így zajlott az aratás Chernelházadamonyán

2019. augusztus 25. 21:34

A Kőszeghez közeli kis falu, Chernelházadamonya határában egyszerre négy kombájn vágta a repcét júliusban - ebből három CLAAS betakartógép egyetlen közepes méretű táblán dolgozott.