Heti Fórum

Heti Fórum: Precíziós gazdálkodás

Agrofórum Online

Milyen szolgáltatásokat, csomagokat ajánlanak a termelőknek? Lehet-e a precíziós gazdálkodást “félig” elkezdeni? Mivel tudnak segíteni a gazdálkodóknak az átállásban? Mekkora területméret esetén éri meg és milyen gazdálkodói színvonal szükséges ehhez?

Lajos Mihály, ügyvezető (Agrofil-SZMI Kft.):

A precíziós gazdálkodás fonákáról…, vagy lehet, hogy ez lenne a színe?

Az elmúlt 5 évben -egy évtized szunnyadás után- újra erőre kapó precíziós gazdálkodás változatos utat járt be. A technológiai és technikai színvonal jelentősen javult az első induláshoz képest. Az eszközök, a háttértechnológiák hatalmasat fejlődtek az elmúlt másfél évtizedben. A fejlődés nem állt le, sőt töretlen, a fejlődés üteme egyre gyorsul. A precíziós szolgáltatások színvonala, megjelenése a „lejátszás technikai felszínen” hatalmas fejlődésen ment keresztül, hála a háttér infrastruktúrák fejlődésének is (IoT, 5G). Azonban a szakma nehezen volt hajlandó ráébredni -bevallani meg végképp nem-, hogy a csúcstechnikába „etetett” adatok -mind aktualitásában, mind felbontásában- gyakorlatilag használhatatlanok. Az Agrofilban – fejlesztő cégként – ezt a problémát elsőként érzékeltük és tettük szóvá ezt a hiányosságot. A keletkezett szakmai űr teremtett lehetőséget nekünk, amelyet a fejlesztési munkában, a beszédtérben és az elbeszélési módban is – a tágabban értelmezett szakma irányába – évek óta mi jelenítünk meg. Az Agrofil úttörője volt (és ma is vezetője) annak a célkitűzésnek, hogy a mezőgazdaságban alkalmazott agronómiai algoritmusok megújításával korszerű, minőségi adat is rendelkezésre álljon az ágazatban lezajló digitális forradalom számára. A szakma talán csak az elmúlt években mutatott némi izgalmat a minőségi adat iránt, korábban – és zömében ma is – mindenki az adat mennyiségével, a BID DATA és a mesterséges intelligencia (AI) fontosságával kampányolt. Ami természetesen a jövőre nézve egy abszolút lehetőség, de a jelenben, pillanatnyilag – a gazdálkodó szempontjából – csak egy fejlesztendő (parlag) terület. Kisebb mennyiségekben – inkább csak számában fűszerezve, mint ellátva – jelentek meg a precíziós gazdálkodást megalapozó használható adatmorzsák a tőszám és tápanyag differenciáláshoz más – az Agrofil-tól független – forrásokból. Azt már halkan említem meg, hogy ennek a problémának a fajta szinten való átvilágítására még kevesebb példát találunk, pedig ezek nélkül valóban hasznos precíziós javaslatokat elkészíteni szakmailag megalapozatlan.

Felismerve ezeket a hiányosságokat egy méretében is hatalmas és meglehetősen sokrétű fejlesztési programot indítottunk el cégünknél 2015-ben, később ebbe a feladatba, a friss adatokra érdeklődést mutató termelő gazdaságokat is bevonva, az AgroField Termelői Clubból. Az adatok nem csak a precíziós gazdálkodást egyre professzionálisabban művelő gazdaságok számára hasznosak, hanem alapvető és évtizedes hiányokat pótolnak a hagyományos (analóg) gazdálkodást folytató termelők számára is.

Munkánk és szolgáltatásunk azért különleges és értékes a precíziós piacon, mert mi mindenkitől függetlenül végezzük az adatgyűjtést. Nem vagyunk elkötelezve egyik input beszállító irányába sem. Ebből adódóan módunkban van -márka függetlenül- a leghatékonyabb technológiákat ajánlani az AgroField Termelői Club tagjainak. Ebben egyedülállóak vagyunk és szemlélve a piac pillanatnyi (hozzá) állását a független adatok biztosításában, továbbra is biztosan piacvezetők maradunk.

