15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Szakcikkek

… hordják már a güzük a halmot!

Agrofórum Online

Az ország egyes tájain ilyenkor már sorra emelkednek ki kisebb-nagyobb földhalmok a környezetükből a ruderáliákon, de akár a művelt táblák belsejében is. Építői a szorgalmas kis güzüegerek.

1.-2. kép Güzühordások
3. kép Egy-egy kisebb területen akár több halmot is találhatunk

Ezek a házi egér méretű és ahhoz nagyon hasonló kis rágcsálók a tél közeledtével kezdik el építeni a „güzühalmot”, vagy más néven „güzühordást” (1.-2. kép), amelyből egy kisebb területen akár többet is találhatunk (3. kép).

4. kép Jól látható, honnan származik a halom alapanyagául szolgáló föld

Ez alatt helyezkedik el az a járatrendszer, amelyben kitelel az adott güzüpár és annak azévi szaporulatából álló család. Ez a földhalom praktikus építmény, mind a téli hideg, mind pedig a nedvesség ellen védi a járatrendszert és a telelésre szolgáló kamrákat, megnövelve ezzel az áttelelés sikerességét. Az építőanyag a halom környezetéből származik, jól látható, honnan termelik ki azt a güzük (4. kép).

5. kép Muharmagok tömege a halom belsejében
6. kép E halom építői nádmagot gyűjtöttek
7. kép Ez a nagy mennyiségű cirokmag sajnos a bugákból származik

A földhalom belsejében minden esetben nagy mennyiségű tartalék élelmiszert halmoznak fel a güzüegerek. Az a környékbeli gyomnövények (5.-6. kép), vagy a területen termelt kultúrnövény magjaiból (7. kép), növényi törmelékből, levelekből, szárrészekből áll. Ezek akár több tízkilónyi mennyiséget is elérhetnek egy-egy nagyobb halom esetében. Nem véletlen, hogy régen a paraszti gazdaságok is hasznosították ezt, „kirabolták” a güzühalmokat és az ott talált magvakat a baromfik etetésére használták fel.

8. kép Napraforgómagok a halom belsejében

Bár kártételként viszonylag ritkán élhetjük meg a güzüegerek ténykedését, azonban előfordul, hogy nem csak a kultúrnövény talajra hullott magjait hordják össze, hanem ők maguk „takarítják” azt be. Ilyenre sokszor pl. a szemescirokkal bevetett területeken találunk példát (8. kép). Ilyen esetekben a hordás környékén bizony alaposan lecsupaszítják a bugákat. De, maga a földhalom is okozhat kellemetlenséget. Talajmunkát végző gépkezelők a megmondhatói, mennyire „kellemes” ilyenekre ráfutni egy éjszakai munkavégzés során.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

Az oltott növények jelentősége a zöldséghajtatásban

2025. április 2. 11:10

Az oltást eredetileg a monokultúra miatt kezdték el használni, hogy növényvédelmi problémákat kerüljenek el általa.

Kalászosok vírusos betegségei

2025. április 2. 08:10

A tavasz megindította szinte valamennyi őszi vetésű szántóföldi kultúra növekedését és fejlődését is. Nem kivételek az őszi kalászosok sem.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Lassan javul a hazai pocokhelyzet

2024. január 24. 13:40

A mezei rágcsálók amióta világ a világ mindig is problémát jelentettek a mezőgazdaságban élő, dolgozó embereknek. Kártételük rendkívül sokrétű. A betárolt termények elfogyasztásával, és kinn a szántóföldön is hatalmas károkat képesek előidézni.

Továbbra is károsítják a repcét a levéltetvek és a repcedarazsak

2020. október 27. 04:37

Az őszi káposztarepcében növényvédelmi téren sok változás nem történt. Változatlanul károsítják a lombozatot a levéltetvek és a repcedarázs álhernyói.

Gondolatok a mezei rágcsálók elleni hatékony védekezés lehetőségeiről

2023. november 13. 05:40

A rágcsálópopuláció döntő hányadát ez évben is a mezei pocok (Microtus arvalis) alkotja, de hozzá társulva több más faj, így pl. a güzüegér (Mus musculus spicilegus) is sokkal nagyobb egyedszámban képviselteti magát, mint pl. az elmúlt évben.

Rágcsálók elleni védekezés

2022. január 11. 11:25

Van néhány állati károsító, amelyek nem alszanak téli álmot és még a tél folyamán is folyamatosan táplálkoznak és okoznak ezzel jelentős károkat a gazdáknak. A raktári kártevők mellett a rágcsálók azok, amelyek kártételére gyakorlatilag az év szinte minden napján számítani lehet.