Szolgáltatásaink:

  • AgroField termelői Club, alap a hasznos döntéshez
  • Testre szabott fejlesztési kísérletek
  • Termőzóna lehatárolás
  • Precíziós mintavétel
  • Kijuttatási javaslatok készítése
  • Talajtani szakvéleményezés

A témához kapcsolódóan az részletesen az alábbi linkeken tájékozódhat:

https://www.agrofil.hu/hu/hirek/a-kukorica-tapanyag-ellatasarol-az-eredmenyek-tukreben-maskent
https://www.agrofil.hu/hu/hirek/hogy-a-green-deal-ne-legyen-green-die-avagy-tartalekok-az-oszi-buza-tavaszi-nitrogen-tragyazasaban
https://www.agrofil.hu/hu/hirek/a-gozt-a-kerekekre-ne-a-sipra-engedjetek
https://www.agrofil.hu/hu/hirek/teliver-lovat-kordeba
https://www.agrofil.hu/hu/hirek/ragadd-meg-a-pillanatot-avagy-a-toszamvaltoztatas-muveszete-kukoricaban

Dr. Szabó Balázs, ügyvezető (Dr. Szabó Agrokémiai Kft.):

A precíziós gazdálkodás bevezetésének buktatói

A precíziós gazdálkodási rendszerünk neve Jó Gazda Program, rövidítve JGP. A célunk az, hogy a lehetséges módszerekkel adatokat gyűjtsünk, majd minden féle gépre, eszközre és feladatra kijuttatási térképeket készítsünk és az adatokat folyamatosan feldolgozva emeljük a partnereink gazdálkodásának színvonalát.

A szolgáltatási csomagjaink a legegyszerűbb talajmintavételtől a szórástérképek készítésén keresztül a speciális talaj, növény és fajtaspecifikus mikroelemes műtrágyák gyártásáig és a műtrágya-fajta reakciók teszteléséig terjednek.

Jelmondatunk egy már létező klasszikus finomított változata:

„A tudás pénzbe kerül, de a nem tudás sincs ingyen.”

A precíziós gazdálkodás fokozatosan is elkezdhető. Szerintünk a legegyszerűbb és a legköltséghatékonyabb a differenciált műtrágya kijuttatás, ezt követi a differenciált vetés és minden más csak ezek után következik.

A termelőknek elég komplikáltnak tűnhet a precíziós gazdálkodásba belevágni, pedig nem az. A gyakorlatban 12 éve foglalkozunk precíziós gazdálkodással, elméletben 1994 óta. Magyarországon az elsők között voltunk, akik multispektrális felvételeket használtak a gyakorlati növénytermesztésben és homogén termőzónánként jelölték ki a talajmintavételi területeket, művelési zónákat. Tudunk komplett technológiákat, gépeket, fajtákat ajánlani. A precíziós gazdálkodás nem arról szól, hogy az eddigi technológiát csináljuk precízebben, hanem az új eszközöket olyan új technológiák bevezetésére használjuk, amelyeket eddig nem tudtunk az eszközök hiánya miatt megvalósítani. Ennek gyakorlatilag nincs méret korlátja. Egy kertészetben már pár hektáron is bevezethető. Szántóföldi növényeknél a precíziós műtrágya szórásnak és vetésnek már 50 ha felett is lehet létjogosultsága, hiszem a régi eszközöket is fel lehet okosítani. Az alkalmasság inkább lelki alkat kérdése.

Aki úgy véli, hogy a precizitás magasabb jövedelmet eredményez és ezért hajlandó a plusz terheket is vállalni, annak megéri. A plusz teher itt elsősorban nem anyagiakat jelent, hanem önkorlátozást, a tervhez való ragaszkodást, a rögtönzések, a nagy ötletelések elhagyását a nem látható folyamatok végig gondolását. Az eredmény több tízezer forintban mérhető hektáronként.

Repceállomány, Zalaszentgrót, 2020 június (dr. Szabó Balázs)

A saját több ismétléses kisparcellás méréseink szerint a hagyományos technológiával kezelt repce, (2 lombtrágya, 200 kg/ha AMNS) kontroll 4,8 t/ha terméséhez képest a Sileno N-micro Repce többek között 41% SO3-et is tartalmazó egyik típusa, 200 kg/ha dózissal 5,3 t/ha-t termett, ami 71 ezer Ft/ha plusz bevételt jelent. Ez arra bizonyíték, hogy a lényeg a részletekben van, a fajta-termőhely-műtrágya összhang megteremtésében nagy tartalékok vannak. (1. kép) A leggyakoribb hiba, amit egyes termelők elkövetnek a bevezetésnél a fontossági sorrend megváltoztatásának elmulasztása.

A hagyományos gazdálkodásban sokszor a hagyományokhoz való túlzott ragaszkodás, a rövidtávú gondolkodás és a gazda igénye győz a növényével szemben. A precíziós gazdálkodás fejlesztésének lényege, hogy minél közelebb kerüljünk ahhoz az állapothoz, amikor minden egyes növény igényét maximálisan kiszolgáljuk a tábla minden pontján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Heti Fórum: Hódít a folyékony műtrágya-felhasználás!

2021. március 31. 09:52

Milyen hatóanyag esetén és milyen időjárási, termesztési körülmények okán ajánlják a termelőknek a folyékony műtrágyák alkalmazását? Szükséges-e a nagyobb körültekintés ezek használatakor? Milyen speciális gépesítési igénye van a kijuttatásnak?

Heti Fórum: Napraforgó vetésre készülve

2021. március 24. 06:21

Milyen vetőmagokból fogyott legtöbb idén? Van-e még vésztartalék későn ébredő termelők számára? Milyen tendencia figyelhető meg a HO hibridek tekintetében?

Heti Fórum: A repce tavaszi kártevőit várva

2021. március 1. 08:52

Az idő melegedésével számítani kell a repce kora tavaszi kártevőinek gyors betelepülésére. Mivel tudnak a termelők ezek ellen védekezni? Hogyan lehet beiktatni az integrált növényvédelem elemeit (rezisztencia menedzsment, szerrotáció), ami a repce esetén kiemelten fontos szempont lett az utóbbi években? Milyen szempontokat kell a termelőknek figyelembe venniük, amikor a repce inszekticides védelmét tervezik?

Heti Fórum: Lemosó permetezésre felkészülni!

2021. február 22. 09:07

Milyen lemosó szereket ajánlanak üzemi szinten és milyet a házikertekbe? Hogyan kell ezeket kijuttatni és mikor van a legmegfelelőbb időpont a permetezésre?

Küszöbön a robotok hatalomátvétele a növénytermesztésben

2019. július 31. 04:36

Ausztráliában és Kanadában több start-up vállalkozás is mezőgazdasági robotok készítésére szakosodott és munkájuk olyannyira sikeres, hogy néhány farmer már használja is az általuk gyártott gépeket.

Green Deal - A gazdálkodók időt kérnek, a természetvédők szerint már nincsen

2022. május 19. 10:44

Precíziós gazdálkodás és agrárinnovációk a Green Deal szolgálatában.

A hígtrágya precíziós kijuttatásával kísérleteznek magyar szakemberek

2024. március 20. 15:10

588,3 millió forint vissza nem térítendő támogatás révén fejleszt mesterséges intelligencián alapuló precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát az AJG Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem alkotta konzorcium.

Digitális fejlesztés a jövő kulcsa

2020. augusztus 27. 08:17

A precíziós gazdálkodás nem csak a növénytermesztésben van jelen, a kertészeti-, szőlészeti-, gyümölcs- és állattenyésztési ágazatokban is megjelennek adatalapú fejlesztések.